491
(Głosy: 3, średnia ocena 4.67 na 5)
Pełne plaże Phuket4.67 out of 5 based on 3 voters.

Wyspy na południu Tajlandii nie zostały dotknięte przez panującą w kraju powódź i czerpią teraz zyski przyjmując przyjezdnych z północy. Sen z powiek hotelarzy spędzają jednak braki w zaopatrzeniu, które mogą zaszkodzić wyspiarskiej turystyce.

Tajlandia – Phuket | Patong Beach w listopadzie 2011 r.
Tajlandia – Phuket | Patong Beach w listopadzie 2011 r. (by Nicolas Lannuzel )

Plażowicze najwyraźniej nie przestraszyli się wielkiej wody w Tajlandii, zresztą wyspom na południu kraju nie zagrażało żadne niebezpieczeństwo. Podczas gdy ludzie w Bangkoku walczą z powodzią, na położonej 700 km dalej na południe, ulubionej wakacyjnej wyspie Phuket, kwitnie turystyka. Na początku sezonu zaobserwować można pełne plaże i tłumnie odwiedzane bary i restauracje. Jednak, jak twierdzą znawcy branży, interes mógłby kręcić się jeszcze lepiej, gdyby nie powódź.

Choć powódź nie dotknęła wyspy bezpośrednio, zagrożeniem dla turystyki na Phuket są pustoszejące półki w supermarketach. Zaczyna brakować m.in. piwa, ryżu i wody mineralnej. Woda blokuje hurtownie i setki dróg w głębi kraju. Także szczególnie ważna dla Phuket główna autostrada Rama II, która prowadzi z Bangkoku na południe, jest zagrożona zalaniem.

Tajlandia – Phuket | Wat Chalong (listopad 2011)
Tajlandia – Phuket | Wat Chalong (listopad 2011) (by Nicolas Lannuzel )

W pierwszym tygodniu listopada port lotniczy Phuket odnotował 40% więcej gości w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jak informują tajlandzkie władze sektora turystycznego, nie tylko turyści kierują się na wyspę, ale też mieszkańcy Bangkoku szukając tam tymczasowego schronienia lub korzystając z wymuszonego powodzią urlopu.

Niestety powódź, nawet jeśli dotknęła głównie środkowe prowincje kraju, może naruszyć „image” całej Tajlandii jako kraju wakacji i słońca. „Kiedy turysta jest daleko i czyta informacje o powodzi, wybiera sobie za cel podróży raczej Indonezję czy Filipiny” – mówi kierownik jednego z centrów nurkowych w Phuket – „Ludzie często nie rozumieją, że Tajlandia jest duża i te wszystkie tragiczne wydarzenia nie dotyczą całego kraju”.  

Tajlandia | Na wyspie Phuket kwitnie turystyka
Tajlandia | Na wyspie Phuket kwitnie turystyka (by Nicolas Lannuzel )

wg www.sueddeutsche.de
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)