208
(Głosy: 1, średnia ocena 5.00 na 5)
Festiwal Phi Ta Khon (26-28 czerwca 2020)5.00 out of 5 based on 1 voters.

Każdego roku w czerwcu lub na początku lipca na ulicach prowincji Loei pojawiają się przedziwne, tańczące istoty. Procesje duchów i stworów są stałym elementem festiwalu Phi Ta Khon. W roku 2012 Festiwal Duchów znalazł się na liście "9 fantastic Thailand festivals" opublikowanej przez portal podróżniczy CNNGo.

Tajlandia | W połowie czerwca na ulice tajskich miast wylegają duchy i potwory
Tajlandia | Gdzieś między czerwcem a lipcem na ulice tajskich miast wylegają duchy i potwory (by plynoi)

Phi Ta Khon, zwany także „Festiwalem Duchów” lub „Festiwalem Masek”, sięga swymi korzeniami pewnej dawnej, buddyjskiej opowieści. Głosiła ona, iż: "kiedy to król Vessandorn (przedostatnie wcielenie Buddy) powrócił do swego miasta, witająca go procesja była tak zachwycająca, że nawet duchy z zaświatów przybyły na ziemię, aby w niej uczestniczyć".

W powtarzanej rok rocznie procesji biorą udział zazwyczaj starsi i młodsi mężczyźni przebrani za świętujące duchy oraz oczywiście wiwatujący tłum. Całość uświetniają czytane przez mnichów opowieści o ostatniej, wielkiej inkarnacji Buddy, przed dostąpieniem oświecenia. Festiwal Phi Ta Khon porównywany bywa czasem z zachodnim Halloween.

Festiwal Phi Ta Khon jest uroczystością lokalną, odbywającą się na terenie prowincji Loei w północno-wschodniej części Tajlandii, położonej w odległości około 500 km od Bangkoku. Nie znaczy to jednak, ze biorą w niej udział tylko miejscowi – wielu Tajów przybywa specjalnie na tę uroczystość z różnych zakątków kraju.

Tajlandia | Centrum tej niezwykłej uroczystości z duchami w roli głównej jest prowincja Loei
Tajlandia | Centrum tej niezwykłej uroczystości z duchami w roli głównej jest prowincja Loei (by plynoi)

Maski Phi Ta Khon

Stroje duchów wykonywane są z kolorowych materiałów, sztywnego papieru i odwróconych do góry dnem – to dotyczy oczywiście masek – bambusowych koszy na ryż.

Wśród uczestników procesji, poza własnoręcznie wykonanymi kostiumami, dostrzec możemy wspaniałe, podłużne maski, będące tradycyjną ozdobą w czasie tego święta. Tradycyjne Maski Phi Ta Khon wykonane były ze specjalnej masy z łusek ryżowych i bambusa lub z malowanego pnia drzewa kokosowego. Charakteryzują je jaskrawe kolory i szpiczasty, długi nos.

„Duchy” starają się robić jak największy hałas za pomocą dzwonków lub metalowych puszek wypełnionych kamykami.

Tajlandia | Tradycyjna maska Phi Ta Khon
Tajlandia | Tradycyjna maska Phi Ta Khon (by wakxy)
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)