Malownicze widoki, szemrzące strumyki spadające kaskadami wzdłuż stromych wzgórz, chłodna bryza i wszechogarniający spokój – oto  Park Narodowy Namtok Ngao – kraina wodospadów. Przystańmy tu na chwilę, by wsłuchać się w odgłosy przyrody...

Tajlandia | Park Narodowy Namtok Ngao
Tajlandia | Park Narodowy Namtok Ngao (by
niborworks )

Park wodospadów Namtok Ngao (wcześniej znany jako Park Narodowy Klong Prao), znajduje się na terenie prowincji Ranong i Chumphon. Na 668 km² jego powierzchni składają się głównie dzikie i niedostępne tereny górskie. Tu właśnie znajdują swe źródła rzeki przepływające przez Ranong i Chumphon. Najwyższym szczytem Parku jest Khao Nom Sao (1 089 m n.p.m.). Najlepszym czasem na wizytę w krainie wodospadów jest pora sucha (od grudnia do kwietnia), w pozostałych miesiącach padają tam rzęsiste deszcze.

Flora

Szatę roślinną Parku Ngao tworzą wiecznie zielone, wilgotne lasy, pośród których rosną niezwykle cenne i rzadko spotykane gatunki roślin jak np: hopea odorata (drzewo dorastające nawet do 45 m wysokości) czy michelia champaca (znana ze swych żółtych i białych kwiatów o silnym zapachu). Znajdziemy tu także niektóre gatunki storczyków.

Fauna

W tutejszych zaroślach znajduje schronienie wiele gatunków zwierząt, np.: tapiry malajskie, leopardy, makaki i dzikie świnie. Park Namtok Ngao jest także jedynym miejscem na świecie, gdzie żyje pewien rzadko spotykany gatunek krabów.

Tajlandia | Wonne kwiaty michelia champaca
Tajlandia | Wonne kwiaty michelia champaca (by prashantby )

Wodospady

Na terenie Parku znajduje się kilka malowniczych wodospadów. Najsłynniejszym z nich jest Namtok Ngao (namtok oznacza „wodospad”), zlokalizowany blisko głównych kwater zarządu Parku w Tambon Ngao. Można tu dojechać z Ranong każdym autobusem kursującym na południe. Masy wód spadające z wysokiej i stromej ściany, widać już z oddali. U stóp wodospadu, w szczelinach skalnych i pod warstwami liści wzdłuż brzegów rzeczek, żyje endemiczny gatunek kraba Chao Phar o białym pancerzyku i purpurowych odnóżach. Do innych wartych odwiedzenia miejsc należą wodospady: Khlong Phrao, Bang Rin i Cheaw Klai.

Tajlandia | Na terenie parku będziemy mieli okazję skorzystania z kąpieli w gorących źródłach
Tajlandia | Na terenie parku będziemy mieli okazję skorzystania z kąpieli w gorących źródłach (by kohsamui )

Jak tu dotrzeć?

Aby dostać się do Parku Narodowego Namtok Ngao, należy wyruszyć z Ranong autostradą nr 4, ok. 12 km na południe. Po przemierzeniu tego odcinka, z pewnością ujrzymy po lewej stronie znak Parku Narodowego, a tuż przy nim zjazd. Tą drogą trzeba przejechać jeszcze około 700 m.
Zainteresować Cię również mogą ...