432
(Głosy: 0, średnia ocena 0 na 5)
Zmiana rządu w Tajlandii 0 out of 5 based on 0 voters.

Tajlandia stoi przed zmianą rządu. Yingluck Shinawatra, młodsza siostra obalonego szefa rządu Thaksin’a, wygrała wybory. Jednak czeka ją iście herkulesowe zadanie: musi zjednoczyć podzielony naród.

Tajlandia | Wiec wyborczy w deszczu (1 lipca 2011)
Tajlandia | Wiec wyborczy w deszczu (1 lipca 2011) (by Bernd Mechsner)

Podczas wyborów parlamentarnych w Tajlandii zyskała uznanie kandydatka opozycji Yingluck Shinawatra.

44-letnia siostra wcześniejszego szefa rządu Thaksin’a Shinawatra powiedziała w niedzielę (3 lipca) w Bangkoku, gdzie komisja wyborcza potwierdziła absolutną większość w parlamencie jej partii Puea-Thai, że dostała szansę od narodu. Sam Thaksin zaapelował z emigracji w Dubaju do swoich rodaków o pojednanie.

Jak poinformowała komisja wyborcza po przeliczeniu 97% głosów, Puea-Thai może liczyć na 263 z 500 mandatów i osiągnie w ten sposób absolutną większość w nowym parlamencie. Demokraci urzędującego premiera Abhisit’a Vejajiva dostaną zaledwie 161 miejsc. Vejjajiva uznał swoją klęskę i pogratulował Yingluck zwycięstwa. Jednocześnie wezwał kraj do jedności i pojednania.

Tajlandia | Yingluck Shinawatra
Tajlandia | Yingluck Shinawatra (by Wikipedia)

Tajlandia znajduje się od sześciu lat w poważnym kryzysie politycznym. Najpierw wyszli na ulice przeciwnicy Thaksin’a, którzy zarzucili mu korupcję, potem wojsko obaliło w 2006 r. szefa rządu. Kiedy rok później naród wybrał na nowo przyjazny Thaksin’owi rząd, przeciwnicy ponownie wyszli na ulice, blokowali posiedzenia rządu i zajęli lotnisko, dopóki sąd z błahych powodów nie rozwiązał partii rządzącej. Dzięki temu doszedł do władzy Abhisit Vejajiva.          

Yingluck Shinawatra przystąpiła do wyścigu wyborczego przed kilkoma miesiącami bez politycznego doświadczenia. Ma za sobą pełną sukcesów karierę w firmie rodzinnej. W walce wyborczej nie popełniła błędów i uczyniła z pojednania podzielonego narodu temat numer jeden. „Musimy się wzajemnie bardziej kochać”, powiedziała Yingluck na zakończenie kampanii wyborczej.

Yingluck Shinawatra nie chce żadnych działań odwetowych. Jej partia myśli o amnestii i uwolnieniu oskarżonych aktywistów protestów ulicznych. Również Thaksin mógłby z takiej amnestii skorzystać.

Tajlandia | Wiec wyborczy na Stadionie Narodowym Rajamangala w Bangkoku (1 lipca 2011)
Tajlandia | Wiec wyborczy na Stadionie Narodowym Rajamangala w Bangkoku (1 lipca 2011) (by Bernd Mechsner)

Podyskutuj na Forum Tajlandia
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)