522
(Głosy: 1, średnia ocena 5.00 na 5)
Dzień Dynastii Chakri (6 kwietnia 2013)5.00 out of 5 based on 1 voters.

6 kwietnia jest w Tajlandii dniem wolnym od pracy, wówczas przypada bowiem Chakri Day – święto obchodzone ku czci panującej w Tajlandii od 1782 r. dynastii Chakri (Czakri). Obecnie panujący Bhumibol Adulyadej jest dziewiątym królem tej dynastii, stąd częste określanie go mianem Ramy IX.

Tajlandia | Królewski portret w przestrzeni miejskiej Bangkoku
Tajlandia | Królewski portret w przestrzeni miejskiej Bangkoku (by mikecogh )

W czasie święta królewska rodzina przewodniczy oficjalnym i religijnym uroczystościom, mającym na celu oddanie czci poprzednim władcom. Obchody święta koncentrują się na obszarze Wielkiego Pałacu Królewskiego i należącej do tego kompleksu świątyni Wat Phra Kaew.

Ponieważ Tajowie są narodem na ogół bardzo patriotycznym, Chakri Day jest dla nich okazją do pielęgnowania pamięci i okazania szacunku licznym władcom Tajlandii, którzy mieli znaczący wpływ na rozwój i kształtowanie się kraju.

Oto sylwetki kilku władców dynastii Chakri, którzy najsilniej zapisali się na kartach tajlandzkiej historii:

Rama I – Buddha Yodfa Chulalok

Słynny dowódca wojskowy, założyciel dynastii Czakri. Został królem 6 kwietnia 1782 r. Przeniósł stolicę Tajlandii z Thonburi do Bangkoku – początkowo niepozornej wioski po drugiej stronie rzeki Chao Phraya, która była miejscem trudniej dostępnym dla wrogów. To właśnie on był inicjatorem budowy Grand Palace w Bangkoku. Panował w latach 1782–1809.

Rama IV – Mongkut

Nim został monarchą przez 27 lat był mnichem. Dobrze wykształcony (znał m. in. angielski, francuski oraz nauki przyrodnicze), dbał o międzynarodowe kontakty i dostęp zachodniej nauki do Syjamu. Panował w latach 1851–1868.

To ten monarcha stał się bohaterem filmu „Anna i Król” (The King and I), który jednak pozostaje w sprzeczności z wieloma faktami historycznymi.

Tajlandia | Pomnik Ramy V (siedzący) i VI przy Chulalongkorn University w Bangkoku
Tajlandia | Pomnik Ramy V (siedzący) i VI przy Chulalongkorn University w Bangkoku (by paultraf )

Rama V – Chulalongkorn

Najmłodszy syn Mongkuta. Rządził Tajlandią przez 42 lata. Był królem niezwykle życzliwym i ukochanym przez naród – Tajowie do dziś darzą go ogromnym szacunkiem, m. in. w ramach obchodów Chulalongkorn Day. Wprowadził wiele reform, był miłośnikiem architektury i sztuki oraz zręcznym dyplomatą. Panował w latach 1868-1910.

Rama IX – Bhumibol Adulyadej

Obecny król Tajlandii i najdłużej panujący monarcha na świecie. Tron Królestwa Tajlandii odziedziczył w 1946 r. po śmierci brata, ale oficjalne rządy rozpoczął dopiero w roku 1950, ustanawiając regentem swojego wuja, by móc ukończyć podjęte w Europie studia.

Źródło:
Thaizer.com
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)