343
(Głosy: 0, średnia ocena 0 na 5)
Urodziny monarchy - 5 grudnia 20100 out of 5 based on 0 voters.

W dniu 5 grudnia przypada uroczystość urodzin króla Tajlandii. W 2010 r. Bhumibol Adulyadej kończy 83 lata. Jubileusz monarchy to bardzo ważne wydarzenie w tajskim roku kalendarzowym, dlatego jest on szczegółowo zaplanowany na kilka kolejnych dni i obchodzony niezwykle uroczyście.

Tajlandia | Król Tajlandii urodził się 5 grudnia 1927 r.
Tajlandia | Król Tajlandii urodził się 5 grudnia 1927 r. (by boonkumnoun)

Uroczystości zawiązane z tegorocznym świętem monarchy oficjalnie rozpoczęły się już 1 grudnia i potrwają przez kolejnych 9 dni – dziewiątka jest w Tajlandii uważana za szczęśliwą liczbę.

Choć uroczystości związane z jubileuszem ogarną wzdłuż i wszerz całą Tajlandię, ich punktem centralnym będzie stolica kraju, a szczególnie okolice: Royal Plaza, Si Ayutthaya Road i Ratchadamnoen Nok Avenue.

To świetny czas na odwiedziny Bangkoku, kiedy wzdłuż ulic piętrzyć się będą kolorowe stragany, w miejski zgiełk wkomponują się melodie z koncertów, a nocne niebo rozświetlą sztuczne ognie.

W samą niedzielę, w dniu urodzin króla, planowane są oficjalne audiencje ministrów, parlamentarzystów, dowódców wojskowych i dygnitarzy w Sali Tronowej Grand Palace, a wieczorem – procesja świecących łodzi po rzece Chao Phraya.

Parada gwardii z Okazji Urodzin Monarchy

Uroczystość ta odbywa się zwykle na początku grudnia, na Placu Głównym w Bangkoku, tuż przy pomniku konnym króla Chulalongkorn. Wydarzenie to ma zwykle miejsce na kilka dni przed urodzinami Jego Wysokości Króla Tajlandii. Król i królowa zazwyczaj przewodniczą tej uroczystości. Uczestnicy odziani są w barwne szaty, a świętowaniu towarzyszą przeróżne występy. Punktem kulminacyjnym jest przysięga lojalności składana przez członków straży przybocznej króla oraz monumentalny pochód gwardii królewskiej.

Tajlandia | Główne punkty obchodów królewskiego jubileuszu: Royal Plaza (1), Si Ayutthaya Road (2) i Ratchadamnoen Nok Avenue (3)
Tajlandia | Główne punkty obchodów królewskiego jubileuszu: Royal Plaza (1), Si Ayutthaya Road (2) i Ratchadamnoen Nok Avenue (3)

Uroczystość urodzinowa Jego Wysokości Króla Bhumibol Adulyadej

Jego Wysokość Bhumibol Adulyadej, którego imię oznacza mniej więcej: „Siła kraju – niezrównaną siłą”, urodził się 5 XII 1927. Znany jest także jako Rama IX.

Urodziny króla nie bez powodu obchodzone są bardzo hucznie, Bhumibol Adulyadej jest bowiem najdłużej panującym monarchą na świecie. Idea królewskiego święta opiera się na manifestowaniu oddania i wierności monarsze.

Król zaskarbił sobie serca mieszkańców Tajlandii swą niezwykłą troską o dobrobyt i rozwój kraju oraz ostrożnością w prowadzeniu polityki zagranicznej. W dniu piątego grudnia, domy mieszkalne i budynki publiczne całej Tajlandii ozdabiane są portretami króla, flagami narodowymi i żółtymi chorągiewkami.

Główne ulice miast, ze stolicą na czele, przystrajane są kolorowymi kwiatami, a wieczorem zamyka się je dla ruchu samochodowego. Zgromadzeni tłumnie Tajowie mogą wówczas w spokoju celebrować uroczystość i podziwiać przepiękną grę świateł, jaką tworzą wystrzeliwane na cześć króla fajerwerki.

Podyskutuj na forum Tajlandia
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)