206
(Głosy: 2, średnia ocena 4.50 na 5)
Święto Królewskiej Orki (9 maja 2016)4.50 out of 5 based on 2 voters.

Co roku w maju na placu Sanam Luang w Bangkoku odbywa się Ceremonia Królewskiej Orki (Royal Ploughing Ceremony) – tradycyjny rytuał symbolicznie otwierający sezon upraw (a konkretnie: sadzenia ryżu) i mający na celu zapewnienie urodzaju.

Tajlandia | Royal Ploughing Ceremony
Tajlandia | Royal Ploughing Ceremony (by Caroline A Favier)

W roku 2016 ceremonia planowana jest na 9 maja – data została ustalona przez królewskiego astrologa. W przewodniczeniu ceremonii tajskiego monarchę reprezentował będzie Jego Królewska Wysokość Książę Maha Vajiralongkorn.

Ta majowa uroczystość jest właściwie połączeniem dwóch świąt: buddyjskiej (Phra Ratchaphithi Phuetcha Mongkhon) i hinduskiej (Charot Phra Nangkhan Kan) ceremonii błogosławienia płodów ziemi.

Święto to oficjalnie zaadaptowane zostało za panowania Ramy IV, ale jego korzenie sięgają najprawdopodobniej okresu Sukhotai (sprzed ponad 700 lat). Po wielu perypetiach i czasowym zawieszeniu, dawna tradycja królewskiej orki została reaktywowana w 1960 roku za panowania Bhumibola Adulyadeja i od tamtej pory odbywa się regularnie.

Uroczystość ma miejsce na Sanam Luang przy Wielkim Pałacu Królewskim w Bangkoku. Ceremonia Królewskiej Orki jest, zgodnie z wierzeniami Tajów, dobrą wróżbą na nowy okres wegetacyjny roślin.

Tajlandia | Symboliczna orka odbywa się przy udziale białych byków
Tajlandia | Symboliczna orka odbywa się przy udziale białych byków (by Caroline A Favier)

W czasie obchodów tego święta przepowiadana jest wielkość opadów w przyszłym roku. Wróżenie polega na tym, iż tzw. Lord Orki (także: Pan Żniwa) losuje spośród trzech identycznie wyglądających, ale posiadających rożną długość sukien (tzw. panung). Najdłuższe z nich zapowiada dostatek opadów, najkrótsze – ich niedobór.

Panem Żniwa zostaje zwykle mianowany minister rolnictwa i spółdzielczości. Dokonuje on symbolicznej orki za pomocą poświęconego pługa i dwóch białych byków.

Poświęcone nasiona sypane w świeżo zaoraną ziemię są potem chętnie zbierane przez rolników, którzy mieszają je z nasionami wykorzystywanymi na własnych polach – ma to na celu zapewnienie pomyślnych plonów.

Na koniec przed wołami stawia się siedem mis zawierających: siano, ryż, kukurydzę, sezam, fasolkę mung, wodę i wino. Pierwszy wybór zwierzęcia świadczyć będzie o obfitości danego produktu w bieżącym roku.

Źródło:
thailand.prd.go.th

Tajlandia | Ceremonia Królewskiej Orki ma na celu zapewnienie urodzaju w przyszłym roku
Tajlandia | Ceremonia Królewskiej Orki ma na celu zapewnienie urodzaju w przyszłym roku (by dankrab)

Podyskutuj o tym na forum.
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)