485
(Głosy: 5, średnia ocena 4.40 na 5)
Dzień Króla Chulalongkorna – 23 października4.40 out of 5 based on 5 voters.

23 października w Tajlandii obchodzony jest Dzień Króla Chulalongkorna, na cześć umiłowanego monarchy, panującego w latach 1868-1910. Chulalongkorn z dynastii Chakri, syn Mongkuta, wstąpił na tron w wieku zaledwie 15 lat. To jeden z najdłużej panujących (nie licząc obecnego monarchy Bhumibola Adulyadej) władców Tajlandii, dzierżący berło przez ponad 40 lat.

Tajlandia | 23 października jest w Tajlandii dniem upamiętniającym śmierć Króla Chulalongkorna
Tajlandia | 23 października jest w Tajlandii dniem upamiętniającym śmierć Króla Chulalongkorna (by thaigov )

Chulalongkorn zapisał się w historii Tajlandii jako król-reformator. Zastał on Tajlandię (a raczej ówczesny Syjam) słabo rozwiniętą, nie posiadającą rozbudowanej infrastruktury publicznej, a nawet szkół i szpitali.

Był on autorem wielu nowatorskich pomysłów i reform, które miały na celu unowocześnienie Tajlandii. Chulalongkorn otworzył swój kraj na doświadczenia innych narodów i chętnie z nich czerpał, sprowadzając zagranicznych doradców i wysyłając tajlandzką młodzież za granicę, w celu pobierania nauk.

Wśród jego najbardziej doniosłych reform wyróżnia się zniesienie poddaństwa chłopów i zastąpienie przymusowych prac na rzecz państwa opodatkowaniem. Chulalongkorn zakładał szkoły i centra kształcenia zawodowego dla tajskiej ludności oraz doprowadził do powstania pierwszego w kraju szpitala.

Król osobiście odbył dwie podróże do krajów europejskich (w roku 1897 i 1907) i zainspirowany między innymi tamtejszą architekturą, wzniósł w Bangkoku nową królewską siedzibę w dzielnicy Dusit – zachwycający Pałac Vimanmek.

Za jego panowania Tajlandia przeżyła rozkwit gospodarczy i kulturalny, a po śmierci obdarzono Chulalongkorna tytulem Ukochanego Wielkiego Króla (Phra Piya Maharat).

Chulalongkorn słynął także z żarliwego nacjonalizmu i zaangażowania w walkę z kolonializmem europejskim. Prowadził on na tyle zrównoważoną politykę międzynarodową, że starając się zapobiec okupacji, jednocześnie nie zamykał granic swojego państwa przed nowinkami napływającymi z Zachodu.

Tajlandia | Parada na ulicach Bangkoku z okazji Dnia Króla Chulalongkorna
Tajlandia | Parada na ulicach Bangkoku z okazji Dnia Króla Chulalongkorna (by thaigov )

23 października (dzień śmierci króla) jest w Tajlandii świętem narodowym. By uczcić pamięć monarchy mieszkańcy Tajlandii składają przy jego konnym pomniku wieńce.

Statua króla Chulalongkorna (Ramy V) znajduje się na Royal Plaza, u wejścia do Parku Dusit, przy ulicy Thanon Si Ayutthaya.

W czasie święta portrety króla Chulalongkorna spotkać można praktycznie wszędzie. Niektórzy wierzą, że zawieszone we wnętrzu sklepu czy restauracji zapewnią ich właścicielom powodzenie w biznesie.

Łagodna twarz króla spogląda na nas także z banknotu o wartości 100 baht.

Tajlandia | Ku uczczeniu pamięci króla Tajowie składają wieńce i kwiaty przy jego konnym pomniku na Royal Plaza
Tajlandia | Ku uczczeniu pamięci króla Tajowie składają wieńce i kwiaty przy jego konnym pomniku na Royal Plaza (by thaigov)
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)