568
(Głosy: 1, średnia ocena 5.00 na 5)
Bezpieczeństwo na drogach w Tajlandii 5.00 out of 5 based on 1 voters.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wzywa Tajlandię do zwrócenia większe uwagi na przestrzeganie zasad ruchu drogowego przez lokalnych kierowców, dzięki czemu poprawiłoby się bezpieczeństwo na tutejszych drogach.

Tajlandia | Według WHO Tajlandia musi popracować nad bezpieczeństwem na drogach
Tajlandia | Według WHO Tajlandia musi popracować nad bezpieczeństwem na drogach (by paultraf )

Tajlandzkie przepisy drogowe

Tajlandia posiada wprawdzie jedne z najlepszych w regionie przepisy i ustawy o bezpieczeństwie na drogach, nie są one jednak wprowadzane w życie:

  • W większości gmin w Tajlandii obowiązuje maksymalna dopuszczalna prędkość 89 km/h, której nikt praktycznie nie przestrzega.
  • W Tajlandii istnieje obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa w samochodach, a nawet obowiązek jazdy w kasku ochronnym przez motocyklistów. Według statystyk, tylko 27% użytkowników dróg stosuje się do tych przepisów. Odpowiednie kontrole prowadzone są dość niedbale.
  • Również na nietrzeźwość kierowców za kierownicą prawo przymyka zbyt często oko. Także tutaj służby kontrolne powinny wykazać więcej stanowczości i mniej pobłażania.

Dekada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

W swoim globalnym raporcie o bezpieczeństwie w ruchu drogowym za rok 2009 WHO donosi, że Tajlandia z 12 492 wypadkami śmiertelnymi, albo inaczej: ze wskaźnikiem 19,6 ofiar śmiertelnych na 100 000 mieszkańców plasuje się na 73 miejscu wśród 177 krajów.

Szef komisji do spraw przepisów bezpieczeństwa, dr Wittaya Chartbanchachai, stwierdził, że dane WHO jasno pokazują, że Tajlandia mimo planów „Road Safety Promotion Dekade 2011-2020” (Dekada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego) niezbyt poważnie pracuje nad obniżeniem ilości wypadków drogowych. Chociaż zaplanowana została wieloletnia kampania na okres 2011 do 2020, to dotąd nie widać żadnej poprawy.  

Tajlandia | Tajlandia zdecydowała się na udział w projekcie „Dekada Działań na rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2011-2020”
Tajlandia | Tajlandia zdecydowała się na udział w projekcie „Dekada Działań na rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2011-2020” (by travelourplanet )

Drobnymi kroczkami

Dr. Wittaya wzywa rząd do zwiększenia środków na poprawę bezpieczeństwa drogowego. Przede wszystkim powinny zostać podwyższone standardy bezpieczeństwa na drogach, mostach i w tunelach. Zwłaszcza na północy kraju istnieje wciąż jeszcze wiele tras, na których, z powodu złych warunków, dochodzi do zbyt wielu wypadków.

Pierwszym krokiem do poprawy bezpieczeństwa na drogach powinno być utrzymywanie i na bieżąco uaktualnianie odpowiednich statystyk, a następnie podawanie ich do publicznej wiadomości. W ten sposób można bardziej uczulić społeczeństwo na sprawy wypadków. Ciągle istnieją zbyt duże rozbieżności między oficjalnymi danymi i publikacjami mediów.

Raport o stanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym

Najnowszy (utworzony i opublikowany) tajlandzki raport o stanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym dotyczy roku 2011. Według tego raportu trzy prowincje z najwyższym wskaźnikiem wypadków śmiertelnych na 100 000 mieszkańców, to:

1.    Chanthaburi – 67,79
2.    Nakhon Pathom – 48,93
3.    Ubon Ratchathani – 44,55

Jak widać, nie wystarczy mieć dobre prawo – musi być ono jeszcze przestrzegane.

Źródło: Zeitung für Thailand

Tajlandia | Tajlandia ma dobre przepisy drogowe – jedne z najlepszych w regionie – nie są one jednak aktywnie wprowadzane w życie
Tajlandia | Tajlandia ma dobre przepisy drogowe – jedne z najlepszych w regionie – nie są one jednak aktywnie wprowadzane w życie (by garycycles2 )
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)