487
(Głosy: 8, średnia ocena 5.00 na 5)
Powódź w Tajlandii (listopad 2011)5.00 out of 5 based on 8 voters.

Tegoroczna powódź w Tajlandii dotknęła przede wszystkim centralne rejony kraju, nie omijając prowincji Ajutthaja (centrum turystyczne, które najbardziej ucierpiało w wyniku powodzi) i Bangkoku. W ostatnim miesiącu wszystkie oczy zwrócone były właśnie na stolicę Tajlandii w oczekiwaniu, czy jej wewnętrzne, tzw. „turystyczne” rejony nie zostaną zalane. Po dzień dzisiejszy nikt nie może przewidzieć w stu procentach czy woda dotrze do centrum miasta, a w mediach pojawiają się na przemian mniej i bardziej optymistyczne prognozy.

Tajlandia | Ulice Bangkoku z niezbędnym asortymentem powodziowym
Tajlandia | Ulice Bangkoku z niezbędnym asortymentem powodziowym (by Benoit Ricoine © All rights reserved)

Dotychczas najbardziej ucierpiały północne i zachodnie rejony Bangkoku, gdzie miejscową ludność rzeczywiście dotknęła wielka tragedia (zniszczenie dobytku, konieczność ewakuacji). Bangkok to jednak ogromna aglomeracja i pod kątem stricte turystycznym miasto do tej pory nie odniosło wielkich szkód. Pojawiały się miejscowe zalania obszarów położonych tuż nad rzeką Chao Phraya (także w centrum), ale woda ustępowała z nich w ciągu kilku godzin (stąd wiele sprzecznych informacji na temat „zalania” Wielkiego Pałacu Królewskiego – w jego okolicy rzeczywiście wylewała woda, ale ustępowała lub zostawała odpompowana umożliwiając zwiedzanie obiektu, tymczasem wielu reporterów fotografowało się w kałuży wody, podczas gdy ulice wokół były suche).

Powódź – Bangkok – aktualizacja z dnia 28 listopada 2011

Pod koniec listopada w Bangkoku świeci piękne słońce, jednak na ulicach miasta dostrzec można mniejszą niż zwykle liczbę turystów.

Turyści przybywający do Tajlandii z pewnością zauważą powódź – chociażby z okna samolotu wyraźnie widać tysiące zalanych hektarów – ale choć wielka woda z pewnością daje się we znaki Tajom, nie dokucza ona przybywającym do stolicy gościom.

Główne atrakcje Bangkoku, jak np. Pałac Królewski i Wat Phra Kaeo pozostają suche i jak najbardziej dostępne do zwiedzania. W Chinatown zdarzają się małe lokalne podtopienia, ale są one niegroźne. Chatuchak Market działa, podobnie brak jakichkolwiek problemów w okolicach Khao San Road i Soi Ramubtri.

Powódź – Tajlandia – najnowsze informacje – raport na dzień 17 listopada 2011

W mediach pojawiają się coraz bardziej optymistyczne wieści dotyczące Bangkoku i całej Tajlandii. Choć nikt nie używa słowa „na pewno” (być może z powodu zbyt pochopnych wniosków wysuwanych na początku października), coraz mniej prawdopodobnym wydaje się, aby powódź dotarła do centrum Bangkoku, a tym samym do dzielnic najczęściej i najchętniej odwiedzanych przez turystów.

Główne atrakcje turystyczne Bangkoku pozostają suche, dostępne i bezpieczne do zwiedzania. Pod względem turystycznym praktycznie nie ma powodów do niepokoju i przeciwwskazań co do wizyty w stolicy Tajlandii.

Niektórzy autorzy blogów podróżniczych wyrazili nawet optymistyczne przekonanie, że piszą być może jedną z ostatnich aktualizacji powodziowych w tym roku. Oby mieli rację.

Jakkolwiek turystyczne wieści są pomyślne, nie należy zapominać o mieszkańcach zalanych przemieści Bangkoku, którzy mogą zmagać się ze spływającą czy stojącą wodą jeszcze przez minimum dwa tygodnie. Po ustąpieniu wody pozostanie im rozprawić się z zalegającym błotem i nieczystościami, nim będą mogli ponownie zamieszkać w swoich domach.

Transport

Jeśli chodzi o transport w Tajlandii, to z dnia na dzień sytuacja poprawia się w miarę osuszania kolejnych dróg i stopniowego wznawiania zawieszonych połączeń kolejowych. Oczywiście nadal trzeba być przygotowanym na ewentualne opóźnienia i objazdy.

Międzynarodowe lotnisko Suvarnabhumi nie odniosło żadnych szkód w wyniku powodzi, zaś zalane Don Muang (obsługujące loty krajowe) ma zostać ponownie otwarte jeszcze przed końcem tego roku.

Skytrain i metro także działają bez zarzutu. Transport rzeczny na Chao Phraya wciąż jeszcze funkcjonuje w ograniczonym zakresie.

Północne, wschodnie i zachodnie przedmieścia Bangkoku oraz obszary po zachodniej stronie rzeki Chao Phraya wciąż pozostają zalane. Dotarcie drogą lądową z Bangkoku do położonych na zachodzie miejscowości, takich jak Kanchanaburi czy Ratchaburi może być utrudniony, aczkolwiek autobusy kursują na tej trasie bez większych przeszkód.

Ayutthaya

Po stopniowym ustępowaniu wody z prowincji Ayutthaya i po intensywnych pracach oczyszczających (m. in. w ramach zorganizowanego Ayutthaya Clean Up Day) dawna stolica Syjamu ponownie otworzyła się dla ruchu turystycznego. Choć jeszcze w niektórych miejscach zalega woda lub dostęp do nich jest utrudniony, wszystko zmierza ku lepszemu, a miasto odwiedzają kolejne grupy turystów. Nawet słonie, na których grzbiecie można zwiedzać zabytki miasta, wróciły do pracy.

Thaizer.com
Thaitravelblogs

Tajlandia | W mediach pojawiają się coraz bardziej optymistyczne wieści dotyczące Bangkoku i całej Tajlandii
Tajlandia | W mediach pojawiają się coraz bardziej optymistyczne wieści dotyczące Bangkoku i całej Tajlandii (by philiproeland )

Powódź – Tajlandia – najnowsze informacje – raport na dzień 15 listopada 2011

Północna Tajlandia

W Wyniku tegorocznej powodzi nie ucierpiały (lub zostały dotknięte jej skutkami w niedużym stopniu, bez wpływu na ruch turystyczny) prowincje: Chiang Mai, Phayao, Chiang Rai, Phetchabun, Kampheang Phet, Phrae, Lampang, Sukhothai, Lamphun, Tak, Mae Hong Son, Uttaradit i Nan.

Wody powodziowe ustąpiły z rejonów: Phichit, Nakhon Sawan, Phitsanulok i Uthai Thani, gdzie rozpoczęły się już prace porządkowe.

Północno-wschodnia Tajlandia

Powódź nie dotknęła następujących prowincji: Amnat Charoen, Nong Khai, Buengkan, Roi Et, Buriram, Sakon Nakhon, Chaiyaphum, Si Sa Ket, Loei, Surin, Mukdahan, Ubon Ratchathani, Nakhon Phanom, Udon Thani, Nakhon Ratchasima, Yasothon i Nong Bua Lam Phu.

W zalanych w wyniku tegorocznej powodzi rejonach: Kalasin, Khon Kaen i Maha Sarakham rozpoczęły się już prace porządkowe.

Tajlandia centralna

Powódź najsilniej dotknęła centralne prowincje kraju, włączając prowincję Ayutthaya i Bangkok (głównie przedmieścia stolicy).

Powódź stopniowo ustępuje z rejonów: Ang Thong, Chai Nat i Ayutthaya.

W ostatnią sobotę (12 XI) w Ayutthaya było już kilku turystów, którzy zastali wewnętrzne części miasta i niektóre z ważniejszych zabytków suchymi. Cała prowincja wciąż jednak zmaga się jeszcze ze skutkami powodzi.

Wiele prowincji w samym sercu kraju ocalało w tegorocznej powodzi i można zwiedzać je bez przeszkód, jak np.: Chon Buri (Pattaya), Trat (Ko Chang), Kanchanaburi, Prachuap Khiri Khan (Hua Hin), Rayong, Samut Prakan, Chanthaburi, Ratchaburi, Chachoengsao, Samut Songkhram, Phetchaburi (Cha Am) i Sa Kaeo.

Południowa Tajlandia

Żadna z południowych prowincji kraju nie ucierpiała w wyniku powodzi. Phuket, Krabi, Surat Thani (Ko Samui), Phang Nga, Ranong, Nakhon Si Thammarat, Songkhla (Hat Yai), Narathiwat, Satun, Pattani, Trang, Phatthalung, Chumphon i Yala są w pełni dostępne dla ruchu turystycznego.

Powódź – Bangkok – najnowsze informacje – aktualizacja z 15 listopada 2011

Centrum miasta pozostaje suche, a znajdujące się na jego terenie hotele, sklepy i wszelkie atrakcje turystyczne były i są w pełni dostępne. TAT (Tourism Authority of Thailand) podaje listę rejonów Bangkoku, które cieszą się największym zainteresowaniem turystów i pozostają wolne od powodzi, wyróżnia się wśród nich: Khao San Road, Silom, Sukhumvit Road, Chinatown, Ratchaprasong, Phetchaburi Road, Sathorn, Ploenchit/Chidlom, Siam Square, Pratunam, Rama I Road i Rama IV Road.

Bangkok nie może jednak całkowicie odetchnąć z ulgą, póki nagromadzone masy wód powodziowych w przemysłowych i mieszkalnych dzielnicach, głównie na północ od centrum miasta, nie zostaną odprowadzone. Kolejnym problemem z jakim zmagają się władze stolicy są lokalne bunty mieszkańców, których domy i dzielnice poświęcono, by ocalić serce miasta. W desperackich próbach obniżenia poziomu wody w okolicach własnych gospodarstw domowych, mieszkańcy niszczą niektóre odcinki wałów przeciwpowodziowych.

Transport publiczny w mieście funkcjonuje bez zastrzeżeń. Kolej nadziemna BTS Skytrain i bangkockie metro (MRT) są w pełni dostępne (zabezpieczone przed powodzią i zamknięte zostały tylko niektóre wejścia do niektórych stacji).

Międzynarodowy port lotniczy Suvarnabhumi jest otwarty, ponadto dostęp do niego z centrum za pośrednictwem taksówek, autobusów czy kolejki Airport Rail Link nie jest utrudniony.

Lotnisko Don Mueang pozostaje zamknięte.

Drogi prowadzące z Bangkoku do Pattayi, Rayong i Ko Chang są w pełni przejezdne.

Główna autostrada nr 35 prowadząca na południe, zwana także Rama II Road, póki co jest dostępna. W razie jej zamknięcia z powodu powodzi, planowane są już objazdy, dzięki którym turyści bez problemu dostaną się do takich miejscowości, jak Hua Hin, Cha-Am i Chumphon.

Ambasada RP w Tajlandii umieściła na swojej stronie listę dzielnic Bangkoku najsilniej dotkniętych powodzią, a należą do nich: Nong Khaem, Taling Chan, Sai Mai, Khlong Sam Wa, Bang Phlat, Bang Khae, Bang Khen, Lak Si, Don Muaeng, Chatuchak, Thawee Watthana, Nong Chok, Pasi Charoen, Kan Na Yao, Bang Bon, Bang Khun Thian i Minburi oraz częściowo zalane: Lad Phrao, Bangkok Yai i Bangkok Noi. Woda miejscami sięga w nich nawet do ponad metra wysokości. Wymienione dzielnice – zgodnie z optymistycznym planem – mają zostać osuszone w ciągu najbliższych 10 dni. Przewiduje się jednak, że w niektórych rejonach Bangkoku woda utrzymać się może nawet do końca grudnia.

Tourism Authority of Thailand
Thaizer.com

Ambasada RP w Bangkoku

Tajlandia | Północne obrzeża Bangkoku (okolice Ngam Wong Wan) pod koniec października 2011 r.
Tajlandia | Północne obrzeża Bangkoku (okolice Ngam Wong Wan) pod koniec października 2011 r. (by philiproeland )

Powódź – Tajlandia – Bangkok – najnowsze informacje z 8 XI 2011

Z czysto turystycznego punktu widzenia, sytuacja w Bangkoku nie uległa znaczącym zmianom od ostatniej aktualizacji: lotnisko funkcjonuje bez zmian, drogi do niego prowadzące są przejezdne, wiele atrakcji pozostaje otwartych i bezpiecznych do zwiedzania (m. in. Grand Palace, Wat Phra Kaeo, Wat Pho i Wat Arun).

Masy wód powodziowych stopniowo ustępują z obszaru centralnych prowincji Tajlandii, uwalniając powoli kolejne ulice i umożliwiając zapoczątkowanie prac porządkowych i renowacyjnych, jak np. ogłoszony w Nakhon Sawan „dzień wielkich porządków” (Big Cleaning Day). Podobna akcja jest planowana na 10 listopada w Ayutthaya (doprowadzenie zabytkowych ruin do stanu użyteczności potrwać może jednak wiele tygodni).

Choć powódź powoli ustępuje z obszaru centralnych prowincji kraju, sytuacja samej stolicy – która znajduje się na naturalnej trasie wody, spływającej ku Zatoce Tajlandzkiej – pozostaje niepewna.

W ostatnich dniach powódź dotarła w rejon Chatuchak Market, a także w okolice dworca autobusowego Mo Chit i kilku stacji metra: przy Lat Phrao, Ratchadaphisek i Phahon Yothin (metro w Bangkoku funkcjonuje jednak bez zmian).

Opinie ekspertów dotyczące ryzyka zalania centralnego Bangkoku pozostają sprzeczne. Te mniej optymistyczne uznają za bardzo prawdopodobne, że także ścisłe centrum miasta doświadczy jakiejś formy powodzi w ciągu najbliższego tygodnia albo dwóch.

Trudno jest jednoznacznie ocenić sytuację powodziową w Bangkoku i koniecznym staje się tu podział na stałych mieszkańców miasta i jego gości. Faktem jest, że mieszkańcy północnych, wschodnich i zachodnich dzielnic Bangkoku przeżywają tragedię, albo z powodu ewakuacji i niepokoju o swój dobytek, albo w wyniku jego utraty, dla samych turystów jednak – na chwile obecną – powódź wiąże się z jedynie ewentualnymi niedogodnościami i koniecznością modyfikacji planów podróży. Póki co ścisłe centrum miasta pozostaje suche, hotele i pensjonaty przy Khao San Road, Sukhumvit, Silom czy Sathorn nie zostały dotknięte powodzią i funkcjonują bez zmian, podobnie wiele atrakcji turystycznych w stolicy Tajlandii jest otwartych.

Między Bangkokiem a Chiang Mai kursują obecnie dwa pociągi dziennie. Czas podróży jest wydłużony z powodu objazdów i najprawdopodobniej wciąż nie są udostępniane wagony sypialne.

Thaizer.com
thaitravelblogs.com

Powódź w Tajlandii – raport z 5 XI 2011

Sytuacja powodziowa w Bangkoku wciąż pozostaje pod znakiem zapytania. Do tej pory najbardziej ucierpiały północne i wschodnie przedmieścia metropolii, a także dzielnice po zachodniej stronie rzeki Chao Phraya. W samym centrum miasta wciąż jest sucho, a hotele, sklepy i wszelkie centra usługowe w dzielnicach turystycznych funkcjonują bez przeszkód.

TAT publikuje listę najczęściej odwiedzanych rejonów Bangkoku, które pozostają dostępne dla turystów, należą do nich przede wszystkim: Khao San Road, Ratchaprasong, Phetchaburi Road, Sathorn, Ploenchit/Chidlom, Siam Square/MBK/Siam Paragon, Pratunam, Silom/Surawongse, Rama 1 Road, Sukhumvit Road/The Emporium, Rama 4 Road i Yaowarat (Chinatown).

Warto pamiętać, że wiele popularnych centrów turystycznych Tajlandii, jak np.: Pattaya, Hua Hin, Kanchanaburi, Ko Chang, Phuket, Ko Samui, Krabi, Surat Thani, Hat Yai, Phang-Nga, Chiang Mai, Chiang Rai i Sukhothai nie ucierpiało w wyniku tegorocznych powodzi i można je zwiedzać bez przeszkód.

Powódź w Tajlandii – raport z 4 XI 2011

Sytuacja w Bangkoku

Większość centralnych rejonów Bangkoku, gdzie zwykli przebywać turyści, do tej pory nie ucierpiała w wyniku powodzi. Krytyczny okres przewidywany na 27-31 X, będący kumulacją spływu wód z północy i fali przypływów znad Zatoki Tajlandzkiej, Bangkok ma już za sobą. Władze oceniają ryzyko zalania centrum jako niewielkie, jednak mieszkańcy i właściciele zlokalizowanych tam sklepów i centrów usługowych starają się zabezpieczać swoje mienie, gdyż wciąż znaczne masy wód z północy muszą spłynąć do zatoki.

Na dzień dzisiejszy atrakcje turystyczne, centra handlowe i hotele w centrum miasta działają tak jak zazwyczaj. Kolej nadziemna, metro, taksówki i tuk-tuki także funkcjonują normalnie. Transport rzeczny na Chao Phraya pozostaje częściowo zawieszony.

Sytuacja powodziowa w mieście może zmienić się w każdej chwili, turyści musza więc na bieżąco monitorować sytuację.

Sytuacja w innych regionach Tajlandii

Inne rejony turystyczne w centrum Tajlandii, jak np. Pattaya, Hua Hin, Kanchanaburi i Koh Chang nie ucierpiały w wyniku powodzi, podobne jak wszystkie prowincje południowe.

Wiele centralnych dzielnic kraju wciąż pozostaje niedostępnych z powodu powodzi, choć wody zaczęły stopniowo ustępować m. in. w okolicy Ajutthaja. Zabytki tego historycznego kompleksu zostaną udostępnione dla zwiedzających dopiero po niezbędnej renowacji.

Tajlandia | 31 X 2011 – powódź w rejonie Don Mueang na północy Bangkoku
Tajlandia | 31 X 2011 – powódź w rejonie Don Mueang na północy Bangkoku (by Benoit Ricoine © All rights reserved)

Transport

Wprawdzie jedno z bangkockich lotnisk zostało zalane, ale po raz kolejny warto przypomnieć, że chodzi tu o lotnisko Don Mueang, obsługujące loty krajowe (to zdjęcia właśnie tego lotniska pojawiły się niedawno w sieci, wzbudzając niepokój turystów). Międzynarodowy port lotniczy Suvarnabhumi w Bangkoku działa bez zarzutu, przejąwszy kilka połączeń z zalanego lotniska.

Transport z centrum miasta do lotniska (i w stronę przeciwną) odbywa się bez żadnych przeszkód. Podobnie dostępne są autostrady prowadzące z lotniska ku innym regionom turystycznym Tajlandii, jak np.: Pattaya, Rayong czy Koh Chang.

Linia kolejowa w kierunku północno-wschodnim działa bez przeszkód. Niektóre pociągi południowej linii kolejowej docierają tylko do Nakhon Pathom (ok. 50 km na zachód od stolicy), zaś na pozostałym odcinku drogi zapewniany jest przejazd autobusem. Linia kolejowa prowadząca na północ od Bangkoku (do Chiang Mai) wznowiła swoje działanie (póki co w ograniczonym zakresie – 1 pociąg dziennie w każdym kierunku), ale do podróży należy doliczyć dodatkowy czas ok. 2h na objazd terenów zalanych.

Loy Krathong

Jedno z najpiękniejszych świąt Tajlandii, Loy Krathong, odbędzie się taj jak planowano w dniach 8-10 listopada m. in. w Sukhothai, Chiang Mai i Tak. Niestety z powodu powodzi uroczystości te zostały odwołane w Bangkoku, Ajutthaja i Suphanburi.

Źródła:
Thaizer.com

Tourism Authority of Thailand

Powódź w Tajlandiiraport z października 2011 r.

Informacje z pierwszej ręki znajdziecie także na naszym Forum o powodzi w Tajlandii
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)