276
(Głosy: 3, średnia ocena 5.00 na 5)
Tajski Dzień Kobiet5.00 out of 5 based on 3 voters.

„Wszystkiego najlepszego z Okazji dnia Kobiet!” – w środku lata słowa te mogą wprowadzić nas w lekką konsternację, gdyż międzynarodowe święto kobiet wypada w marcu. W Tajlandii życzenia te będą jednak jak najbardziej na miejscu, bowiem właśnie w środku lata, a dokładnie 1 sierpnia (począwszy od 2003 r.) obchodzony jest Dzień Kobiet Tajlandii.

Tajlandia | Tajskie kobiety obchodzą swe święto w dniu 1 sierpnia
Tajlandia | Tajskie kobiety obchodzą swe święto w dniu 1 sierpnia (by jeanma)

Przyjrzyjmy się jakie role, zgodnie z orędziem wygłoszonym przez najważniejszą z tajskich kobiet – Królową Sirikit, przypisywane są kobietom w Tajlandii:

Na pierwszym miejscu stawia się oczywiście jej rolę jako matki, na drugim – pani domu. Kobieta powinna także pielęgnować swoją tożsamość narodową i nieustannie pracować nad samodoskonaleniem.

Dziś mieszkanki Tajlandii pełnią kluczowe role niemal w każdym z sektorów ekonomicznych, społecznych, politycznych i rządowych kraju:

W 1949 r. pierwsza kobieta została członkiem tajskiego parlamentu. W 1976 powołano dwóch ministrów płci żeńskiej. W 1982 r. po raz pierwszy na przewodniczącego SET (Giełdy Papierów Wartościowych Tajlandii) wybrano kobietę. W 1993 r. pierwsza kobieta została gubernatorem prowincji, zaś w 2006 r. - dyrektorem Banku Narodowego Tajlandii.

Tajlandia | Mieszkanka Tajlandii
Tajlandia | Mieszkanka Tajlandii (by jenny-pics)

 Tajskie uroczystości z okazji Dnia Kobiet zawsze mają swój motyw przewodni.

Wszystkie imprezy związane z tym świętem dedykowane są ku czci Królowej Sirikit, która to ustanowiła dzień 1 sierpnia świętem wszystkich kobiet Tajlandii.

Źródła:

The Thailand Times

ThailandQA.com

Tajlandia | Kobieta-matka
Tajlandia | Kobieta-matka (by letsgoeverywhere)
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)