460
(Głosy: 4, średnia ocena 4.75 na 5)
Wegetarianie w Phuket 20154.75 out of 5 based on 4 voters.

Festiwal Wegetarian, choć brzmi niewinnie, potrafi przybrać nieco zaskakujące, a nawet krwawe oblicze. Na ulicach Phuket odbywają się wówczas liczne pochody i demonstracje, których uczestnicy przekłuwają sobie części ciała i twarzy różnego rodzaju przedmiotami: od drobnych szpikulców po łańcuchy i... plażowe parasole. Gdy przemierzają oni ulice miasta, ostre przedmioty wciąż sterczą lub zwisają z ich ciał.

Tajlandia | Gwarne ulice Phuket podczas Festiwalu Wegetarian
Tajlandia | Gwarne ulice Phuket podczas Festiwalu Wegetarian (by electrostatico)

W roku 2015 Festiwal Wegetariański w Phuket przypada w dniach: 12 - 22 października.

Co roku mniej więcej na przełomie września i października (czasem także w listopadzie), czyli na początku dziewiątego miesiąca księżycowego według kalendarza chińskiego, wielu mieszkańców Tajlandii (głównie tych chińskiego pochodzenia) uczestniczy w obchodach Festiwalu Wegetarian.

Osoby biorące aktywny udział w tym wyjątkowym święcie przez 9 kolejnych dni i nocy powstrzymują się od spożywania mięsa, owoców morza i nabiału. Ten swoisty post sprzyja ogólnemu oczyszczeniu duszy i ciała. Bardziej zaangażowani w tego typu praktyki przywdziewają białe szaty i powstrzymują się w tych dniach także od alkoholu, seksu, hazardu i używania wulgaryzmów.

Geneza tego święta wywodzi się z taoizmu, jednak szybko zostało ono zaadaptowane przez wyznawców buddyzmu.

Jeśli przebywamy w tym czasie w Tajlandii zwróćmy uwagę na to, że liczne restauracje i przydrożne stragany, serwujące żywność wegetariańską czy wegańską, oznaczone są żółtymi chorągiewkami z czerwonymi – zwykle chińskimi – literami.

Tajski Festiwal Wegetarian jest popularny w wielu regionach Tajlandii, szczególnie tych zamieszkanych przez ludność pochodzenia chińskiego, jak np. Chinatown w Bangkoku, Trang i Krabi, ale najbardziej spektakularne obchody tego święta mają miejsce w Phuket.

Początki festiwalu wegetariańskiego w Phuket sięgają 1820 r., kiedy miejscowość ta słynęła ze swych kopalni cyny, w których zatrudniano licznych chińskich robotników.

W tej wyspiarskiej prowincji świętowanie wykracza jednak dużo dalej poza spożywanie wegetariańskich potraw...

Tajlandia | Festiwal Wegetarian potrafi przybrać nieco zaskakujące oblicze
Tajlandia | Festiwal Wegetarian potrafi przybrać nieco zaskakujące oblicze (by electrostatico)

Na ulicach Phuket odbywają się wówczas liczne i gwarne pochody, którym wyrazu dodaje dźwięk bębnów i wystrzeliwanie petard, a także spektakularne demonstracje polegające na przekłuwania ciała ostrymi przedmiotami lub chodzeniem po rozżarzonych węglach.

Rytualne przekłuwanie ciała ma wymiar magiczny. Osoby podejmujące się tego wyzwania znajdują się w tanecznym transie, podczas którego – jak twierdzą – w ich ciała wstępują duchy. Śmiałkowie ponoć nie czują wówczas bólu, co udowadniają przebijając swoje ciała, policzki i języki najróżniejszymi przedmiotami (początkowo były to miecze i sztylety, ale wyobraźnia uczestników festiwalu znacznie ewoluowała pod tym względem).

W Tajlandii osoby, które „zapraszają” duchy do swojego ciała określa się je mianem mah song. Geneza tego terminu jest bardzo ciekawa, gdyż mah oznacza w języku tajskim konia, co odnosi się do sposobu, w jaki duchy posługują się udostępnionym ciałem – staje się ono w pewnym sensie ich wierzchowcem.

Samookaleczanie jest również pewną formą oczyszczania – ma na celu odpędzenie złego losu i wszelkich nieprzychylnych duchów.

Tajlandia | Mah song to osoby, które „zapraszają” do swojego ciała duchy
Tajlandia | Mah song to osoby, które „zapraszają” do swojego ciała duchy (by electrostatico)

Źródło: www.thaizer.com

Podyskutuj na Forum Tajlandia
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)