586
(Głosy: 1, średnia ocena 5.00 na 5)
Szczury w kuchni tajskiej5.00 out of 5 based on 1 voters.

Naprawdę niewiele jest rzeczy, których Tajowie by nie zjedli. Szarańcza, larwy, karaluchy? Pycha! Ze smakiem spożywane są także... szczury.  Skąd się wzięły w kuchni tajskiej? Gdzie są łapane i jak smakują?

Tajlandia | Szczurze mięso sprzedawane jest na ulicach
Tajlandia | Szczurze mięso sprzedawane jest na ulicach (by silvershaina )

Potrawy ze szczurów są popularne zwłaszcza w północno-wschodniej Tajlandii, ale można je również spotkać w centrum kraju. Populacja tych zwierząt wzrosła wraz z rozwojem pól ryżowych, które są przecież jednym ze źródeł ich pożywienia.

Szczury, które są łapane w celach konsumpcyjnych pochodzą ze wsi. Nie poluje się na szczury mieszkające w miejskich kanałach.

Szczury łapie się do drewnianych pułapek rozstawionych na polach ryżowych. Praca łapacza szczurów wymaga umiejętności i zrozumienia natury tych zwierząt. Szczury są bowiem bardzo inteligentne i zawsze starają się unikać zagrożenia ze strony człowieka.

Kilogram szczurzego mięsa kosztuje do 250 bahtów.

Prężnie działa też import szczurów do Tajlandii. Dziennie przywożone są aż 3 tony tego mięsa.

Tajowie najchętniej zjadają pieczone szczury. Mięso tych zwierząt bywa też dodatkiem do zup i sosów. Jesteście ciekawi jak smakuje szczurzyna? Według mieszkańców Tajlandii przypomina w smaku... kurczaka. Jest smaczna, ma tyle samo wartości odżywczych co wołowina czy wieprzowina, ale mniej kalorii.

Ciekawostką jest, że Tajlandia znajduje się w czołówce krajów o największym stopniu spożycia szczurzego mięsa. W tym rankingu prześcigają ją tylko Kambodża i Laos.

Tajlandia | Grillowane szczury
Tajlandia | Grillowane szczury (by raedts )

Źródło: http://isaanstyle.blogspot.com/
http://www.thaivisa.com
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)