396
(Głosy: 1, średnia ocena 5.00 na 5)
Co oznacza skrót T.I.T.?5.00 out of 5 based on 1 voters.

Istnieje pewne zgrabne wyrażenie, którego wielu turystów używa na określenie zaskakujących, dziwnych i niezrozumiałych sytuacji, jakie spotykają ich na tajlandzkiej ziemi i podczas konfrontacji z mieszkańcami „Krainy Uśmiechu”.

Tajlandia | Słoń w centrum miasta to częsty widok
Tajlandia | Słoń w centrum miasta to częsty widok (by ejsabandal)

To proste, a zarazem tak wymowne stwierdzenie brzmi: “This is Thailand”, w skrócie “T.I.T”. Bez trudu można dostrzec tu dyskretną nutkę zaskoczenia i jednoczesnej rezygnacji ze zgłębiania racjonalnej przyczyny rzeczy.

Ponieważ w tłumaczeniu na język polski skrót ten traci nieco na wyrazie, również w dalszej części artykułu pozostaniemy przy formie angielskiej.

Najlepiej zobrazować to na przykładzie:

Jedziesz wieczorem drogą szybkiego ruchu i nagle, mimo zielonego światła, ciąg samochodów przed Tobą zatrzymuje się. Ledwie zdążysz zahamować, pojawia się pytanie: „Co się dzieje?!”. Nie przejmuj się, to tylko pewien słoń z przyczepionym do ogona czerwonym światełkiem odblaskowym przechodzi przez ulicę. Jakie inne słowa lepiej skomentują tę sytuację, aniżeli proste: „This is Thailand”.

Tajlandia | Tajskie ulice bywają zaskakujące
Tajlandia | Tajskie ulice bywają zaskakujące (by rene_ehrhardt)

Albo inna sytuacja:

Jako uczestnik ruchu pragniesz wyminąć motocyklistę. Ale uwaga, ten pan trzyma coś na ramieniu! Jest to bambusowy pręt o długości ok. 15 m, którego przedni kraniec przytrzymuje drugi motocyklista, znajdujący się daleko z przodu. Cóż... „This is Thailand”.

Równie uważnym należy być w przypadku kobiecego czaru. Im kobieta piękniejsza i bardziej powabna, tym większą należy zachować czujność. Niejeden bowiem turysta dał się zwieść urokowi kathoey. „This is Thailand”.

Stali bywalcy Tajlandii często powtarzają, że nie ważne jak długo przebywają w “Krainie Uśmiechu”, zawsze znajdzie się coś, co ich zaskoczy. Nie pozostaje nam nic innego niż akceptacja tych różnic i - w naszym mniemaniu - dziwactw, bo to one po części czynią ten kraj tak egzotycznym, odmiennym i fascynującym.

Źródło: Thaizer.com

Tajlandia | Rodzinny transport w czasie Songkran – tajskie skutery chyba nie mają limitu pojemności
Tajlandia | Rodzinny transport w czasie Songkran – tajskie skutery chyba nie mają limitu pojemności (by griffhome )

Podyskutuj na forum Tajlandia
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)