29 lipca 2011
Sztuka ozdobnego strzyżenia krzewów, zwana w Tajlandii mai dut, jest silnie zakorzeniona w tradycji kraju, sięgając swymi początkami czasów świetności królestw Sukhothai i Ajutthaja.
Tajlandia | Zjawiskowy słoń w ogrodzie hotelu Novotel w Hua Hin (by Peter Denton)
Opierając się na chińskich wzorcach projektowania ogrodów i japońskiej sztuce miniaturyzowania drzew i krzewów – bonsai, Tajowie wypracowali swój indywidualny styl kształtowania roślin.
Szczególnie piękne ogrody okalają buddyjskie świątynie, gdzie częstym motywem są krzewy przedstawiające jelenie, w nawiązaniu do dziejów Buddy i miejsca wygłoszenia jego pierwszego kazania, jakim był Park Jeleni.
W prywatnych ogrodach (np. wokół kompleksów hotelowych) najczęściej dostrzec można słonie, co jest kolejnym potwierdzeniem znaczącej roli tego zwierzęcia w tajskiej kulturze.
Zielone króliki, żyrafy i smoki wyrastają często także w pobliżu domów mieszkalnych, budynków rządowych i miejsc użyteczności publicznej.
Tajlandia | Ozdobne drzewko w kształcie jelenia przy Wat Pho w Bangkoku (by Adrian Downie)
Artystycznie ukształtowane drzewka mają różne rozmiary, a największe z nich mogą mierzyć nawet 15 m. Do gatunków najczęściej wykorzystywanych w celach ozdobnego strzyżenia należą m. in.: Diospyros rhodocalyx, ligustr (Ligustrum), wawrzyn szlachetny (Laurus nobilis) i cis (Taxus).
Tajlandia | Zielony słoń na terenie XVII-wiecznego kompleksu pałacowego Króla Narai w Lop Buri (by puuikibeach)
Drzewa i krzewy wykorzystywane w celach artystycznych powinny być wiecznie zielone, gęste, mieć małe, spiczaste liście lub igły i oczywiście szybko rosnąć.
W celu odpowiedniego ukształtowania rośliny wykorzystuje się metalowe stelaże, uformowane z drucików.
Tajlandia | Artystycznie ukształtowane drzewo w pobliżu Grand Palace w Bangkoku (by revstan)
Źródło:
Thaizer.com
« poprzednia | następna » |
---|
Zainteresować Cię również mogą ...