282
(Głosy: 4, średnia ocena 5.00 na 5)
Khao Phansa i czas buddyjskiego odosobnienia5.00 out of 5 based on 4 voters.

Wraz z nastaniem pory deszczowej rozpoczyna się w świecie buddyjskim pewien szczególny okres wyciszenia i odosobnienia, przypominający nasz Wielki Post.

Tajlandia | Napełnianie świec mających służyć mnichom podczas okresu odosobnienia, to także pewna forma jałmużny
Tajlandia | Napełnianie świec, mających służyć mnichom podczas okresu odosobnienia, to także pewna forma jałmużny (by isitcruelenough)

Początek trzymiesięcznego postu buddyjskiego przypada w pierwszym dniu ubywającego księżyca, w ósmym miesiącu księżycowym. W roku 2015 będzie to dzień 31 lipca.

Wówczas odbywa się także najwięcej wyświęceń nowych mnichów, gdyż jest to czas odnowienia ducha, współgrającego z odnawiającą się naturą.

Buddyjski post

Buddyjski "Wielki Post" to czas poświęcony zgłębianiu nauk Mistrza i medytacji. Mnisi pozostają wówczas na terenie klasztorów i świątyń i przez okres trzech miesięcy (pomiędzy lipcem a październikiem) powstrzymują się od zbędnych podróży.

Zgodnie z legendą, w dawnych czasach miało to na celu ochronę kiełkujących ziaren ryżu przed zadeptaniem ich przez pielgrzymujących i zbierających jałmużnę mnichów.

Wyznawcy buddyzmu w owym czasie szczególnie często odwiedzają świątynie, aby zaopatrzyć przebywających w nich mnichów w przeróżne dary: żywność, odzież, lekarstwa, kwiaty, świece i kadzidełka, jak również zatrzymać się na chwilę w codziennej gonitwie i wysłuchać kazań oraz oddać się medytacji.

Tajlandia | Wraz z nastaniem pory deszczowej mnisi rozpoczynają trzymiesięczny okres odosobnienia
Tajlandia | Pora deszczowa to okres mniszego odosobnienia (by worak)

Dzień bez alkoholu

Również wiernych nie należący do mniszego stanu obowiązują w poście pewne ograniczenia.

Ministerstwo Zdrowia Publicznego wezwało ludzi do powstrzymania się od picia alkoholu w okresie trzech miesięcy buddyjskiego "Wielkiego Postu". Jest to jedna z dróg promowania dobrego stanu zdrowia wśród mieszkańców Tajlandii.

Khao Phansa – pierwszy dzień postu – jest od kilku lat także tajskim „Dniem bez alkoholu”.

W tym dniu, poza uroczystościami religijnymi, rozpoczynają się również różnego rodzaju kampanie promujące życie w trzeźwości, organizowane przy współpracy Ministerstwa Zdrowia Publicznego i wielu publicznych oraz prywatnych organizacji.

Powstrzymywanie się od alkoholu jest uważane nie tylko za akt sprzyjający zdrowiu, ale także zgodny z zasadami buddyzmu: jedno z pięciu przykazań buddyjskich mówi o unikaniu wszelkich napojów odurzających, które bywają główną przyczyną nieuwagi i antyspołecznych zachowań.

Tajlandia | W czasie postu mnisi w miarę możliwości strają się nie opuszczać murów klasztoru
Tajlandia | W czasie postu mnisi w miarę możliwości strają się nie opuszczać murów klasztoru (by Stephanie Richard)

Źródło:
The Government Public Relations Department
http://thailand.prd.go.th
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)