617
(Głosy: 0, średnia ocena 0 na 5)
Żegnaj poro deszczowa!0 out of 5 based on 0 voters.

Pora deszczowa to stan rzeczy, którego większość osób podróżujących do Tajlandii, i w ogóle do Azji, wolałaby uniknąć. Stąd wasze liczne pytania o to, kiedy najlepiej jechać do Tajlandii i nasze próby zebrania najlepszych terminów na wyjazd w poszczególnych artykułach.

Patong Beach, Phuket, Tajlandia

Zdjęcie: Edgardo W. Olivera

Prawda jest taka, że pogoda zmienną jest, a ta azjatycka lubi ostatnimi czasy wymykać się normom. Najlepszym antidotum okazuje się więc przepracowanie wszelkich wyjazdowych planów i oczekiwań oraz przygotowanie się na potencjalne opady pod kątem ekwipunku i pod kątem psychicznym.

Deszcz w Azji nie taki straszny, wiedzą to wszyscy wytrawni podróżnicy i osoby mieszkające tu na stałe, choć bywa… spektakularny ;)

Ale do czego zmierzamy? Deszcz deszczem, psychika psychiką, ale jednak, gdy człowiek słyszy: „koniec pory deszczowej”, to mimowolnie się uśmiecha. I na taki uśmiech możemy sobie z reguły pozwolić już pod koniec października. Będzie on tym szerszy i tym bardziej promienny, gdy do podeszczowej ulgi dodamy blaski i kolory tajskiego świętowania.

Jest w Tajlandii taki czas pod koniec października, który nosi nazwę Awk Phansa i oznacza koniec postu – oczywiście buddyjskiego postu, a tym samym symboliczny koniec pory deszczowej. Trochę jak u nas – post się kończy, kończy się zimowo-wiosenna mieszanka pochmurności i znad suto zastawionych mięsem i słodkościami stołów, wypatrujemy słońca i polepszenia nastrojów.

Koniec pory deszczowej to również koniec buddyjskiego postu

Zdjęcie: Mark Fischer

Buddyjski post trwa 3 miesiące i rozpoczyna się uroczystością zwaną: Khao Phansa, przypadającą mniej więcej na koniec lipca/początek sierpnia.

Awk Phansa przypada w tym roku (2018) 24 października, a znamiennym elementem świętowania tego dnia, mimo licznych różnic regionalnych, są wyścigi tradycyjnych długich łodzi tajskich.

Koniec buddyjskiego postu w tajskich świątyniach wieńczy także wyjątkowa ceremonia Thot Kathin, o której więcej możecie przeczytać w tym tekście.

Turyści z natury rzeczy podchodzą do końca pory deszczowej w kontekście mniej uduchowionym, oznacza on bowiem przede wszystkim… początek sezonu! Czas pakować walizki! Z kim w tym roku zwiedzacie Azję: na własną rękę czy pod czujnym okiem specjalistów od Azji? ;)

Sezon turystyczny w Tajlandii to przede wszystkim miesiące od listopada do lutego

Zdjęcie: Engin_Akyurt
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)