408
(Głosy: 0, średnia ocena 0 na 5)
Muzeum Seksu w Tajlandii - nowatorski sposób mówienia o sprawach trudnych0 out of 5 based on 0 voters.

National Science Museum (NSM) w połączeniu z bangkockim biurem UNESCO i fundacją promocji zdrowia – ThaiHealth postanowiło stworzyć pierwsze w Azji Muzeum Seksu.

Tajlandia | Tajowie szukają nowych dróg mówienia o sprawach trudnych
Tajlandia | Tajowie szukają nowych dróg mówienia o sprawach trudnych (by george_briseno)

Muzeum ma wymiar przede wszystkim edukacyjny, a jego dalekosiężnym celem jest zmniejszenie liczby nastoletnich ciąż, które to zjawisko póki co wykazuje niepokojącą tendencję wzrostową.

Pichai Sonchaeng, dyrektor National Science Museum, potwierdza, iż przedsięwzięcie to ma na celu podniesienie świadomości młodych mieszkańców Tajlandii w dziedzinie życia seksualnego oraz wynikających zeń konsekwencji oraz zagrożeń.

Tymczasem statystyki są zatrważające: średnio 262 nieletnie Tajki zachodzą w ciążę w ciągu jednego dnia.

Jak informuje dyrektor UNESCO w Bangkoku, statystyki pokazują, że aż 40% młodych Mieszkańców Tajlandii w wieku 15-24 lat, wciąż nie posiada wystarczającej wiedzy na temat HIV/AIDS.

Władze dopatrują się głównej przyczyny tego stanu rzeczy właśnie w braku edukacji seksualnej dzieci i młodzieży, zarówno w szkołach, jak i w domu. Faktem jest, że młodzież niechętnie słucha rodzicielskich pouczeń i dużo bardziej liczy się dla nich zdanie rówieśników w tej dziedzinie.

Muzeum Seksu może być alternatywną formą dotarcia do młodzieży i zainteresowania ich dyskusją na wile trudnych tematów.

Muzeum ma stać się centrum edukacji  nie tylko młodzieży, ale także rodziców i opiekunów.

Tajowie mają nadzieję, że nowe muzeum w twórczy i "atrakcyjny" sposób przedstawiało będzie zagadnienia związane z seksualnością człowieka i przyczyni się do wzrostu świadomości młodzieży w tej dziedzinie.

Nietypowa historia miłości

Póki co zainteresowani mogą udać się na pierwszą w Tajlandii (i najprawdopodobniej w całej Azji) wystawę dotyczącą wychowania seksualnego, zatytułowaną: "Healthy Sexuality: Story of Love". Ekspozycja znajduje się na pierwszym piętrze National Science Museum w Pathum Thani (prowincja na północy Bangkoku, należąca do jego obszaru metropolitalnego). Wystawa otwarta będzie do czerwca 2011 r.

Znajdziemy tu kilka ciekawych działów, dotyczących zarówno budowy ciała ludzkiego, rozwoju człowieka począwszy od komórki jajowej, relacji interpersonalnych, a także wszelkich chorób przenoszonych drogą płciową i innych zagrożeń.

Godziny otwarcia: 9.30 – 16.00 (w tygodniu poza poniedziałkiem) i  9.30-17.00 (weekendy). Koszt wstepu: 50 baht.

Tajlandia | Kadry z wystawy o seksualności znajdującej się w National Science Museum
Tajlandia | Kadry z wystawy o seksualności, znajdującej się w National Science Museum (by www.nsm.or.th)

Tajskie matki są coraz młodsze

Tajlandia posiada niepokojący rekord najwyższej ilości ciąż nastolatek w Azji. Na 1000 dziewcząt w wieku 15-19 lat aż 70 zachodzi w ciążę. Tajskie matki są coraz młodsze, ponieważ wychowanie seksualne i antykoncepcja w większości rodzin i szkół są ciągle tematami tabu.

Spory odsetek młodzieży ma nikłą wiedzę o antykoncepcji, nie ma się też do kogo zwrócić sytuacji niechcianej ciąży.

W skrajnych przypadkach dochodzi do tego, że młode dziewczęta, nie mogąc o swoich problemach rozmawiać ani z rodzicami, ani z nauczycielami, same myślą o usunięciu ciąży. Stosują znane z plotek najróżniejsze metody aborcji: od skoków ze schodów po środki medyczne. Legalna aborcja praktycznie nie wchodzi w rachubę - Tajlandia posiada w tej dziedzinie bardzo rygorystyczne przepisy. Istnieją jednak w kraju kliniki, które obchodzą surowe prawo i oferują nielegalną aborcję. Zabiegi nie zawsze są wykonywane przez doświadczonych lekarzy, w związku z tym ciężarne nastolatki narażone są na ryzyko niebezpiecznych powikłań.

Nastolatki w ciąży są usuwane ze szkoły, mają trudności ze zdobyciem wykształcenia i pracy.

Ponieważ zaostrzanie prawa aborcyjnego i regularne zamykanie nielegalnych klinik nie rozwiązuje problemu, władze coraz częściej zwracają uwagę na konieczność edukacji seksualnej u podstaw. Jednym z nowatorskich pomysłów w tej dziedzinie jest właśnie jedyne w swoim rodzaju Muzeum Seksu.

Źródła:
The Thailand Times

National Science Museum

Bangkok Post

Podyskutuj na forum Tajlandia
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)