293
(Głosy: 2, średnia ocena 5.00 na 5)
Do szkoły, chodźmy do szkoły!5.00 out of 5 based on 2 voters.

Gdy w Polsce rozpoczyna się nowy rok szkolny, tajscy uczniowie już cieszą się na ferie międzysemestralne. Na dłuższe wakacje mogą liczyć dopiero w marcu, gdy rozpoczyna się najcieplejsza pora roku w Tajlandii.

Tajlandia | Uczniowie jednej z tajskich szkół
Tajlandia | Uczniowie jednej z tajskich szkół (by prufrock27)

Rok szkolny

Rok szkolny w Tajlandii podzielony jest na dwa semestry. W szkołach podstawowych i średnich z reguły trwa on od połowy maja do marca, zaś rok akademicki rozpoczyna się w  czerwcu, a kończy w marcu.

Tajscy uczniowie mają 2-3 tygodniową przerwę pomiędzy semestrami. Te krótkie wakacje przypadają zwykle we wrześniu lub w październiku, czyli akurat wówczas, gdy polskie dzieci mogą już tylko wspominać błogi okres wakacji.

Dłuższa przerwa wakacyjna, trwająca podobnie jak w Polsce dwa miesiące, przypada na najgorętsze miesiące roku i m.in. tradycyjne obchody Święta Songkran (tajski Nowy Rok).

Tajski system edukacji

Obecnie tajski system edukacji podzielony jest na cztery poziomy:

  • Przedszkole (Anuban) - dzieci w wieku od 3 do 6 lat
  • Sześć lat szkoły podstawowej (Prathom) - dzieci od 7 do 12 lat
  • Szkoła ponadpodstawowa (Matayom) niższego (odpowiadająca naszemu gimnazjum) i wyższego szczebla (odpowiadająca liceum) – młodzież w wieku 12-17 lat

Tajlandia | Tradycyjny mundurek młodego skauta
Tajlandia | Tradycyjny mundurek młodego skauta (by emilio labrador)

Mamo dostałem dwóję!

W tajskim systemie oceniania najwyższą notą jest 4, a zatem nasza słynna dwója, będzie się tu znajdowała niemal w środku skali ocen, oznaczając wynik jak najbardziej zadowalający.

4 – najwyższa nota (80-100%)
3,5 – bardzo dobry (75-79%)
3 – dobry (70-74%)
2,5 – całkiem dobry (65-69%)
2 – zadowalający (60-64%)
1,5 – dostateczny (55-59%)
1 – dopuszczający (50-54%)
0 – niedostateczny (0-49%)

Mundurki

W Tajlandii mundurki są obowiązkowym strojem każdego ucznia. Chłopcy noszą zazwyczaj spodnie do kolan w kolorze granatowym, khaki lub czarnym, białą koszulę z krótkim rękawem, długie podkolanówki i brązowe lub czarne buty.

Na mundurek dziewczęcy składa się granatowa lub czarna spódnica do kolan i biała bluzka z krawatem lub muszką. Strój uzupełniają białe skarpetki i ciemne buty.

Na koszulach uczniów często wyszywa się ich imię i nazwisko oraz nazwę szkoły.

Ciekawostką jest, że we wszystkich tajskich szkołach jeden dzień w tygodniu, zwykle czwartek, poświęcony jest zajęciom związanym ze skautingiem. Wówczas chłopcy ubierają mundurki koloru khaki, a dziewczęta – ciemnozielonego. Strój skauta uzupełnia żółta apaszka.

Tajlandia | Wiejska szkoła w Ko Panyi
Tajlandia | Wiejska szkoła w Ko Panyi (by isidro2007)
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)