502
(Głosy: 4, średnia ocena 4.75 na 5)
Chiński Nowy Rok4.75 out of 5 based on 4 voters.

Co roku w styczniu lub w lutym Tajowie niezwykle barwnie i gwarnie świętują Chiński Nowy Rok. Są to drugie z kolei – po 1 stycznia i przed kwietniowym Songkran – noworoczne obchody w Krainie Uśmiechu.

Tajlandia | Noworoczna parada
Tajlandia | Noworoczna parada (by antwerpenR/Roger Price)

Tańczące lwy i paradujące smoki

Na przełomie stycznia i lutego na ulicach tajskich miast częściej niż zwykle możemy spotkać tańczące lwy i paradujące długie smoki oraz inne zwierzęta, w zależności od tego, które z nich jest patronem nadchodzącego roku (w 2010 był to Tygrys, w 2011 – Królik lub też Kot, w 2012 – Smok, w 2013 – Wąż, w 2014 – Koń, w 2015 – Owca, w 2016 – Małpa, w 2017 – Kogut, w 2018 – Pies, w 2019 – Świnia, zaś w 2020 roku swój patronat nad światem obejmuje Szczur).

Uroczystościom towarzyszy oczywiście parada z udziałem tych symbolicznych postaci chińskiej mitologii.

Nowy Rok Chiński 2018

Chiński Nowy Rok wypada w piątek 16 lutego 2018 r., ale w Tajlandii świętowanie tradycyjnie rozciągnie się na kilka dni, mniej więcej od 9 do 23 lutego (na terenie różnych prowincji).

Centrum noworocznych uroczystości w Bangkoku będzie jak zwykle Chinatown przy Yaowarat Road (16-17 lutego 2018 r.).

Chiński Nowy Rok celebrowany jest na terenie całej Tajlandii, szczególnie w prowincjach licznie zamieszkanych przez mniejszość chińską. Poza Bangkokiem na huczne uroczystości trafić można także w Pak Nam Pho (prowincja: Nakhon Sawan) – 9-20 lutego 2018 r., Hat Yai (prowincja Songkhla) i innych prowincjach Bangkoku: Suphan Buri (16-17 lutego 2018 r.), Ratchaburi, Chiang Mai, Phuket (21-23 lutego 2018 r.) czy Chon Buri.

Sanuk

Można odnieść wrażenie, że Tajom wystarczy byle pretekst, by znaleźć okazję do sanuk, czyli rozrywki, radości i świętowania. Boże Narodzenie? – proszę bardzo. Święta chińskie? – jak najbardziej. Nowy Rok obchodzony trzy razy z rzędu? – czemu nie!

Tak więc Chiński Nowy Rok jest hucznie obchodzony na terenie całego kraju, nie tylko wśród ludności o chińskich korzeniach (szacuje się, że jest to 14% z 65 milionów mieszkańców Tajlandii).

Tajlandia | Chiński Nowy Rok nie może oczywiście obejść się bez tradycyjnego tańca lwa i procesji złotego smoka
Tajlandia | Chiński Nowy Rok nie może oczywiście obejść się bez tradycyjnego tańca lwa i procesji złotego smoka (by feserc )

Noworoczne tradycje

Chiński Nowy Rok nie może się oczywiście obejść bez tradycyjnego tańca lwa i procesji złotego smoka. Smok od wieków uważany jest za dobroczyńcę ludzkości, sprawcę deszczu, wiatru, ognia i pór roku. Lew, podobnie w każdej kulturze, oznacza odwagę i stateczność.

Obchodom towarzyszą także pokazy prezentujące chińskie tradycje i obrazujące chińsko-tajskie stosunki, degustacje tradycyjnej kuchni chińskiej, sprzedaż oryginalnych rękodzieł, a także moc barwnych dekoracji w postaci lampionów, kwitnących kwiatów śliwy lub brzoskwini oraz półmisków mandarynek i pomarańczy.

A dlaczego podczas noworocznych uroczystości dominuje kolor czerwony? Bo ponoć obawiają się go wszystkie złe demony, które mogłyby wywrzeć niekorzystny wpływ na nowo rozpoczynający się czas, pełen nadziei na lepsze.

Tajlandia | Ulice bangkockiego Chinatown w czasie noworocznych uroczystości
Tajlandia | Ulice bangkockiego Chinatown w czasie noworocznych uroczystości (by feserc )

2020 – Rok Szczura

Odchodzący rok (5 lutego 2019 r. – 25 stycznia 2020 r.) był Rokiem Świni. Okres pomiędzy 25 stycznia 2020 r. a 12 lutego 2021 r. to Rok Szczura.

Możemy się także spotkać z określeniem: Rok Metalowego Szczura, gdyż właśnie taki żywioł (Metal) – jeden z pięciu w chińskiej astrologii, obok: Ziemi, Drewna, Wody i Ognia – towarzyszył będzie Szczurowi w tym czasie.

Według chińskiej astrologii, osoby urodzone pod znakiem Szczura wyróżnia pomysłowość, ciekawość świata i – zupełnie jak u tego wyjątkowego zwierzęcia – spostrzegawczość. Szczur lubi być w centrum wydarzeń, jest bardzo towarzyski, ale jednocześnie ceni swoją niezależność.

Pozostaje nam tylko życzyć wszystkim szczęśliwego Nowego Roku pod znakiem Szczura!

Źródła:
Roy Cavanagh (Thaizer)
Thaizer.com

The Government Public Relations Department
http://thailand.prd.go.th

Richard Barrow in Thailand
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)