474
(Głosy: 0, średnia ocena 0 na 5)
Festiwal Filmowy Pięć Smaków 2011 – znamy już program!0 out of 5 based on 0 voters.

Program filmowy tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego Pięciu Smaków to 30 tytułów, z których aż 21 zostanie pokazanych w Polsce po raz pierwszy. Wśród ważnych premier na wyróżnienie zasługuje "Norwegian Wood" (Japonia 2010) – adaptacja bestsellerowej powieści Harukiego Murakamiego.

Festiwal Filmowy Pięć Smaków | Nowe Kino Azji:
Festiwal Filmowy Pięć Smaków | Nowe Kino Azji: "Norwegian Wood" (Japonia 2010) (by www.piecsmakow.pl)

Program obejmuje pięć sekcji: Focus: Tajwan, Taste of Korea, Nowe Kino Azji, Sushi Typhoon, Azja w obiektywie oraz dwa wydarzenia specjalne: Koreańska noc grozy (22 października) i Poranek dla dzieci (23 października).

Projekcjom filmowym, jak co roku, towarzyszyć będą spotkania i dyskusje z zaproszonymi gośćmi, przybliżające tematykę filmów i azjatycką kulturę, a w foyer kina Muranów zostaną zaprezentowane dwa wydarzenia artystyczne.

Festiwal otworzy polska premiera Taipei Exchanges (Di 36 ge gu shi, Tajwan 2010) Hsiao Ya-chuana, nakręconej w stylu wczesnego Wonga Kar-waia opowieści o marzeniach i aspiracjach młodych Tajwańczyków, o zmianie, dokonujacej się w ich mentalności. Bohaterkami filmu są siostry Doris i Josie, które otwierają w Tajpej kawiarnię, a jednocześnie punkt wymiany dóbr – przedmiotów, usług i idei.  

Karnety festiwalowe, umożliwiające wstęp na wszystkie wydarzenia, w cenie 110 zł dostępne są w sprzedaży do 15 października tylko na stronie internetowej festiwalu (liczba karnetów ograniczona). Bilety na pojedyncze seanse w kinie Muranów i KINO.LABie w cenie 17 zł (poza wydarzeniami specjalnymi) w sprzedaży w kasach kin od 6 października.

Festiwal Filmowy Pięć Smaków | Koreańska Noc Grozy:
Festiwal Filmowy Pięć Smaków | Koreańska Noc Grozy: "A Tale of Two Sisters" (Korea Południowa 2003) (by www.piecsmakow.pl)

Filmowe atrakcje specjalne

Azja w obiektywie

Nową sekcją w programie festiwalu jest Azja w obiektywie, spojrzenie na Azję z europejskiej perspektywy. Bohaterem pierwszego z prezentowanych filmów, Anam, bezimienny. Ostatni wywiad z Tiziano Terzanim (Anam, il Senzanome. L'ultima intervista a Tiziano Terzani, reż. Mario Zanot, Włochy, 2004), jest zmarły w 2004 roku Tiziano Terzani, wybitny włoski dziennikarz, pisarz, podróżnik i wielbiciel Azji.

Drugim filmem sekcji będzie pełnometrażowy debiut polskiego dokumentalisty Pawła Kloca - Kołysanka z Phnom Penh (Polska 2011), zrealizowany w stolicy Kambodży, nagrodzony Srebrnym Lajkonikiem podczas tegorocznego FF w Krakowie. Reżyser przygląda się codziennemu życiu w Phnom Penh, opowiadając historię Izraelczyka, mieszkającego w Azji od ponad 20 lat.

Koreańska Noc Grozy

22 października odbędzie się Koreańska Noc Grozy, w ramach której zostaną wyświetlone takie filmy jak Nocny połów w reżyserii Park Chan-wooka i Park Chan-kyonga oraz dwa filmy Kim Jee-woona, bezkonkurencyjnego mistrza gatunku: Ujrzałem diabła (Akmareul boatda/ I Saw The Devil, 2010) i Opowieść o dwóch siostrach (Janghwa, Hongryeon/ A Tale Of Two Sisters 2003).

Festiwal Filmowy Pięć Smaków | Poranek dla dzieci:
Festiwal Filmowy Pięć Smaków | Poranek dla dzieci: "Canimals" (Korea Południowa 2010) (by www.piecsmakow.pl)

Poranek dla dzieci

W niedzielę, 23 października o godzinie 11:00 odbędzie się pokaz dla najmłodszych fanów festiwalu: poranek dla dzieci z filmem Zwierzopuszki (Canimals, Korea Płd 2010). Bohaterami filmu są małe, radosne zwierzaki, które wyglądem przypominają kolorowe puszki, świat to dla nich jeden wielki plac zabaw. Po seansie zaprezentowany zostanie film, zrealizowany wspólnie przez grupę polskich i wietnamskich dzieci podczas warsztatów animacji zorganizowanych we współpracy Dom Kultury Praga. Całość zakończą zajęcia plastyczne i konkursy przygotowane przez Centrum Kultury Koreańskiej w Warszawie.

Czas i miejsce

5. Festiwal Filmowy Pięć Smaków odbędzie się między 19-26 października w Warszawie (Muranów, KINO.LAB).

Po zakończeniu części warszawskiej (26-31 października) replika festiwalu trafi do Krakowa (Kino Pod Baranami), a w listopadzie (12-15) – do Poznania (Kino Muza).

Adresy

Kino Muranów, ul. Gen. Andersa 5, tel. (22) 635 25 29
KINO.LAB, ul. Jazdów 2, tel. (22) 628 12 71 w. 135

Program

Szczegółowy program Festiwalu Filmowego Pięciu Smaków znajduje się na stronie www.piecsmakow.pl.

O kinie azjatyckim podyskutuj na Forum
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)