562
(Głosy: 2, średnia ocena 5.00 na 5)
Tajlandia – najważniejsze święta w 2013 roku5.00 out of 5 based on 2 voters.

Tajowie i goście przybywający do Krainy Uśmiechu uwielbiają wszelkie święta i barwne festiwale organizowane w każdym zakątku kraju przez okrągły rok. Niektóre z tych świąt są ogólnokrajowe, inne bardziej lokalne, jedne mają wymiar religijny, inne skupiają się wokół rodziny królewskiej i historii monarchii, jedne są mniej, inne bardziej oficjalne, wszystkie jednak obchodzone są zawsze z wielkim rozmachem.

Tajlandia | W Tajlandii każde święto obchodzone jest z wielka pompą
Tajlandia | W Tajlandii każde święto obchodzone jest z wielka pompą (by Thailand Travel Tips )

Poniżej prezentujemy listę świąt publicznych, będących dniami wolnymi od pracy w Tajlandii. Jeśli dane święto wypada w weekend, dniem wolnym staje się najbliższy dzień tygodnia.

Warto dodać, że są to oficjalne dni wolne od pracy, ale także przy okazji różnych innych świąt i festiwali, np. Chińskiego Nowego Roku, niektóre firmy czy urzędy mogą być zamknięte.

Nowy Rok – 1 stycznia 2013 (wtorek)

Choć tradycyjny Tajski Nowy Rok przypada w kwietniu, mieszkańcy Krainy Uśmiechu ochoczo celebrują także noc z 31 grudnia na 1 stycznia. Są to w Tajlandii dni wolne od pracy. Również wielu turystów wybiera się w tym czasie na wakacje do Azji, by przywitać Nowy Rok w wyjątkowych okolicznościach. Musimy pamiętać, że w Tajlandii jest to popularny czas spotkań rodzinnych i autobusy dalekobieżne oraz pociągi mogą być wówczas przepełnione.

Makha Bucha – 25 lutego 2013 (poniedziałek)

Jest to buddyjskie święto ruchome przypadające na czas pełni trzeciego miesiąca księżycowego.

Makha Bucha (lub Magha Puja) upamiętnia bardzo ważne wydarzenie w życiu Buddy, mianowicie: nieumówione zebranie się w jednym miejscu (Rajagaha w Indiach) 1250 mnichów z różnych stron świata, którzy zapragnęli odwiedzić swojego mistrza i wysłuchać jego nauk.

Więcej

Dzień Dynastii Chakri – 6 kwietnia 2013 (sobota)

Wolny od pracy będzie także poniedziałek 8 kwietnia 2013, gdyż powyższe święto wypada w weekend.

Chakri Day jest  świętem obchodzonym ku czci dynastii panującej w Tajlandii od 1782 r. Obecny król Bhumibol Adulyadej jest dziewiątym królem dynastii Chakri, dlatego określany bywa mianem Ramy IX.

Uroczystości tego dnia skupiają się głównie na oddawaniu czci dawnym zasłużonym władcom Tajlandii.

Więcej

Tajlandia | Dni wolne od pracy w 2013 roku
Tajlandia | Dni wolne od pracy w 2013 roku (by krabiman )

Songkran, czyli Tajski Nowy Rok – 13-17 kwietnia 2013 (sobota-środa)

Wtorek 16 i środa 17 kwietnia są dodatkowymi dniami wolnymi od pracy, gdyż święto wypada w weekend.

Tradycyjny Tajski Nowy Rok witany jest co roku w kwietniu. Jest to kolejny czas tłumnych odwiedzin rodzinnych stron przez Tajów pracujących w dużych miastach.

Poza świętowaniem w gronie rodzinnym Tajowie chętnie wychodzą wówczas na ulice, by obficie polewać się wodą na szczęście i na znak oczyszczenia oraz smarować białym talkiem w celu ochrony przed wszelkimi złymi mocami. Przez te trzy świąteczne dni rzadko kto ma szansę przemierzyć Tajlandię suchą stopą.

Festiwal Wodny jest bez wątpienia najważniejszym świętem w roku.

Więcej

Święto Pracy – 1 maja 2013 (niedziela)

1 maja także Tajowie obchodzą międzynarodowe święto ludzi pracujących – Labour Day. W tym dniu pracownicy są w szczególny sposób doceniani za swoją ciężką pracę i wkład w rozwój gospodarczy kraju. Wyrazem wdzięczności są organizowane na ich cześć uroczystości z przemowami, pokazami tanecznymi i koncertami oraz uroczyste procesje.

Święto to zbiega się z początkiem roku szkolnego w Tajlandii.

Tajlandia | W Tajlandii najważniejsze święta buddyjskie, jak np.: Makha Bucha, Visakha Bucha i Asanha Bucha są dniami wolnymi od pracy
Tajlandia | W Tajlandii najważniejsze święta buddyjskie, jak np.: Makha Bucha, Visakha Bucha i Asanha Bucha są dniami wolnymi od pracy (by Akuppa )

Dzień Koronacji – 5 maja 2013 (niedziela)

Wolny będzie także poniedziałek 6 maja, ponieważ święto wypada w niedzielę.

Dzień Koronacji króla Bhumibola Adulyadeja, jest świętem narodowym w Tajlandii, a tym samym dniem wolnym od pracy. Ten uroczysty dzień znany jest także pod nazwą: Wan Chatramongkhol.

W rzeczywistości obecny król objął tron Tajlandii już w czerwcu 1946 roku, po śmierci swojego brata. Ponieważ jednak Jego Wysokość liczył dopiero osiemnaście lat, zdecydowano, że najpierw ukończy studia. Oficjalna ceremonia koronacji nastąpiła zatem 5 maja 1950 roku.

Więcej

Visakha Bucha – 24 maja 2013 (piątek)

Jest to buddyjskie święto ruchome przypadające na czas pełni szóstego miesiąca księżycowego.

Święto Visakha Bucha (lub Visakha Puja) upamiętnia najważniejsze wydarzenia w życiu Buddy: jego narodziny, oświecenie i śmierć.

Więcej

Tajlandia | Święta narodowe w Tajlandii związane są głównie z dziejami rodziny królewskiej i panującą religią (Buddyzm Theravada)
Tajlandia | Święta narodowe w Tajlandii związane są głównie z dziejami rodziny królewskiej i panującą religią (Buddyzm Theravada) (by lifeontheedge )

Asanha Bucha – 22 lipca 2013 (poniedziałek)

Jest to buddyjskie święto ruchome przypadające na czas pełni ósmego miesiąca księżycowego.

Asanha Bucha (Asanha Puja) również, jak można się domyślić, jest pamiątką jednego z wyjątkowych wydarzeń w życiu Buddy, a dotyczy wygłoszenia jego pierwszego kazania. Jest to także czas powołania pierwszego buddyjskiego mnicha.

Więcej

Urodziny Królowej Tajlandii – 12 sierpnia 2013 (poniedziałek)

Królewska małżonka, Królowa Sirikit przyszła na świat 12 sierpnia 1932 roku.

12 sierpnia Tajowie świętują także Dzień Matki.

Więcej

Dzień Króla Chulalongkorna – 23 października 2013 (środa)

Jest to uroczyste święto na cześć umiłowanego monarchy, który panował w latach 1868-1910.

W tym dniu mieszkańcy Tajlandii gromadzą się przy konnym pomniku króla na Royal Plaza i składają kwiaty.

Więcej

Tajlandia | Parada żołnierzy w dniu urodzin króla, Bangkok
Tajlandia | Parada żołnierzy w dniu urodzin króla, Bangkok (by hko_s )

Urodziny Króla Tajlandii – 5 grudnia 2013 (wtorek)

Król Bhumibol Adulyadej (Rama IX) przyszedł na świat 5 grudnia 1927 roku.

5 grudnia Tajowie świętują także Dzień Ojca.

Więcej

Święto Konstytucji  – 10 grudnia 2013 (wtorek)

Aby zrozumieć istotę tego święta musimy przenieść się do roku 1932 i wielkiego przewrotu w Syjamie (dawna nazwa Tajlandii), który położył kres monarchii absolutnej i przyczynił się do ustanowienia pierwszej konstytucji.

Od tej pory Tajlandia stała się monarchią konstytucyjną.

Wigilia Nowego Roku – 31 grudnia 2013 (wtorek)

Jak Tajlandia długa i szeroka, wszędzie hucznie żegnany jest stary rok. Wspólne odliczanie ułatwiają wielkie telebimy ustawione w centrach największych miast. Koncerty tradycyjnej i nowoczesnej muzyki, pokazy tajskiego tańca, degustacja lokalnej kuchni i zjawiskowe fajerwerki – tak Nowy Rok witają Tajowie.

Popularne są także wizyty w buddyjskiej świątyni, które mają zapewnić pomyślność na ten nadchodzący czas. Centrum noworocznego świętowania jest oczywiście Bangkok, uznany za jedno z 20 miast świata idealnych na spędzenie Sylwestra.

Więcej

Tajlandia | Barwne tajlandzkie festiwale są wspaniałą atrakcją dla turystów. Tu: Nowy Rok Chiński, będący dniem wolnym od pracy głównie wśród wspólnot chińskich
Tajlandia | Barwne tajlandzkie festiwale są wspaniałą atrakcją dla turystów. Tu: Nowy Rok Chiński, będący dniem wolnym od pracy głównie wśród wspólnot chińskich (by mr_t_in_dc )
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)