495
(Głosy: 2, średnia ocena 5.00 na 5)
River Kwai Bridge Festival 20115.00 out of 5 based on 2 voters.

Festiwal upamiętniający budowę i bombardowanie mostu na rzece Kwai (River Kwai Bridge Festival) odbywa się w Kanchanaburi co roku, mniej więcej pod koniec listopada i na początku grudnia.

Tajlandia | Most na rzece Kwai w świetle fajerwerków
Tajlandia | Most na rzece Kwai w świetle fajerwerków (by Benoit Rossignol)

Prowincja Kanchanaburi była w czasach II wojny światowej ważnym punktem strategicznym centralnej Tajlandii. Wówczas właśnie armia japońska zawarła porozumienie z tajskim rządem o stworzeniu drogi łączącej birmański Thanbyuzayat z Ban Pong w prowincji Ratchaburi. Miało to na celu m. in. ułatwienie transportu broni.

Do budowy mostu, która trwała w latach 1943-1945 zatrudniono wielu jeńców wojennych z Ameryki, Wielkiej Brytanii i Australii, a także licznych pracowników pochodzenia azjatyckiego.

Bardzo trudna lokalizacja mostu i konieczność przeprowadzenia go przez nieprzystępne tereny dżungli i gór stały się przyczyną śmierci wielu ludzi podczas robót.

Niektórych zaskoczyć może fakt, że słynny most obecnie znajdujący się nad rzeką nie jest tym oryginalnym, historycznym obiektem, który w rzeczywistości zbudowany był z drewna i ulokowany nieco dalej na północ. Dziś podziwiać możemy rekonstrukcję późniejszego żeliwno-betonowego obiektu, która jednak posiada ważne znaczenie symboliczne.

Tajlandia | Sound & Light Show, czyli spektakularny pokaz świetlno-dźwiękowy, upamiętniający historię mostu na rzece Kwai
Tajlandia | Sound & Light Show, czyli spektakularny pokaz świetlno-dźwiękowy, upamiętniający historię mostu na rzece Kwai (by Christian Junker | Hong Kong 360° Photos )

Także popularna nazwa rzeki „Kwai” jest pewnym uproszczeniem, upowszechnionym przez film Davida Leana: Most na rzece Kwai (1957). W rzeczywistości rzeka nosi nazwę Khwae Yai, a żeby było ciekawiej, otrzymała ją dopiero w latach 60. (wcześniej uważano ją po prostu za górny odcinek Maeklongu). Z tego wynika, że słynny most wzniesiony w czasie wojny znajdował się w rzeczywistości nad rzeką Maeklong.

Barwny festiwal organizowany co roku pod koniec listopada w Kanchanaburi upamiętnia wydarzenia związane z budową i bombardowaniem mostu. Uroczystości te uświetniają przeróżne występy muzyczne, wybory Miss Pokoju, parady pięknych dziewcząt i kwiatów, degustacje tajskiej kuchni, wyprzedaże lokalnych produktów i spektakularne pokazy fajerwerków.

W roku 2011 Święto Mostu na Rzece Kwai odbędzie się w dniach 25 listopada – 6 grudnia. Bilety wstępu na nocny spektakl świateł i muzyki (The Light & Sound Show) kosztują 200, 300 i 500 bahtów tajskich.

Tajlandia | Barwny festiwalowy show niesie ze sobą wiele symbolicznych znaczeń: pamięć bolesnej historii i radość z zakończenia okrutnej wojny
Tajlandia | Barwny festiwalowy show niesie ze sobą wiele symbolicznych znaczeń: pamięć bolesnej historii i radość z zakończenia okrutnej wojny (by Backpacker Ben Tavel Blog )

Podyskutuj na forum Tajlandia
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)