205
(Głosy: 0, średnia ocena 0 na 5)
Kolorowe koszule na ulicach Tajlandii – geneza konfliktu0 out of 5 based on 0 voters.

Od ponad dwóch miesięcy zewsząd dochodzą nas informacje o niepokojach politycznych w Tajlandii. Z pewnością wielu z nas zastanawia się nad źródłami tego konfliktu i znaczeniem barw przybieranych przez zwolenników poszczególnych ugrupowań politycznych.

Tajlandia | Zwolenników poszczególnych partii politycznych charakteryzują przybierane przez nich barwy
Tajlandia | Zwolenników danej partii politycznej charakteryzują przybierane przez nich barwy (by K.rol2007)

Tajlandia praktycznie od połowy XX w. zmaga się z kryzysami politycznymi, które na przestrzeni lat przeradzały się w zamachy stanu, demonstracje i krwawe zamieszki.

Kontrowersyjna polityka Taksina Shinawatry

Konflikty przybrały na sile szczególnie w pierwszej dekadzie XXI w., kiedy to premierem Tajlandii został kontrowersyjny polityk – Taksin Shinawatra. Zyskał on popularność szczególnie wśród biedniejszych mas tajskiej ludności (rozbudował politykę socjalną).

Opozycja zarzucała Shinawatrze przede wszystkim populizm i niedostateczne poszanowanie osoby króla. Oskarżano go także o korupcję (nim zaangażował się w politykę był biznesmenem).

Żółte koszule

Przeciwnicy premiera obrali za swój znak charakterystyczny koszule w kolorze żółtym  (nawiązującym do barw królewskich) i w 2006 r. rozpoczęli antyrządowe protesty.

Mimo ustąpienia Shinawatry sytuacja w kraju nie uległa znacznej zmianie, gdyż na jego miejscu zasiadł Samak Sundaravej – lider Partii Siły Ludowej o programie odwołującym się do polityki byłego premiera.

Po kolejnych protestach szefem rządu został Somchai Wongsawat, członek tej samej partii i szwagier Shinawatry.

Zmiana ugrupowania rządzącego

Po kolejnych protestach „żółtych koszul” Sąd Najwyższy rozwiązał Partię Siły Ludowej w 2008 r., a premierem Tajlandii został lider opozycyjnej partii - Abhisit Vejjajiva.

Tajlandia | Czerwone koszule wyróżniają zwolenników byłego premiera Taksina Shinawatry
Tajlandia | Czerwone koszule wyróżniają zwolenników polityki byłego premiera Taksina Shinawatry (by gerrypops)

Czerwone koszule

W wyniku diametralnej zmiany ugrupowania rządzącego, rozległy się głosy sprzeciwu wśród zwolenników polityki  Taksina Shinawatry. Przeciwnicy nowego rządu przybrali czerwone koszule (kolor symbolizujący krew) i zażądali rozwiązania rządu i ogłoszenia wcześniejszych wyborów.

Podziały polityczne

W Tajlandii poparcie dla poszczególnych partii politycznych kumuluje się w określonych regionach. Zwolennikami obecnie rządzącej Partii Demokratycznej są przede wszystkim mieszkańcy stolicy, a także centralnych i południowych prowincji kraju. Z kolei polityka byłego premiera Taksina Shinawatry cieszy się największym poparciem w północnych i północno-wschodnich rejonach Tajlandii.

Kształtująca się demokracja

Politolodzy tłumaczą, iż niepokoje polityczne, z jakimi od kilku lat zmaga się Tajlandia, są naturalną częścią procesu demokratyzacji kraju. Jak przeczytać możemy na stronie Ambasady Królestwa Tajlandii, kształtująca się demokracja musi przejść przez różne, zarówno te łagodniejsze, jak i bardziej burzliwe fazy.

Tajlandia | Żółte barwy symbolizują lojalność wobec monarchy
Tajlandia | Żółte barwy symbolizują lojalność wobec monarchy (by interactimages)

Źródła:
Wikimedia
http://encyklopedia.pwn.pl/
http://www.thaiembassy.pl/

Podyskutuj o tym na forum.
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)