06 maja 2010
Podróżując po Tajlandii, koniecznie odwiedzić musimy turystyczną stolicę kraju – Phuket. Znajdziemy tu przepiękne, zarówno ciche, jak i tętniące życiem plaże, luksusowe ośrodki wypoczynkowe, a także wspaniałe cuda przyrody.
Tajlandia | Phuket - turystyczna stolica kraju (by adforce1 )
Tajlandzkie władze ustaliły, że każda z prowincji powinna być określana taką samą nazwą, jak miasto będące jej stolicą. W przypadku Phuket (wym. Puket) jest o tyle ciekawiej, że to samo miano nosi wyspa, położona na niej prowincja i jej miasto stołeczne.
Położenie i warunki naturalne
Wyspa jest położona u wybrzeży południowej Tajlandii na Morzu Andamańskim. Phuket jest największą wyspą kraju: jej powierzchnia wynosi 550 km2, długość – 48 km, a szerokość – 21 km. Od wybrzeży oddziela ją kanał Chong Pak Phra (jedynym punktem wspólnym ze stałym lądem jest grobla na północnym krańcu wyspy).
Wnętrze Phuket jest górzyste, z najwyższym szczytem – Mai Tao Sipsong (529 m n.p.m.) i pokryte gęstymi, zielonymi lasami. Pozostałe tereny zajmują pola ryżowe, a także plantacje kauczukowca, ananasów i palm kokosowych. Aby bliżej zapoznać się z cudami tutejszej natury, warto odwiedzić okoliczne parki narodowe i rezerwaty przyrody.
Plaże
Najpiękniejsze plaże znajdują się na zachodnim brzegu wyspy. Możemy oddać się tu prawdziwemu sportowemu szaleństwu, a po zapadnięciu zmroku – rozrywce w okolicznych klubach i dyskotekach. Im dalej na północ, tym plaże wydają się być bardziej wyciszone i spokojne. Na wschodzie wyspy spotkamy przepiękne rafy koralowe.
Tajlandia | Malowniczy zachód słońca w jednym z kurortów Phuket (by denniswong )
Wyspiarska prowincja
Phuket jest najmniejszą tajską prowincją (changwat) i jedyną położoną na wyspie. Dzieli się ona na trzy dystrykty (amphoe): Thalang – na północy, Kathu – na zachodzie i Mueang Phuket – na południu. Na terenie tej ostatniej znajduje się stolica prowincji.
Phuket zamieszkuje ponad 300 tys. ludzi, z których 71% stanowią Tajowie (wyznający buddyzm), 24% – Malajowie (wyznający islam), a pozostałe 5% – Chińczycy i ludy miejscowe (głównie plemię Chao Leh, wyznające animizm) [dane z 2007 r.]. W sezonie turystycznym liczba mieszkańców wzrasta zwykle do 500 tys. – największy przyrost odnotowuje się w mieście Phuket i w okolicach plaży Patong. Dzięki tak dużemu zainteresowaniu turystów, Phuket jest drugą po Bangkoku, najbogatszą prowincją Tajlandii.
Phuket słynie z odbywającego się tu co roku we wrześniu, niezwykle spektakularnego, festiwalu wegetarianów.
Pogoda
Klimat Phuket jest w dużej mierze uzależniony od cyrkulacji monsunów: przez pół roku wiatry wieją z północnego wschodu przynosząc porę suchą, po czym odwracają się i dmą z południowego zachodu, zapewniając napływ wilgotnego powietrza i powodując obfite opady. Pora sucha, rozpoczynająca się w grudniu i przeważnie trwająca aż do marca, to szczyt sezonu turystycznego w Phuket. Okres przejściowy między porą suchą i deszczową trwa około miesiąca (kwiecień-maj oraz październik-listopad). Pogoda w tym czasie jest bardzo trudna do przewidzenia. Pora deszczowa rozpoczyna się w czerwcu i trwa aż do października.
Tajlandia | Prowincja Phuket to prawdziwy raj dla turystów (by nlann )
Historia
Wyspa Phuket stała się częścią Królestwa Tajlandii w XIII wieku, kiedy armia tajska oderwała ją od cesarstwa Śriwidżaja. Wcześniej zatrzymywali się na niej kupcy, podróżujący z Indii do Chin. Wyspę zamieszkiwało wiele plemion, przede wszystkim Chao Leh, które utrzymywało się z piractwa i połowu pereł. W XVI w. na wyspie zaczęto wydobywać cynę, która stała się źródłem wielkich dochodów dla Królestwa. Phuket zaczęli odwiedzać europejscy kupcy, którzy z czasem przejęli kontrolę nad lokalnymi złożami cyny. Na wyspie wybudowano w owym czasie port, a ulice stolicy przyozdobiły liczne budynki, zbudowane w stylu łączącym w sobie orientalne i europejskie elementy. Pod koniec XIX w. nietknięte dotąd wnętrze wyspy, pokryte starym lasem deszczowym, zaczęło być wykorzystane przemysłowo: zbudowano tam przede wszystkim plantacje kauczuku, które nieodwracalnie zmieniły krajobraz wyspy.
Turystyka
W latach 70. XX w. Phuket stało się celem wypraw turystycznych. Wówczas wybudowano pierwsze domki na plaży Patong i międzynarodowe lotnisko. Rozpoczął się okres turystycznej prosperity, którą przerwało dopiero tsunami w 2004 r. Zniszczyło ono w znacznym stopniu infrastrukturę turystyczną na wybrzeżu wyspy. Tajowie szybko jednak odbudowali zniszczoną zabudowę i na forum międzynarodowym ogłosili, że najlepszą pomocą dla Phuket, będzie jak najczęstsze odwiedzanie wyspy przez turystów.
Tajlandia | Plaże Phuket należą do najpiękniejszych w całej Tajlandii (by mykaul )
« poprzednia |
---|
Zainteresować Cię również mogą ...