563
(Głosy: 3, średnia ocena 4.33 na 5)
Pamiątki z Tajlandii4.33 out of 5 based on 3 voters.

Zanim wyjedziemy z Tajlandii – Krainy Uśmiechu, warto wybrać się na lokalne targi w celu zakupienia pamiątek. Po powrocie do kraju z pewnością nie raz wywołają uśmiech na naszych twarzach i przypomną nam cudownie spędzone wakacje. Poniżej prezentujemy jedyną w swoim rodzaju listę zakupów pamiątek z Tajlandii, które pozwolą nam zachować magię tego egzotycznego miejsca na dłużej.

Tajlandia | Drewniane figurki na tajskim targu
Tajlandia | Drewniane figurki na tajskim targu (by mobilephotosheidenstrom )

Wyroby z kamienia mydlanego

Kamień mydlany to najbardziej miękki minerał. Wyrabia się z niego rzeźby i przeróżne ozdoby. W wielu tajskich sklepach z pamiątkami będziemy mieli okazję kupić kalendarze oraz figurki z tego materiału. Należy jednak uważać podczas przewozu tych pamiątek, ponieważ bardzo łatwo mogą ulec uszkodzeniu.

Biżuteria

Turyści odwiedzający Tajlandię bardzo często kupują też biżuterię, której wybór jest naprawdę imponujący. Handlarze mają w swojej ofercie zarówno złotą i srebrną biżuterię z kamieniami szlachetnymi, jak i etniczne bransoletki czy kolczyki z rzemyków i koralików. Bardzo popularne w Tajlandii są również talizmany chroniące przed złymi mocami.

Za najważniejszy ośrodek jubilerski w Tajlandii uważa się Chanthaburi.

Figurki

Najczęściej przywożonymi pamiątkami z Azji są przeróżne figurki. Duże zainteresowanie wzbudzają oczywiście te przedstawiające buddę. Turyści najchętniej wybierają postać buddy w pozycji lotosu. Można kupić figurki drewniane i metalowe, malowane lub specjalnie postarzane, małe i duże.

Należy jednak pamiętać, że w Tajlandii istnieje zakaz wywożenia dużych figur buddy. Aby przewieźć je przez granicę należy mieć pozwolenie wydane przez Ministra Sztuki. Zakaz ten nie dotyczy małych figurek.

W tajskich sklepach z pamiątkami można kupić również figurki przedstawiając mnichów, zwierzęta, Tajlandczyków w tradycyjnych strojach czy zawodników walczących w muay tai.

Jedwab

Najczęściej kupowaną przez turystów w Tajlandii tkaniną jest jedwab. To materiał piękny, niedrogi i nie ma problemu z jego przewiezieniem. Wybór rzeczy wykonanych z tego materiału jest ogromny: kupimy tu jedwabne krawaty, odzież, torebki czy pościel. Ceny jedwabiu są zwykle wyższe niż tkanin poliestrowych.

Tajlandia | Bardzo dużą popularnością cieszą się w Tajlandii kolorowe parasole
Tajlandia | Bardzo dużą popularnością cieszą się w Tajlandii kolorowe parasole (by jeanma )

Ubrania szyte na miarę

Można również pójść o krok dalej i udać się do krawca, by uszył nam ubranie na miarę. Wielu turystów przynosi swoje ulubione ubrania, by z nowych materiałów uszyto identyczne lub podobne. Można też pokazać zdjęcie w gazecie, krawiec pobierze miarę i w ciągu kilku godzin bluzka czy spódnica będzie gotowa. Najlepszych krawców najlepiej szukać w Bangkoku.

Obrazy namalowane przez słonia

Bardzo dużą popularnością wśród turystów cieszą się także obrazy. Ale nie zawsze są to malowidła wykonane przez mniej czy bardziej profesjonalnych artystów. W Tajlandii spotkamy... słonie, które za pomocą trąby tworzą niesamowite dzieła sztuki!

Kolorowe parasolki

Często kupowane przez turystów są również kolorowe parasolki. Wykonane są ręcznie z bambusa, drewna oraz jedwabiu, bawełny lub papieru z kory drzew. Istnieje możliwość wykonania parasolki z wybranymi przez nas wzorami. Najpiękniejsze robione są w miejscowości Bo Sang, niedaleko Chiang Mai.

W sprzedaży dostępne są również kolorowe wachlarze. Odwiedzając daną pracownię możemy także poprosić, aby artysta wykonał oryginalny malowany wzór np. na naszym laptopie.

Tajlandia | Uliczny market w Bangkoku
Tajlandia | Uliczny market w Bangkoku (by dgmckelvey )

Produkty spożywcze

Tajlandia słynie również z przepysznego jedzenia. Na szczególną uwagę zasługują egzotyczne owoce. Być może komuś uda się przywieźć do Polski duriana (choć często możemy spotkać na swojej drodze taki znak). Możemy również zdecydować się na suszone lub kandyzowane owoce. Smakują równie pysznie jak te świeże!

Doskonałym prezentem dla najbliższych mogą być również: ryż, świeże przyprawy czy słodycze (może cukierki o smaku duriana?).

Pamiętajmy, że produkty spożywcze w Tajlandii są najwyższej jakości. Zawsze świeże, bez konserwantów i pestycydów.

Wyroby z drewna tekowego

Na bazarach i targach z pewnością rzucą nam się w oczy przepiękne wyroby wykonane z drewna tekowego. Bardzo popularne są szkatułki na biżuterię oraz rzeźby przedstawiające buddę.

Wielu turystów nie potrafi też oprzeć się meblom wykonanym z drewna tekowego.

Poduszki trójkątne

Turyści, bardzo chętnie kupują w Tajlandii również trójkątne poduszki, nazywane też "poduszkami tajskimi". Można j podkładać pod głowę, plecy lub nogi. 

Tajlandia | Stoisko z pryprawami, Chiang Mai
Tajlandia | Stoisko z przyprawami, Chiang Mai (by massimo_riserbo )

Pocztówki

Taki upominek będzie kosztował nas niewiele, a z pewnością sprawi przyjemność obdarowanej osobie. Stoiska z pocztówkami spotkamy w Tajlandii niemal na każdym kroku.

W niektórych miejscach istnieje zakaz robienia zdjęć, zazwyczaj przed tymi obiektami sprzedawane są pocztówki uwieczniające najpiękniejsze rzeczy.

Wyroby ceramiczne i metalowe

Jednym z zakupowych hitów w Tajlandii są wyroby ceramiczne. Warto kupić np. zestaw do parzenia kawy, który kosztuje około 20 dolarów. Na bazarach dostępne są również wazony, świeczniki oraz figurki przedstawiające zwierzęta i buddę.  

Wielu turystów decyduje się również na kupno wyrobów metalowych, np. dzbanków, naczyń, biżuterii czy świeczników. Bardzo duży wybór tego typu rzeczy można znaleźć na pchlich targach.

Uwaga!

Pamiętajmy by nie kupować pamiątek wykonanych ze zwierząt, koralowców oraz muszelek. Wywożenie ich z terytorium Tajlandii jest zakazane.

A jakie Wy kupiliście pamiątki, będąc w Tajlandii? Pochwalcie się na naszym forum.
 
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)