538
(Głosy: 1, średnia ocena 4.00 na 5)
Tajlandia świętowała sześćdziesiąte urodziny następcy tronu4.00 out of 5 based on 1 voters.

Urodzony 28 lipca 1952 roku Vajiralongkorn, jedyny syn Jego Wysokości króla Bhumibola Adulyadeja Wielkiego i Jego małżonki, królowej Sirkit, może dzisiaj spojrzeć wstecz na swoją długą i pełną sukcesów karierę wojskową.

Tajlandia | Portret Jego Wysokości króla Bhumibola Adulyadeja Wielkiego
Tajlandia | Portret Jego Wysokości króla Bhumibola Adulyadeja Wielkiego (by soham_pablo )

Kariera wojskowa księcia

W 1970 r. Maha Vajiralongkorn ukończył z powodzeniem licencjat w dziedzinie nauk wojskowych w New South Wales w Australii. W następnych latach dziedzic tronu uczęszczał do Królewskiej Tajlandzkiej Szkoły Wojskowej dla oficerów, a następnie rozpoczął studia prawnicze na uniwersytecie Thammatirat w Bangkoku. Ukończył dalsze szkolenia wojskowe, w tym: saperskie, lotnicze na śmigłowcach i samolotach odrzutowych, a także kompleksowe szkolenie w posługiwaniu się bronią ręczną.

Następca tronu odbył też wiele podroży informacyjnych, które zaprowadziły go m. in. do Belgii, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Holandii, gdzie stale pogłębiał swoją wiedzę wojskową. 

Emisja banknotów okolicznościowych

Bank Tajlandii wyemituje w bieżącym roku banknoty pamiątkowe o nominałach 80 i 100 baht z okazji 80. urodzin Jej Królewskiej Mości Królowej Sirkit, jak również 60. urodzin Jego Królewskiej Wysokości Następcy Tronu Maha Vajiralongkorna.

Prezes Banku Centralnego, Prasarn Trairatvorakul, kazał ogłosić, że bank zamierza wyprodukować dwa miliony banknotów 80-bathowych. Tym samym po raz pierwszy zostanie wydrukowany banknot o tym nominale. Dominującym kolorem tego szczególnego banknotu będzie błękit, oficjalna barwa królowej. Będzie on mierzył 80 mm szerokości, aby symbolizować 80. urodziny. Na stronie frontowej ozdobi banknot portret Ich Królewskich Wysokości, Króla i Królowej Tajlandii. Na odwrocie będzie widoczny błękitny pasek zabezpieczający, zadrukowany liczbą 80, która oglądana pod pewnym kątem zamieni się w różę. Prasarn dodał też, że pamiątkowe banknoty będą miały mocną, papierową kopertę ochronną i od 9 sierpnia staną się dostępne we wszystkich tajlandzkich bankach w cenie 120 bath.

Tajlandia | Portrety króla można spotkać niemal na każdym kroku
Tajlandia | Portrety króla można spotkać niemal na każdym kroku (by iamagenious )

Poza tym Bank Centralny wypuści do obiegu 10 milionów pamiątkowych banknotów 100-bathowych na cześć tegorocznych urodzin następcy tronu Vajiralongkorna. Strona przednia specjalnej edycji tego banknotu będzie identyczna jak obecnie. Stronę odwrotną ozdabi portret następcy tronu ze wszystkimi insygniami.

Przyłączamy się życzeń zdrowia i wszystkiego dobrego dla Jego Królewskiej Wysokości z okazji sześćdziesiątych urodzin.  
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)