435
(Głosy: 1, średnia ocena 5.00 na 5)
Woskowe arcydzieła na ulicach Ubon Ratchathani (8-9 lipca 2017)5.00 out of 5 based on 1 voters.

Olbrzymie, miodowo-złote, kunsztownie zdobione smoki, zamki, łodzie, powozy i wizerunki Buddy opanowują ulice Ubon Ratchathani, wzbudzając podziw i zachwyt. Koniec lipca i początek sierpnia to w Tajlandii czas wyjątkowy – czas przepełniony migocącym blaskiem świec i obecnością tajemniczych woskowych postaci.

Tajlandia | Każdego roku w lipcu Ubon Ratchathani zamienia się w woskowe królestwo
Tajlandia | Każdego roku w lipcu lub w sierpniu Ubon Ratchathani zamienia się w woskowe królestwo (by jbruntthailand © All Rights Reserved)

Przez cały lipiec (czasami także w pierwszej połowie sierpnia), Tajlandia żyje uroczystościami związanymi ze świętem Asalha Puja i początkiem buddyjskiego postu. To wyjątkowy czas w życiu każdego buddysty, przepełniony medytacją, udziałem w spektakularnych procesjach i przygotowaniami do pory deszczowej.

W tym roku (2017) święto Asalha Puja (Asanha Bucha Day) wypada 8 lipca, zaś Festiwal Woskowych Rzeźb w dniach: 8-9 lipca.

W ósmym miesiącu księżycowym (który przypada zazwyczaj w lipcu), podczas pełni, Budda wygłosił swoje pierwsze kazanie, co właśnie upamiętnia święto Asalha Puja. Jest to także uroczystość powołania pierwszego buddyjskiego mnicha.

Dzień później Tajowie świętują początek buddyjskiego postu – Khao Phansa – wyjątkowego czasu mniszego odosobnienia. I tu właśnie należy doszukiwać się genezy Festiwalu Świec...

Uroczyste procesje ze świecami odbywają się w wielu tajskich miastach, ale najhuczniejsze obchody tego święta skupiają się właśnie w prowincji Ubon Ratchathani.

Tajlandia - Ubon Ratchathani | Woskowe arcydzieła najpiekniej prezentują się o zmroku
Tajlandia - Ubon Ratchathani | Woskowe arcydzieła najpiekniej prezentują się o zmroku (by jbruntthailand © All Rights Reserved)

Niegdyś buddyjscy mnisi na czas pory deszczowej udawali się do swoich świątyń, gdzie przebywać mieli w odosobnieniu przez trzy miesiące. Był to czas przeznaczony na medytację, zgłębianie nauk Buddy, a także – jeśli chodzi o względy praktyczne – czas powstrzymywania się od zbędnych podróży (prawdopodobnie po to, by pielgrzymujący mnisi nie zadeptali kiełkujących w porze deszczowej roślin).

W czasach, gdy elektryczność była jeszcze nieznana, mnisi potrzebowali sporego zapasu oświetlenia na czas swojego odosobnienia. Wówczas właśnie wierni podążali tłumnie do świątyń, znosząc mnichom jałmużnę, jedzenie, kadzidełka i świece.

Tradycja ta przetrwała do dziś w postaci uroczystych procesji, których motywem przewodnim są mniejsze i większe, pięknie przystrojone świece, a podczas najważniejszej uroczystości w Ubon Ratchathani – zachwycające rzeźby – prawdziwe arcydzieła z wosku.

Olbrzymie, miodowo-złote i kunsztownie zdobione smoki, zamki, łodzie, powozy i wizerunki buddy opanowują ulice Ratchathani, wzbudzając zachwyt i podziw.

W ramach festiwalu odbywają się liczne wystawy, koncerty muzyki ludowej  oraz prezentacje i warsztaty zapoznające zainteresowanych z tajnikami powstawania woskowych arcydzieł.

Festiwal Świec w Ubon Ratchathani to wydarzenie na skalę międzynarodową (oficjalna jego nazwa brzmi: Thailand International Wax Sculpture and Ubon Ratchathani Candle Procession Festival), a w pokazie arcydzieł z wosku biorą udział artyści z rożnych stron świata, m. in. z Japonii, Nepalu, Belgii, Francji, Ukrainy, Łotwy, Hiszpanii i Brazylii.

Tajlandia | Artysta przy pracy
Tajlandia | Artysta przy pracy (by jbruntthailand © All Rights Reserved)

Źródło:
thailand.prd.go.th

Podyskutuj na Forum Tajlandia
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)