353
(Głosy: 4, średnia ocena 5.00 na 5)
Czy w Tajlandii obchodzi się Boże Narodzenie?5.00 out of 5 based on 4 voters.

Tylko niewielki procent mieszkańców Tajlandii to chrześcijanie, zatem Boże Narodzenie nie jest tu świętem oficjalnym. Ponieważ jednak Tajlandię o każdej porze roku odwiedzają szerokie rzesze turystów z całego świata, a ponadto jest to kraj miłujący się w barwnych świętach i festiwalach mamy szansę zasmakować tu iście świątecznej atmosfery.

Tajlandia | Mała mieszkanka Tajlandii w stroju Świętego Mikołaja
Tajlandia | Mała mieszkanka Tajlandii w stroju Świętego Mikołaja (by thaigov-Peerapat Wimolrungkarat)

Tropikalny klimat nie wadzi temu, aby w okresie okołoświątecznym obsługa hotelowa powitała nas w mikołajowych czapkach, tajskie galerie handlowe rozbłysły tysiącami lampek, pomiędzy palmami „wyrosły” drzewka choinkowe, a na ulicach zamieszkały anioły i renifery.

Z okien niejednej tajskiej szkoły usłyszeć można także dźwięki dobrze znanej piosenki świątecznej „Jingle Bells”, ćwiczonej na lekcji angielskiego.

Nie ulega wątpliwości, że to typowo zachodnie święto w pełnej krasie wkroczyło na tereny Azji Południowo-Wschodniej. Rządzą nim jedynie inne pobudki, nie tyle religijne, co czysto rozrywkowe. Tajowie rozumieją znaczenie tych świąt dla innych narodowości i chętnie przyłączają się do świętowania.

Tajlandia | Jak widać, świąteczne motywy docierają nawet do najgorętszych plaż Tajlandii
Tajlandia | Jak widać, świąteczne motywy docierają nawet do najgorętszych plaż Tajlandii (by revstan)

Bożonarodzeniowe elementy w Tajlandii to niezwykły dialog kultury Wschodu i Zachodu. Ponad 90% Tajów to wyznawcy buddyzmu, a ponieważ religia ta jest bardzo tolerancyjna wobec innych wyznań, mieszkańcy „Krainy uśmiechu” nie mają nic przeciwko świętowaniu tej najpopularniejszej z chrześcijańskich uroczystości.

Ponadto jednym z fundametów tajskiej kultury jest pojęcie “sanuk”, oznaczające zabawę, rozrywkę i dobre samopoczucie. Tajowie lubią się bawić – nie bez przyczyny każdy miesiąc tajskiego roku kalendarzowego obfituje w szereg hucznie obchodzonych festiwali.

Tajlandia | Tropikalna wersja światecznego drzewka
Tajlandia | Tropikalna wersja świątecznego drzewka (by Thailand Photo Blog/Christopher Snyder)

Najwięcej gości odwiedza Tajlandię właśnie w czasie Świąt i Nowego Roku, tak więc turystyka jest także siłą napędową tutejszych obchodów świąt Bożego Narodzenia.

Wiele hoteli i restauracji organizuje w tym czasie specjalne uroczystości czy kolacje wigilijne. W latach ubiegłych Polacy mieli także okazję uczestniczyć w Przyjęciu Bożonarodzeniowym organizowanym przez Ambasadę RP w Bangkoku.

Tajlandia | Świąteczne dekoracje w Bangkoku
Tajlandia | Świąteczne dekoracje w Bangkoku (by Thailand Photo Blog/Christopher Snyder)

Źródło:
Thaizer

Podyskutuj na forum Tajlandia
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)