448
(Głosy: 3, średnia ocena 5.00 na 5)
Turniej Polo na słoniach (4-11 września 2011)5.00 out of 5 based on 3 voters.

Rzadko kto zdaje sobie sprawę z tego, iż polo – tak popularna na Wyspach Brytyjskich i w całej Europie gra – wywodzi się z Azji Środkowej, a rozprzestrzeniło się za sprawą stacjonujących w Indiach wojsk angielskich. Polo w wersji europejskiej, gdzie gracze poruszają się tradycyjnie na koniach, wydaje się jednak znacznie mniej spektakularne niż to azjatyckie...

Tajlandia | W roku 2011 słynny Kings Cup Polo Tournament świętuje swoją 10 rocznicę
Tajlandia | W roku 2011 Kings Cup Polo Tournament świętuje swoją 10 rocznicę (by bertrandlinet)

Polo u swych początków było ulubioną rozrywką królów. Poza Tajlandią jest ono popularne także w Nepalu i Sri Lance.

Turniej Polo na słoniach (King’s Cup Elephant Polo Tournament), pokrótce scharakteryzować można w następujących sposób: są to zmagania dwutonowych „wierzchowców”, dwumetrowych młotków i jednej małej piłeczki. Niewątpliwie obraz ten warty jest przemierzenia tysięcy kilometrów...

W roku 2011 słynny Kings Cup Polo Tournament świętuje swoją 10 rocznicę. Jak łatwo policzyć, turniej ten po raz pierwszy zorganizowano w 2001 r.

W walce o Królewski Puchar co roku biorą udział zespoły z różnych zakątków świata.

Warto wiedzieć, że Kings Cup Polo Tournament jest imprezą charytatywną na rzecz ochrony tajskich słoni.

W pierwszych zawodach, które (jak już wspomniano) miały miejsce w 2001 r., wzięło udział niewiele osób i tylko 6 drużyn. Do 2010 r. liczba drużyn wzrosła dwukrotnie (do zwodów włączyli się uczestnicy z 15 krajów świata), zaś widzów można było liczyć już w tysiącach.

Tajlandia | King’s Cup Elephant Polo Tournament - zmagania dwutonowych „wierzchowców”, dwumetrowych młotków i jednej małej piłeczki
Tajlandia | King’s Cup Elephant Polo Tournament - zmagania dwutonowych „wierzchowców”, dwumetrowych młotków i jednej małej piłeczki (by Babak Fakhamzadeh babakfakhamzadeh.com)

Do tej pory Kings Cup Polo Tournament udało się zebrać ponad 300 000 dolarów dla tajskich słoni, z czego większość trafiła do National Elephant Institute, który zapewnia tym zwierzętom opiekę medyczną i odpowiednie szkolenia mahoutów, czyli ich opiekunów.

Pozostałe środki zostały wykorzystane do wykupienia kilku słoniowych istnień z ulic Bangkoku i Chiang Mai, uruchomienie specjalnego pogotowia oraz utrzymanie szpitala dla słoni.

Populacja słoni w Tajlandii znacznie spadła na przestrzeni ostatnich lat i na dzień dzisiejszy szacuje się, iż pozostało tylko ok. 1500 dziko żyjących i 3600 udomowionych zwierząt tego gatunku. Niestety na przestrzeni lat wiele tajskich słoni straciło życie z powodu niefortunnych wypadków na ulicach tajskich miast i w wyniku nadużyć nieodpowiedzialnych właścicieli.

Dla zainteresowanych: tegoroczny turniej polo na słoniach odbywa się w dniach: 4-11 września w Hua Hin, na terenie klimatycznego Anantara Hua Hin Resort & Spa. Imprezie towarzyszy oczywiście szereg atrakcji, z których wszystkie związane są z tematyką dotyczącą słoni.

Tajlandia | Kings Cup Polo Tournament jest imprezą charytatywną na rzecz ochrony tajskich słoni
Tajlandia | Kings Cup Polo Tournament jest imprezą charytatywną na rzecz ochrony tajskich słoni (by Babak Fakhamzadeh babakfakhamzadeh.com)

Źródło:
The Thailand Times
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)