580
(Głosy: 2, średnia ocena 5.00 na 5)
Stan wojenny w Tajlandii5.00 out of 5 based on 2 voters.

20 maja 2014 r. na terenie Tajlandii ogłoszono stan wojenny. Oficjalnym celem tych działań jest, jak zaznacza generał Prayut Chan-O-Cha, przeciwdziałanie przemocy i przywrócenie spokoju oraz porządku w kraju.

Tajlandia | Wtorek, 20 maja 2014 r. – tajlandzka armia ogłosiła stan wojenny
Tajlandia | Wtorek, 20 maja 2014 r. – tajlandzka armia ogłosiła stan wojenny (by K.rol2007 )

Aktualizacja z dnia 1 kwietnia 2015 roku

Ambasada RP w Bangkoku poinformowała, że z dniem 1 kwietnia 2015 roku na terenie Tajlandii został zniesiony stan wojenny. Osoby przebywające w Tajlandii proszone są o zachowanie ostrożności.  (http://www.bangkok.msz.gov.pl)

Aktualizacja z dnia 22 maja 2014 – zamach stanu w Tajlandii

Generał Prayuth Chan-ocha (dowódca tajlandzkiej armii) wystąpił dziś na żywo w publicznej telewizji informując o zamachu stanu – wojsko przejęło kontrolę nad rządem.

Dwa dni wcześniej ten sam generał ogłaszał wprowadzenie stanu wojennego zaznaczając, że "to nie jest przewrót wojskowy".

Od tej chwili życie codzienne w Tajlandii uległo zmianie: wprowadzono godzinę policyjną w godzinach 22:00 – 5:00 rano. Turyści, którzy muszą w tym czasie jechać na lotnisko powinni mieć przy sobie wydruk biletu i paszport. Centra handlowe i metro/SkyTrain przestają funkcjonować przed godziną policyjną. Do poniedziałku zamknięte są szkoły. Zablokowano kanały telewizyjne.

Co oznacza dla turystów stan wolenny?

Zaznaczamy, że informacje w tym akapicie dotyczyły stanu na 20 maja 2014 r. Po ogłoszeniu zamachu stanu 22 maja 2014 (aktualizacja powyżej), sytuacja w kraju uległa zmianie.

Wiele osób wybierających się do Tajlandii zadaje sobie teraz to pytanie. Sytuacja musi być oczywiście monitorowana na bieżąco, a ambasada RP w Bangkoku nawołuje do zachowania szczególnej ostrożności, jednak póki co życie codzienne w Tajlandii funkcjonuje jak zawsze. Lotniska, transport publiczny, centra handlowe i atrakcje turystyczne działają bez zakłóceń. Tajowie normalnie chodzą do pracy.

Co zatem oznacza „szczególna ostrożność”? Na pewno, jak zawsze zresztą, trzeba omijać miejsca politycznych zgromadzeń i demonstracji oraz śledzić bieżące wiadomości.

Wieści z Ambasady RP w Bangkoku

„Ambasada RP w Bangkoku prosi turystów i obywateli RP przebywających w Tajlandii o zachowanie szczególnej ostrożności, przede wszystkim unikanie zgromadzeń publicznych oraz dostosowanie się do poleceń władz.”

Komunikaty ambasady można śledzić na: bangkok.msz.gov.pl

Portale informacyjne

Aktualne informacje, jak zawsze znajdziemy na:

Blogerzy

W temacie stanu wojennego i zamachu stanu warto zapoznać się także z opiniami blogerów na stałe zamieszkujących w Tajlandii i zamieszczających wszelkie bieżące newsy z kraju, np.:

Stan wojenny w Tajlandii – najnowsze informacje znajdziecie także na naszym Forum.
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)