496
(Głosy: 7, średnia ocena 4.57 na 5)
Urodziny Bhumibola Adulyadeja – Króla Tajlandii w latach 1946-20164.57 out of 5 based on 7 voters.

5 grudnia jest dla mieszkańców Tajlandii dniem wyjątkowym, wówczas bowiem swój jubileusz obchodził powszechnie szanowany monarcha i „ojciec tajskiego narodu” – Bhumibol Adulyadej.

Tajlandia | 5 grudnia, dzień urodzin króla, jest bardzo ważnym wydarzeniem w tajskim roku kalendarzowym
Tajlandia | 5 grudnia, dzień urodzin króla, jest bardzo ważnym wydarzeniem w tajskim roku kalendarzowym
(by stibbons )

5 grudnia to w Tajlandii święto narodowe

Dzień urodzin króla od zawsze był bardzo ważnym wydarzeniem w tajskim roku kalendarzowym, dlatego też wszelkie uroczystości były szczegółowo planowane z dużym wyprzedzeniem.

5 grudnia to w Tajlandii święto narodowe, a więc wiele banków, biur i urzędów może być w tym czasie zamkniętych.

Król Bhumibol Adulyadej (Rama IX) uważany był za stróża tradycji, patrona demokracji i ojca narodu. W dniu jego urodzin Tajowie świętują więc także Dzień Ojca, podobnie jak w dniu urodzin królowej (12 sierpnia) obchodzony jest Dzień Matki.

Za życia króla uroczystości związane z jego jubileuszem obchodzono w całym kraju. W tym dniu ulice tajskich miast dekorowano kwiatami, światełkami, flagami narodowymi, żółtymi chorągiewkami i portretami monarchy.

Dominującą barwą był oczywiście żółty – kolor przypisywany królowi. Dlaczego? Gdyż monarcha przyszedł na świat w poniedziałek, a w Tajlandii każdy dzień tygodnia posiada odpowiadający mu kolor.

Ostatnio popularnym królewskim kolorem był także różowy – symbolizował on życzenie zdrowia dla monarchy. Gdy w 2007 roku król opuszczał szpital po ciężkiej chorobie, miał na sobie, za radą astrologów, strój właśnie w takim kolorze.

Tajlandia | Wszechobecne wizerunki króla na ulicach tajskich miast
Tajlandia | Wszechobecne wizerunki króla na ulicach tajskich miast (by bartvanpoll )

Król Tajlandii Bhumibol Adulyadej, którego imię oznacza mniej więcej: „Siła kraju – niezrównaną siłą”, przyszedł na świat 5 grudnia 1927 r.

Królewskie urodziny nie bez powodu zawsze obchodzone były bardzo uroczyście, Bhumibol Adulyadej był bowiem najdłużej panującym monarchą świata i władcą obdarzanym ogromnym szacunkiem. Król zaskarbił sobie serca mieszkańców Tajlandii przede wszystkim dzięki dużemu zaangażowaniu i trosce o dobrobyt oraz rozwój kraju, a także ostrożności w prowadzeniu polityki zagranicznej.

5 grudnia główne ulice tajskich miast, ze stolicą na czele, przystrajano kolorowymi kwiatami, a wieczorem zamykano je dla ruchu samochodowego. Zgromadzeni tłumnie Tajowie mogli wówczas w spokoju celebrować uroczystość i podziwiać przepiękną grę świateł, jaką tworzyły wystrzeliwane na cześć króla fajerwerki. Idea królewskiego święta opierałała się na manifestowaniu oddania i wierności monarsze.

Obecnie jego pamięć czczona jest także po śmierci – król opuścił ten świat 13 X 2016 r.

Można się spodziewać, że wraz z upływem lat urodziny zmarłego króla będą celebrowane w zmodyfikowany sposób, z pewnością mniej huczny, możemy jednak mieć pewność, że pamięć o nim jeszcze na długo pozostanie w serach Tajów.

Tajlandia | Urodziny króla to w Tajlandii także Dzień Ojca
Tajlandia | Urodziny króla to w Tajlandii także Dzień Ojca (by jordan_wooley )

Archiwum:

86 urodziny króla

W tym roku (2013) urodziny króla Tajlandii niemal zbiegły się z gwałtownymi protestami antyrządowymi. „Niemal”, gdyż tuż po intensyfikacji protestów pod koniec listopada i w pierwszych dniach grudnia, nagle, 3 grudnia, wszystko ucichło – konflikt został zawieszony (ale nie rozwiązany). Prawdopodobnie jest to związane ze zbliżającym się jubileuszem monarchy, gdyż, jak powszechnie widomo, cieszy się on w kraju ogromnym szacunkiem.

Główne uroczystości będą miały miejsce w Hua Hin (prowincja: Prachuap Khiri Khan), gdzie w sierpniu tego roku przeniosła się królewska para. 4 grudnia o godzinie 10:30 w pałacu letnim Klai Kangwon król udzieli audiencji pani premier, ministrom i innym członkom rządu.

Dr Jade Donavanik z bangkockiego uniwersytetu porównał zawieszenie protestów w Bangkoku do wciśnięcia pauzy podczas oglądania filmu – parafrazując: w takim momencie nie widomo, czy film skończy się happy endem czy jego bohaterów spotka ostatecznie przykry los.

Źródło: www.bloomberg.com

85 urodziny króla

W roku 2012 król Tajlandii skończył 85 lat.

W środę 5 grudnia 2012 roku na Royal Plaza w Bangkoku (dzielnica Dusit) spodziewano się tłumów – w tym dniu Jego Wysokość Bhumibol Adulyadej wystąpił publicznie na balkonie Sali Tronowej Ananta Samakhom.

Ostatnie takie wystąpienie miało miejsce w roku 2006.

84 urodziny króla

Osiemdziesiąta czwarta rocznica urodzin króla (2011 r.) była szczególnie znacząca: taki jubileusz stanowi w świecie buddyjskim granicę siódmego 12-letniego cyklu życiowego. Buddyści przywiązują dużą wagę do liczb i uważają ten wiek za swoisty „kamień milowy” życia.

Podyskutuj na forum Tajlandia
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)