535
(Głosy: 2, średnia ocena 5.00 na 5)
Tajemnicza roślinka z przedmieści – kratom5.00 out of 5 based on 2 voters.

Właściwie nie ma dnia, aby lokalne tajskie media nie informowały o wykryciu przez policję dużych ilości narkotyków. Wyroby z kuchennych laboratoriów Myanmaru albo Laosu, jak np. amfetamina w formie pastylek, zwana "ya ba", albo w krystalicznej formie – "ya ice", zalewają Tajlandię niczym niemożliwa do zatrzymania fala powodzi.

Malezja | Kratom jest nielegalny zarówno w Tajlandii, jak i w Polsce (dotyczy to żywych roślin, nasion, suszu i wszelkich ekstraktów)
Malezja | Kratom jest nielegalny zarówno w Tajlandii, jak i w Polsce (dotyczy to żywych roślin, nasion, suszu i wszelkich ekstraktów) (by Ahmad Fuad Morad )

Podczas gdy organy ścigania koncentrują się na chemicznych narkotykach, na spokojnych przedmieściach wyrastają sobie niepostrzeżenie tradycyjne narkotyki, jak np. kratom. Także w Bangkoku.

Na tylnych podwórzach małych osiedli na przedmieściach dużych metropolii, jak np. Nong Chok, Min Buri czy Lat Krabang, można znaleźć tajemniczą roślinę, zwaną kratom (Mitragyna speciosa).

Konsumpcja odurzających liści kratomu jest szczególnie popularna wśród muzułmańskiej młodzieży w południowych prowincjach Tajlandii. Wyhodowane na miejscu narkotyki cieszą się także coraz większą popularnością w dużych miastach. Wprawdzie roślina kratom posiada w Tajlandii długą tradycję uprawy, jednak zażywanie tego narkotyku jest ustawowo surowo zabronione. Został on zakwalifikowany, jako środek odurzający 5. klasy.

Podobnie jak na południu kraju, również w Bangkoku, narkotyk ten często używany jest przez muzułmańską młodzież. Ponieważ ich religia surowo zabrania konsumpcji alkoholu, szukają zastępczych, naturalnych substancji odurzających, jak właśnie kratom.

Liście tej rośliny są zwykle przetwarzane na nadający się do picia narkotyczny koktajl, nazywany tutaj „4x100”. W związku z tym, w muzułmańskich dzielnicach stolicy Tajlandii mocno wzrósł popyt na liście kratomu.

Tajlandia | Konsumpcja odurzających liści kratomu jest szczególnie popularna wśród muzułmańskiej młodzieży w południowych prowincjach Tajlandii
Tajlandia | Konsumpcja odurzających liści kratomu jest szczególnie popularna wśród muzułmańskiej młodzieży w południowych prowincjach Tajlandii (by mattmangum )

Ostatnio policja w Bangkoku nasiliła działania przeciwko naturalnym narkotykom i ściśle współpracuje z miejscową ludnością. Akcja policji spotyka się z różną reakcją ze strony społeczeństwa, czasem wycinka drzew napotyka na opór. Starsi mieszkańcy wierzą, że kratom ma lecznicze działanie w przypadku cukrzycy. Jednak większość społeczeństwa wykazuje troskę o własne dzieci, które łatwo uzależniają się od narkotyku i współpracuje z władzami. Niszczenie drzew kratomu trwa już od miesiąca.

Wysoki wiek wielu drzew uzasadnia pytanie, dlaczego rośliny nie zostały wcześniej zlikwidowane. Otóż faktem jest, że miejscowi stróże prawa, aby uniknąć konfrontacji z ludnością, przez długi czas zamiatali problem pod dywan i tolerowali uprawę kratomu. Poprzez intensywną akcję informacyjną, policja w Bangkoku liczy na ostateczne rozwiązanie problemu i powstrzymanie rozpowszechniania się tanich narkotyków w stolicy.

Tajlandia | Mitragyna parviflora to drzewo tego samego rodzaju, do którego należy kratom (Mitragyna speciosa) o właściwościach psychoaktywnych
Tajlandia | Mitragyna parviflora to drzewo tego samego rodzaju, do którego należy kratom (Mitragyna speciosa) o właściwościach psychoaktywnych (by jayeshpatil912 )
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)