552
(Głosy: 1, średnia ocena 5.00 na 5)
Ceremonia Kathina5.00 out of 5 based on 1 voters.

Na zakończenie trzymiesięcznego buddyjskiego postu, czyli mniej więcej w czasie między połową października a początkiem listopada, we wszystkich świątyniach kraju odbywa się doroczna ceremonia Kathina (Thot Kathin), podczas której mnichom zostają przekazane nowe szaty. Stanowi ona także okazję do zdobycia zasług (tam bun) oraz okazania mnichom wdzięczności.

Tajlandia | Thot Kathin to ceremonia, podczas której mnichom zostają przekazane nowe szaty
Tajlandia | Thot Kathin to ceremonia, podczas której mnichom zostają przekazane nowe szaty (by fischerfotos )

„Kathina” to wyraz pochodzący z języka pali, oznaczający dosłownie „drewniane ramy”. Takich konstrukcji używali niegdyś mnisi do szycia swoich szat.

Geneza święta

Skąd tak duże zamieszanie wokół mniszego odzienia? Otóż mnisi od zawsze mieli prowadzić proste życie i pamiętać o jedynym i prawdziwym celu ubrania: ochronie ciała przed słońcem, wiatrem i owadami.

Prawdopodobnie, pierwotnie Budda pozwolił swoim mnichom jedynie na korzystanie z odzieży po osobach zmarłych, która nigdy więcej nie byłaby używana.

Nie łatwo było jednak znaleźć ubranie, którego nikt nie potrzebuje, zwłaszcza że buddyjskich mnichów wciąż przybywało. Poza tym trudno było ze zdobytych z trudem elementów odzieży uszyć mnisią szatę.

Ludzie, widząc ten problem, chcieli ofiarować mnichom habity. Tak więc Budda zezwolił na przyjmowanie szat podczas ceremonii Kathina.

Przebieg uroczystości

Nie ma ściśle określonej daty Thot Kathin, ale uroczyste przekazanie szat mnichom może odbyć się tylko w jednym okresie roku, w ciągu miesiąca od zakończenia buddyjskiego postu.

Ceremonia zaczyna się barwną procesją, w której tancerze i tancerki, prowadząc osoby niosące ofiary dla mnichów, udają się do świątyni.

Przekazanie darów odbywa się w milczeniu, a zebrani klękają przed siedzącymi w szeregu mnichami. Aby ceremonia przebiegła w sposób prawidłowy, w klasztorze musi się znajdować co najmniej pięciu mnichów.

Przebieg ceremonii jest bardzo oficjalny: nim szaty zostaną przekazane, przewodniczący ceremonii odczytuje odpowiednią regułę zakonu, a mnisi wypowiadają teksty rytualnych modlitw.

Tajlandia | Ceremonia Kathina musi odbyć się w ciągu miesiąca od zakończenia buddyjskiego postu
Tajlandia | Ceremonia Kathina musi odbyć się w ciągu miesiąca od zakończenia buddyjskiego postu (by islandgyrl )

W trakcie uroczystości mnisi otrzymują także inne podarki, m. in.: puszki na jałmużnę, brzytwy czy igły, a także materiały budowlane na potrzeby świątyni i wsparcie finansowe.

Religijna część ceremonii kończy się rytualnym przelaniem przez ofiarodawcę wody, jako ofiary napoju, z jednego naczynia do drugiego.

Następnie przychodzi czas na świąteczną zabawę okraszoną degustacją pysznych potraw, pokazami tradycyjnego tańca i wyścigami łodzi.

Royal Thod Kathin

W Bangkoku odbywa się tzw. Kathina Luang (lub Royal Thod Kathin), czyli ceremonia z udziałem rodziny królewskiej. Jest ona oczywiście bardziej uroczysta, niż inne ceremonie tego typu i połączona jest często z królewską procesją barek.
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)