341
(Głosy: 0, średnia ocena 0 na 5)
Festiwal upamiętniający budowę mostu na rzece Kwai (listopad/grudzień 2010)0 out of 5 based on 0 voters.

Uroczystość związana z mostem na rzece Kwai odbywa się zwykle pod koniec listopada i w pierwszych dniach grudnia w prowincji Kanchanaburi.

Tajlandia | Festiwalowe uroczystości w Kanchanaburi
Tajlandia | Festiwalowe uroczystości w Kanchanaburi (by Backpacker Ben Tavel Blog)

Rejon ten stanowił niegdyś ważny punkt strategiczny centralnej Tajlandii. Najważniejsze wydarzenia historyczne związane z tą miejscowością dotyczą II wojny światowej, kiedy to armia japońska zawarła porozumienie z rządem Tajlandii o stworzeniu drogi łączącej birmański Thanbyuzayat z Ban Pong w prowincji Ratchaburi. Miało to na celu ułatwienie transportów broni.

Do budowy mostu – trwającej w latach 1943-1945 – zatrudniono wielu jeńców wojennych m. in.: Brytyjczyków, Holendrów, Amerykanów, Australijczyków, a także liczpracowników z Azji. Bardzo trudna lokalizacja mostu i konieczność przeprowadzenia go przez nieprzystępne tereny dżungli i gór, spowodowała śmierć wielu ludzi podczas robót.

Warto wiedzieć, że dzisiejszy most wiszący nad rzeką, nie jest oryginalną kontrukcją, uwiecznioną na kartach historii i w kinematografii. Słynny most zbudowany był z drewna i znajdował się nieco dalej na północ. Dzisiejsza żeliwna konstrukcja ma  zatem przede wszystkim znaczenie symboliczne.

Tajlandia | Most na rzece Kwai w świetle fajerwerków
Tajlandia | Most na rzece Kwai w świetle fajerwerków (by Benoit Rossignol)

Poza tym nazwa rzeki "Kwai" jest pewnym uproszczeniem właściwej nazwy "Khwae", upowszechnionym przez film Davida Leana: Most na rzece Kwai (1957). W rzeczywistości nazwa ta odnosi się do dwóch cieków wodnych: Khwae Noi (Kwai Noi) i Khwae Yai (Kwai Yai), które łączą się w rzekę Maeklong, na której właśnie wybudowano historyczny, dziś już nieistniejący most (dopiero w latach 60. górny odcinek Maeklongu nazwano „Khwae Yai”).

Organizowane corocznie pokazy, upamiętniające wydarzenia związane z budową mostu, uświetniają przeróżne występy muzyczne, pokazy fajerwerków, wybory Miss Pokoju, a także parady kwiatów i wyprzedaże lokalnych produktów.

Podyskutuj na forum Tajlandia
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)