Najpiękniejszy wodospad Tajlandii, którego jasnobłękitne wody dzielnie przedzierają się przez dżunglę pokonując skalne i kamienne progi, znajduje się na terenie Parku Narodowego Erawan.

Tajlandia | Krajobrazy Parku Narodowego Erawan
Tajlandia | Krajobrazy Parku Narodowego Erawan (by
oddwick )

Wodospady

Park narodowy Erawan, znajdujący się na obszarze prowincji Kanchanaburi, założono w 1975 r. Jego powierzchnia wynosi ok. 550 km². Główną atrakcją parku są 7-poziomowe Wodospady Erawan, których tajemnicza nazwa wywodzi się z mitologii hinduskiej i oznacza trójgłowego białego słonia (postać tę przywodzi na myśl najwyższy poziom wodospadu).

Wodospady Erawan uznawane są za najpiękniejsze na terenie Tajlandii, z pewnością z tego właśnie powodu są także jednym z najczęściej fotografowanych miejsc w kraju. Malownicze kaskady zwiedzać można spacerując, wspinając się na okoliczne skałki i brnąc przez gęsty las. Warto także pamiętać, iż baseny, w których gromadzi się woda na poszczególnych poziomach wodospadu, są świetnym miejscem do pływania.
Równie zachwycające są znajdujące się w granicach parku, wapienne wzgórza Tham Phrao Tai. Wznoszą się one na wysokość od 165 do 996 m n.p.m. Wiele przepięknych rzek prowincji ma swoje źródła właśnie wśród tych wzgórz.

Tajlandia | Mieszkańcy Parku Erawan
Tajlandia | Mieszkańcy Parku Erawan (by elisfanclub )

Jaskinie

Na obszarze Parku Narodowego Erawan znajduje się pięć interesujących jaskiń: Mee, Rua, Wang Bahdan, Duang oraz Phartat. Wang Bahdan jest jaskinią wapienną położoną w odległości 54 km od kwatery głównej władz parku. Jej niewielkie, wąskie wejście wiedzie do ogromnej sali „udekorowanej” dziwacznymi formami skał wapiennych. Jaskinia Phartat znajduje się w odległości 12 km od głównej kwatery. Widok znajdujących się w jej czeluściach fantazyjnych kształtów stalaktytów i stalagmitów, wprost zapiera dech w piersiach. Duże wrażenie robi również olbrzymi skalniak – niezwykle malowniczy ogród, którego z pewnością nie spodziewalibyśmy się na tak twardym i z pozoru jałowym podłożu. W samym centrum jaskini znajduje się z kolei zachwycający kamień piaskowca w kształcie orła. Mee jest ogromną, pięciokomorową jaskinią. Zachwyca swymi zróżnicowanymi formami skalnymi oraz zapierającą dech w piersiach kolorystyką stalaktytów i stalagmitów. Mieszkańcy okolicznych wiosek utrzymują, że jest to siedlisko niedźwiedzi, czemu też jaskinia zawdzięcza swoją nazwę (mee w języku tajskim oznacza niedźwiedzia). Siostrzaną jaskinią Mee jest Rua, której głębokość wynosi ok. 40–50 m. Atrakcją tej jaskini są przede wszystkim relikty, pozostawione tu przez prehistoryczne ludy. Największe wrażenie robią drewniane sarkofagi, których pokrywy zdobione są wizerunkami ludzkich głów. Główną atrakcją jaskini Duang są naskalne malowidła postaci ludzkich, drzew i zwierząt. Można tu również znaleźć inne ślady pradawnego osadnictwa, jak np. różnego rodzaju naczynia czy narzędzia.

Tajlandia | Błękitne baseny wodospadów to idealne miejsce na kąpiel
Tajlandia | Błękitne baseny wodospadów to idealne miejsce na kąpiel (by oddwick )

Fauna

Na terenie parku znajdują się także liczne siedliska zwierząt, zarówno ssaków, gadów, płazów, ptactwa, jak i fauny wodnej. Występują tu m.in. słonie indyjskie, tygrysy, jelenie zwyczajne, dziki, białorękie gibbony, kangury, zające syjamskie, latające wiewiórki, bażanty, szare pawie, czajki, orły grzebieniaste, kobry królewskie, azjatyckie pytony skalne, karpie wielkie, pręgowane tygrysy, i rzeczne kraby.

Jak dotrzeć do parku?

Ze stolicy prowincji – miasta Kanchanaburi, bez problemu dotrzemy tu autobusem (80 km). Jazda zajmie nam ok. 1,5 h i kosztować będzie ok. 1,5 USD. Z miejskiego dworca autobusy odjeżdżają co godzinę, mniej więcej od 8:00 do 17:30. Ostatni autobus powrotny do Kanchanaburi odjeżdża zwykle o 16:00. Na terenie parku poruszać się możemy wynajętym rowerem lub w celu przemierzenia jakichś dłuższych odcinków – songthaewem.
 




Zainteresować Cię również mogą ...