421
(Głosy: 3, średnia ocena 4.00 na 5)
Powódź w południowej Tajlandii4.00 out of 5 based on 3 voters.

Południowe prowincje Tajlandii nawiedziła fala gwałtownych deszczy, burzy i powodzi. Powódź dotknęła mi. in. popularne i tłumnie odwiedzane centrum turystyczne na Ko Samui.

Tajlandia - Ko Samui | Intensywne deszcze o tej porze roku są anomalią pogodową
Tajlandia - Ko Samui | Intensywne deszcze o tej porze roku są anomalią pogodową (by paalia)

Ponieważ zamknięto lotnisko na Koh Samui a z powodu silnego wiatru i wysokich fal czasowo zawieszono transport wodny, komunikacja w całej południowej Tajlandii jest znacznie utrudniona.

Deszcz i wiatr wywołały wysokie fale na Morzu Andamańskim i w Zatoce Tajlandzkiej, uszkadzając i paraliżując wiele ścieżek transportowych. Mieszkańcy i goście południowych prowincji Tajlandii w najbliższych dniach spodziewają się kolejnych fal opadów.

Warto zaznaczyć, że ulewne deszcze o tej porze roku są anomalią pogodową. Zazwyczaj  w tym okresie - mniej więcej od marca do maja - panuje w Tajlandii gorąca i sucha pora roku (por. Klimat Tajlandii).

Meteorolodzy dopatrują się przyczyn tego stanu rzeczy w działalności La Nina (sytuacja panująca na Pacyfiku, charakteryzująca się silnymi wiatrami pasatowymi, które spiętrzają ocean i transportują znaczną wilgotność).

Tajlandia | Komunikacja w całej południowej Tajlandii jest znacznie utrudniona
Tajlandia | Komunikacja w całej południowej Tajlandii jest znacznie utrudniona (by johnlembo)

Intensywne opady zaczęły się 23 marca i przez kilka dni spowodowały zniszczenie tysięcy domów i gospodarstw, głównie w prowincjach: Nakhon Si Thammarat, Chumphon, Phatthalung, Surat Thani i Trang.

Do tej pory odnotowano ok. 15 ofiar śmiertelnych powodzi.

Tysiące turystów, przebywających na wyspach południowej Tajlandii, utknęło z powodu paraliżu wszelkich dróg transportu.

Bangkok Airways informuje, że od poniedziałku ok. 2 tys. turystów nie były w stanie zrealizować zabukowanych lotów. W ewakuacji turystów z tajlandzkich wysp pomocy udziela marynarka wojenna i rządowy śmigłowiec.

Podyskutuj na Forum

Źródła:

Thaizer.com
The Thailand Times
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)