576
(Głosy: 1, średnia ocena 4.00 na 5)
Osy kontra szkodniki kokosów4.00 out of 5 based on 1 voters.

Łącznie 211 milionów owadów błonkoskrzydłych z rodziny męczelkowatych zostanie wykorzystanych do zwalczania szkodników plantacji orzechów kokosowych. Są to gąsieniczniki z gatunku Bracon hebetor składające swoje jaja w ciele gąsienic żerujących na roślinach.

Tajlandia | Gąsieniczniki to owady, które składają jaja wewnątrz ciał swoich ofiar – inne organizmy, np. gąsienice stają się żywicielami ich larw
Tajlandia | Gąsieniczniki to owady, które składają jaja wewnątrz ciał swoich ofiar – inne organizmy, np. gąsienice stają się żywicielami ich larw (by John Tann )

Duże plantacje orzechów kokosowych w prowincji Prachuap Khiri Khan zostały zaatakowane przez szkodniki owadzie. Jak powiedział dyrektor generalny „Agricultural Extension Department”, gąsienice, zwane naukowo Opisina arenosella, stanowią w Tajlandii ciągły problem, ponieważ wyrządzają na plantacjach poważne szkody. W związku z tym planuje się hodowanie gąsieniczników i testowanie ich użycia pod kontrolą Uniwersytetu Kasetsart.

Razem ma powstać 60 ośrodków zwalczania szkodników w 15 prowincjach, mających na celu hodowlę wspomnianych os. Ponad 8,8 mln gąsieniczników ma być wypuszczanych na wolność każdego tygodnia w okresie od 6 października 2013 r. do 9 kwietnia 2014 r. W ciągu 24 tygodni do środowiska ma być dostarczonych łącznie 211,2 mln tych owadzich sprzymierzeńców plantatorów kokosów.

Badania przeprowadzone w kwietniu wykazały, że powierzchnia plantacji orzechów kokosowych opanowanych przez szkodniki wynosi 88 877 rai (1 rai = 0,16 ha), z czego 93% właśnie w prowincji Prachuap Khiri Khan.

Tajlandia | Kokosy z Hua Hin (prowincja Prachuap Khiri Khan)
Tajlandia | Kokosy z Hua Hin (prowincja Prachuap Khiri Khan) (by Lummmy )

Obok gąsienic gatunku Opisina arenosella kolejnym szkodnikiem jest też chrząszcz z rodziny stonkowatych żywiący się liśćmi palmowymi. Występuje już na 102 697 rai plantacji. Największe szkody wyrządza on na południu kraju.

Ministerstwo Rolnictwa szacuje, że susza i szkodniki spustoszyły ponad 400 000 rai plantacji kokosowych. Spowodowało to redukcję upraw o 3,36% w 2012 r. i zmniejszenie zbiorów o 1,3 mln ton, czyli o 6% w porównaniu z rokiem 2012. Szkody na kokosowych farmach zmusiły tajlandzkie firmy do importowania indonezyjskich albo wietnamskich orzechów kokosowych.

Orzechy kokosowe nie są jedynym produktem, który rząd próbuje chronić przed szkodnikami metodami naturalnymi. W połowie 2012 roku rolnicy rozpoczęli ochronę zbiorów manioku przy pomocy sprowadzonych z Beninu (Afryka) owadów błonkoskrzydłych z gatunku Anagyrus lopezi.   

Źródło: Thailand-tip.com

Tajlandia | Atak szkodników zmusił wiele tajlandzkich firm do importowania orzechów kokosowych z Indonezji i Wietnamu
Tajlandia | Atak szkodników zmusił wiele tajlandzkich firm do importowania orzechów kokosowych z Indonezji i Wietnamu (by javasquid )
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)