Choć Phuket słynie przede wszystkim ze swych pięknych plaż, nie brak tu wspaniałych miejsc refleksji i wyciszenia, jakimi są buddyjskie i chińskie świątynie. To religijne przemieszanie, jest wynikiem burzliwych dziejów i zróżnicowania kulturowego tej części Tajlandii.

Tajlandia | W Phuket nie brak miejsc przeznaczonych do religijnej refleksji
Tajlandia | W Phuket nie brak miejsc przeznaczonych do religijnej refleksji (by nlann )

Wat Chalong

Wat Chalong jest najważniejszą buddyjską świątynią na terenie wyspy (ok. 6 km na południe od stolicy), znaną z licznych uzdrowień. Modlący koncentrują swoją uwagę na statuach, przedstawiających troje świątobliwych mnichów: Luang Por Chaem, Luang Por Chuang i Luang Por Gluam. Miejsce to posiada szczególne znaczenie, bowiem w czasie powstania chińskich górników w 1876 r., stanowiło ono azyl dla zagrożonej ludności lokalnej.

Ówczesny opat klasztoru – Luang Por Chaem, pomógł zapobiec rozlewowi krwi i został mediatorem w sporze z rebeliantami. Dziś jego pomnik zajmuje honorowe miejsce w świątyni.

Tajlandia | Wat Chalong - jeden z najpiekniejszych zespołów świątynnych Phuket
Tajlandia | Wat Chalong - jeden z najpiekniejszych zespołów świątynnych Phuket (by rothwerx )

Wat Phra Tong

Wat Phra Tong jest drugą co do ważności świątynią buddystów w Phuket. Jej największym skarbem jest złoty, zakopany po pierś posąg Buddy (Phra Tong znaczy „Złoty Budda”). W rzeczywistości posąg jest zrobiony z cegieł łączonych cementem, pokrytych cienką warstwą złota. Legenda głosi, że osoba, która kiedykolwiek spróbuje odkopać posąg, będzie cierpiała straszliwe męki, po których czeka ją niechybna śmierć. Statua cieszy się wielkim szacunkiem buddystów i w taki też sposób, powinni odnosić się do nie odwiedzający. Świątynia znajduje się w niedalekiej odległości na północ od miasta Thalang (dawna stolica prowincji), po prawej stronie drogi nr 402.

Wat Phra Nang Sang

Również w okolicach Thalang, mieści się najstarsza świątynia buddyjska na wyspie, w pewnym stopniu związana z bitwą o tę dawną stolicę prowincji. W 1875 r. Birmańczycy najechali wyspę, między innymi dlatego, że wierzono, iż w świątyni przechowywane są mapy prowadzące do niewyobrażalnych skarbów. W rzeczywistości były to dokumenty religijne. Wat Phra Nang Sang jest często nazywana Świątynią Białej Krwi, ponieważ wedle legendy, szyja ściętej w pobliżu świątyni dziewczyny, trysnęła białą krwią. Jej pamięci poświęcono jedno z pomieszczeń.

Tajlandia | Wat Phra Nang Sang
Tajlandia | Wat Phra Nang Sang (by Gerry Gantt Photography )

Chińskie kaplice

Spora część ludności Phuket to potomkowie przybyłych tu w XIX w. Chińczyków, pracujących w kopalniach cyny. Większość z nich wyznawała taoizm. Pozostałościami po tych mieszkańcach są niezwykle kolorowe kapliczki, zdobiące ulice Phuket, z których najbardziej znane są Jui Tui i Put Jaw, poświęcone bóstwu miłosierdzia – Kuan Yin. Świątynie znajdują się w samym centrum miasta, przy Ranong Road.

Tajlandia | Detal architektoniczny chińskiej światyni w Phuket
Tajlandia | Detal architektoniczny chińskiej światyni w Phuket (by jessicarabbit )
Zainteresować Cię również mogą ...