420
(Głosy: 0, średnia ocena 0 na 5)
Trzęsienie ziemi w Birmie0 out of 5 based on 0 voters.

Czwartkowej nocy 24 marca (ok. godziny 21.00 czasu tajlandzkiego) miało miejsce trzęsienie ziemi, które nawiedziło wschodnią Birmę, tuż przy granicy z Tajlandią. Siłę wstrząsów szacuje się na ok. 6,8 stopni w skali Richtera.

Tajlandia | Trzęsienie miało miejsce w okolicach tzw. Złotego Trójkąta – regionu, gdzie spotykają się granice Tajlandii, Birmy i Laosu
Tajlandia | Trzęsienie miało miejsce w okolicach tzw. Złotego Trójkąta – regionu, gdzie spotykają się granice Tajlandii, Birmy i Laosu (by khomkrit)

Trzęsienie odczuwalne było także w Tajlandii, głównie w prowincjach Chiang Mai i Chiang Rai (gdzie ziemia trzęsła się przez około minutę), a nawet w odległym o ponad 700 km od północnej granicy z Birmą Bangkoku.

Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się w odległości ok. 90 km na północ od Chiang Rai i 235 km na północny-wschód od Chiang Mai.

W piątek rano pojawiły się pierwsze doniesienia o szacowanej ilości ofiar. W Birmie zginęło do tej pory ok. 75 osób, a ponad 100 zostało rannych. Przyszłe rokowania nie są jednak optymistyczne. Istnieje obawa, iż Birma może mieć spore trudności w sprawnym i skutecznym zorganizowaniu pomocy (nie dociera ona przede wszystkim do wielu regionów wiejskich), liczba poszkodowanych może się zatem zwiększyć. Media informują także o jednej ofierze śmiertelnej w Tajlandii.

Tajlandia | Tajskie miasto Mae Sai (widoczne po lewej) i birmański Tachileik (po prawej)
Tajlandia | Tajskie miasto Mae Sai (widoczne po lewej) i birmański Tachileik (po prawej) (by rocrowley)

Najbliżej epicentrum znajdowało się nabardziej wysunięte na północ miasto Tajlandii - Mae Sai w prowincji Chiang Rai, tam też odnotowano największą skalę zniszczeń.

Choć mieszkańcy Tajlandii co jakiś czas odczuwają mniejsze lub większe wstrząsy ziemi, to ostatnie było znacznie silniejsze niż odnotowywane w ostatnich latach. Świadczy o tym fakt, że nawet w Bangkoku zatrzęsła się ziemia (trwało to ok. 10 sekund).

Czwartkowe trzęsienie ziemi miało miejsce w okolicach tzw. Złotego Trójkąta – regionu, gdzie spotykają się granice Tajlandii, Birmy i Laosu. Ponieważ jest to obszar znajdujący się dość daleko od wybrzeża, trzęsienie nie wywołało tsunami.

Źródło: Thaizer.com
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)