277
(Głosy: 0, średnia ocena 0 na 5)
Tajowie są dumni ze swojego języka0 out of 5 based on 0 voters.

Językiem tajskim posługuje się niemal 100% procent populacji Tajlandii. Jak pokazują ostatnie badania, Tajowie są dumni ze swojego języka, który jest nośnikiem ich oryginalnej kultury i tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Tajlandia | Tajowie są dumni ze swojego języka
Tajlandia | Tajowie są dumni ze swojego języka (by Hanumann )

W dniu 29 lipca każdego roku obchodzony jest Krajowy Dzień Tajskiego Języka.  Co roku z tej okazji organizowanych jest wiele działań, takich jak dyskusje, wykłady, wystawy i konkursy. W tym roku, wśród 6.592 mieszkańców Tajlandii w wieku od 13 roku życia, przeprowadzono specjalną ankietę dotyczącą kwestii narodowego języka.

Wyniki ankiety przedstawiały się następująco:

Ponad 50 procent respondentów wiedziało, że dzień 29 lipca jest świętem tajskiego języka.

Większość stwierdziła także zgodnie, że to nauczyciele i rodzice powinni służyć dobrym przykładem właściwego posługiwania się rodzimym językiem, a dopiero w drugiej kolejności powinny dbać o to media.

Osoby biorące udział w badaniu wskazały na konieczność zorganizowania przez Ministerstwo Kultury kampanii, mającej na celu popularyzację  właściwego wykorzystania języka tajskiego wśród młodych ludzi i przedstawicieli mediów.

Tajlandia | Język jest podstawowym nośnikiem kultury danego narodu
Tajlandia | Język jest podstawowym nośnikiem kultury danego narodu (by beggs)

Krajowy Dzień Języka Tajskiego

Świadomość znaczenia i wartości tajskiego języka skłoniła rząd w dniu 13 lipca 1999 r. do ustanowienia jednego dnia w roku, który poświęcony byłby tylko i wyłącznie sprawom tajskiej mowy i pisma.

Najodpowiedniejszą datą okazał się 29 lipca, gdyż dzień ten upamiętnia słynną wizytę Jego Królewskiej Mości Króla Tajlandii na Chulalongkorn University w 1962 r. i jego udział w sympozjum poświęconym problemom tajskiego języka. Wówczas zarówno wykładowcy, jak i studenci mieli sposobność wziąć udział w dyskusji panelowej z udziałem króla.

Tajlandia | Językiem tajskim posługuje się ponad 95% mieszkańców Tajlandii
Tajlandia | Językiem tajskim posługuje się ponad 95% mieszkańców Tajlandii (by peterdickinson)

Podczas dyskusji Jego Królewska Mość apelował do mieszkańców Tajlandii, wszelkich instytucji edukacyjnych oraz publicznych i prywatnych organizacji publicznych o zapoznanie się z zasadami prawidłowego używania języka tajskiego, dbałości o czystość narodowego języka i dostrzeżenie jego roli w ochronie dziedzictwa kulturowego Tajlandii.

Król jest niepodważalnym autorytetem w kwestii biegłego władania językiem tajskim o czym świadczą m.in. pisane przez niego w wolnym czasie utwory literackie, dyskursy naukowe i tłumaczenia.

Wartość i oryginalności tajskiego języka dostrzegają także przybywający do Tajlandii turyści. Wielu obcokrajowcom język tajski wydaje się fascynujący i choć jest językiem tonalnym z pismem sylabicznym, a zatem odbiegającym od wszystkiego co znane Europejczykowi, wielu podejmuje wyzwanie nauczenia się go.

Tajlandia | Głównym strażnikiem czystości tajskiego języka jest sam król Tajlandii
Tajlandia | Głównym strażnikiem czystości tajskiego języka jest sam król Tajlandii (by m-louis)

Źródło:
The Government Public Relations Department
http://thailand.prd.go.th
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)