Doi Inthanon (2565 m n.p.m.) to najwyższa góra w Tajlandii, należąca do wzniesień Himalajów. Tu właśnie znajdują się źródła rzeki Ping, nad którą położone jest Chiang Mai. U stóp wzniesienia znajduje się dziś Park Narodowy – wspaniałe miejsce wytchnienia dla turystów zmęczonych upałem,  poszukiwaczy przygód i miłośników malowniczych widoków.

Tajlandia | Krajobrazy Parku Narodowego Doi Inthanon
Tajlandia | Krajobrazy Parku Narodowego Doi Inthanon (by
douglaspperkins )

Wspinaczka

Atrakcją parku są malownicze wodospady, klify, formacje skalne oraz jaskinie ze stalaktytami i stalagmitami. Można tu także spróbować górskiej wspinaczki i zdobyć szczyt Doi Inthanon. W tym celu mamy do dyspozycji dwa szlaki turystyczne: jeden z nich zaczyna się w Kiu Mae, a jego największą atrakcją są kwitnące wzdłuż drogi rododendrony, drugi zaś rozpoczyna się przy wodospadzie Mae Klang. Podczas wspinaczki, mniej więcej 4 km przed szczytem, z pewnością natkniemy się na malowniczo położone dwie marmurowe wieże – chedi. Są to monumenty wzniesione dla uczczenia 60. urodzin króla.

Jaskinie

Najsławniejszą jaskinią parku jest Tham Borichinda. Można do niej dotrzeć udając się na 2-3 godzinną  wycieczkę od wodospadu Mae Klang. W przepastnych czeluściach jaskini odnajdziemy bogate formacje naciekowe, a także posągi Buddy i wiodące pośród tych cudów natury rwące strumyki.

Tajlandia | Marmurowe chedi wzniesione z okazji 60. urodzin Króla Tajlandii
Tajlandia | Marmurowe chedi wzniesione z okazji 60. urodzin Króla Tajlandii (by mschmaltz )

Flora i fauna

Park znany jest ze swej malowniczości i bogactwa żyjących na jego terenie gatunków roślin i zwierząt. Pełną piersią odetchniemy w tutejszych lasach pełnych dębów, kasztanów i magnolii, a także nacieszymy oczy tęczowymi kolorami dzikich kwiatów porastających okoliczne łąki. Spacerując po parku będziemy mieli szansę zaobserwowania dzikich zwierząt i ptaków żyjących w swoim naturalnym środowisku.

Wodospady

Szczególnie zachwycające są tutejsze wodospady, których spienione wody przecinają zielone zbocza wniesień i surowe ściany skał. Do najpiękniejszych z nich należą:

Mae Ya

Największy z wodospadów Parku Narodowego Doi Inhanton, położony w południowej jego części. Aby do niego dotrzeć trzeba pokonać aż 5-kilometrową trasę, jednakże widok mas wód spływających po skalnych stopniach z wysokości ok. 250 m, z pewnością warty będzie podjętego trudu. W pobliżu znajduje się znakomite miejsce do robienia pikników.

Namtok Siriphum

Malowniczy wodospad mierzący ponad 100 m. Najlepszy widok na niego ma się z wioski plemienia Hmongów o nazwie Baan Lao Lee (tak też nazywano w przeszłości ów wodospad). Aby dostać się w jego pobliże, trzeba skręcić w prawo na 30 kilometrze drogi do Doi Inthanon i pokonać trasę długości 2 km. Po przejściu jeszcze 200 metrów można oglądać wodospad w całej jego okazałości. Wodospad ten jest nie tylko piękny, ale pełni także niezwykle ważną funkcję – dostarcza wodę do okolicznych stawów z pstrągami.

Tajlandia | Malownicze wodospady Parku Narodowego
Tajlandia | Malownicze wodospady Parku Narodowego (by mschmaltz )

Namtok Wachirathan

Wodospad liczący ponad 50 m wysokości, którego wody z ogromną siłą spływają z malowniczego klifu do głębokiego basenu w dole. Wodospad obserwować można z bliska, stojąc na niewielkim drewnianym mostku (musimy się jednak wówczas liczyć z możliwością zmoknięcia). W okolicznej malowniczej scenerii można zorganizować sobie piknik. Dojazd: skręt w prawo na 21 kilometrze drogi do Doi Inthanon, a następnie 350 metrów na piechotę.

Mae Klang

Wodospady znajdujące się w odległości 8 km od Wachiratharn, wzdłuż drogi prowadzącej z Chiang Mai do parku Doi Inthanon. Miejsce to słynie jako rodzinne centrum piknikowe.

Namtok Mae Pan

Wodospad malowniczo położony na tle zieleni okolicznych lasów. W jego pobliżu znajduje się hotel – idealne miejsce postoju i wytchnienia dla miłośników niecodziennych widoków.

Namtok Huai Sai Lueang

Wodospad położony niedaleko Mae Pan. Turystom zapewniono tu miejsca parkingowe i schronienia, by móc podejść jak najbliżej wodospadu i radować się grą świateł tańczących wśród kropel spadającej wody.

Jak tu dotrzeć?

Do parku dotrzeć można bezpośrednio z Chiang Mai autobusem, który dowiezie nas do samych stóp wodospadu  Mae Klang. Możemy także wsiąść w autobus jadący do Hot i wysiąść mniej więcej po 58 km w miejscowości Chom Tong. Czas oczekiwania na transport wypełnić sobie możemy zwiedzaniem okolicy i przepięknego Wat Phra That Si Chom Tong. Z Chom Tong do Mae Klang regularnie odjeżdżają songthaewy.

Cena wstępu:

Dorośli – ok. 12 USD
Dzieci – ok. 6 USD
 
Zainteresować Cię również mogą ...