414
(Głosy: 1, średnia ocena 5.00 na 5)
Magha Puja - w blasku lutowej pełni księżyca5.00 out of 5 based on 1 voters.

Każdego roku w czasie lutowej pełni księżyca przypada ważne buddyjskie święto Magha Puja (Makha Bucha). Jest to święto ruchome z uwagi na cykl księżycowy.

Tajlandia | Najważniejsze święta buddyjskie wypadają podczas pełni księżyca
Tajlandia | Najważniejsze święta buddyjskie wypadają podczas pełni księżyca (by h-k-d)

Magha Puja upamiętnia pewne wyjątkowe wydarzenie sprzed lat, kiedy to w celu usłyszenia nauk Buddy i odbycia święceń z rąk samego mistrza, spontanicznie zebrało się w jednym miejscu 1250 mnichów z przybyłych z różnych stron świata.

W tym samym dniu (pełnia księżyca w trzecim miesiącu księżycowym), po upływie 45 lat, Budda wygłosił jedno ze swoich ostatnich kazań przed śmiercią, przewidując, że za ok. 3 miesiące (święto Visakha Puja) przejdzie w stan nirwany.

W tym wyjątkowym dniu wszystkie świątynie kraju przygotowują się do wieczornych obchodów tego, jednego z ważniejszych w kalendarzu buddyjskim, święta.

Tajlandia | Wieczornym uroczystościom towarzyszy blask świec
Tajlandia | Wieczornym uroczystościom towarzyszy blask świec (by dmitrysumin)

Uroczystości przebiegają raczej tradycyjnie: o poranku wielu wyznawców buddyzmu obdarowuje jałmużną mnichów, wieczorem zaś spotykają się na kazaniach i procesjach ze świecami (zwykle po trzykroć obchodzony jest budynek świątyni).

Tegorocznym obchodom Magha Puja towarzyszy apel o niespożywanie alkoholu, dlatego też turyści miłujący się w tajskim życiu nocnym, mogą być nieco zaskoczeni zawieszoną na kilka godzin działalnością niektórych barów i miejsc rozrywki.

W niektórych pubach zdarza się, że w celu ominięcia rozporządzenia, alkohol serwowany jest w kubkach do kawy czy herbaty.

Tajlandia | Magha Puja upamiętnia spontaniczne zebranie się 1250 uczniów Buddy z różnych stron świata
Tajlandia | Magha Puja upamiętnia spontaniczne zebranie się 1250 uczniów Buddy z różnych stron świata (by regfoto)

Źródło: Thaizer.com




Zainteresować Cię również mogą ...



Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)