185
(Głosy: 0, średnia ocena 0 na 5)
Niepokoje polityczne w Tajlandii0 out of 5 based on 0 voters.

W połowie marca br. w Bangkoku rozpoczęła się seria antyrządowych protestów. Członkowie i zwolennicy ruchu protestacyjnego tzw. „czerwone koszule”, reprezentujący ugrupowanie sprzeciwiające się dyktaturze (UDD), organizowali liczne protesty, wiece, a także szturmy na siedzibę parlamentu.

Tajlandia | Antyrządowi demonstranci wyszli na ulice w połowie marca 2010 r.
Tajlandia | Antyrządowi demonstranci wyszli na ulice w połowie marca 2010 r. (by specialkrb)

„Czerwone koszule” domagały się ustąpienia dotychczasowego premiera Abhisita Vejjajivy i rozpisania wcześniejszych wyborów parlamentarnych. Z każdą odmową rządu, demonstracje przybierały na sile. Doszło nawet do spektakularnych aktów rozlewania zebranej krwi demonstrantów pod siedzibą rządu i pod domem premiera.

W wyniku trwających ponad dwa miesiące protestów śmierć poniosło ok. 90 osób, a prawie dwa tysiące zostało rannych.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, iż w dniu 7 kwietnia 2010 r. rząd ogłosił stan wyjątkowy. Na terenie Bangkoku i jego najbliższych okolicach: Nonthaburi, Samut Prakan, Pathum Thani, Nakhon Pathom i Ajutthaja, można spodziewać się znacznych utrudnień w podróżowaniu. Możliwe są liczne kontrole i przeszukiwania, dlatego turyści zobowiązani są posiadać przy sobie paszport.

Na początku maja doszło do negocjacji, w wyniku których premier zgodził się na ogłoszenie nowych wyborów w listopadzie 2010 r. i rozwiązanie rządu we wrześniu. Na scenę polityczną wkroczyły tym razem tzw. „żółte koszule” – dotychczas popierające rząd – teraz niezadowolone z powodu jego uległości.

Tajlandia | Charakterystycznym symbolem protestujących są koszule w kolorze czerwonym (nawiązującym do koloru krwi)
Tajlandia | Charakterystycznym symbolem protestujących są koszule w kolorze czerwonym - nawiązującym do koloru krwi
(by honou)

Ostrzeżenia dla turystów

Niepokoje polityczne wciąż trwają, a podróżującym do Tajlandii zaleca się szczególną ostrożność lub nawet przełożenie wyjazdu do czasu uspokojenia się wrogich nastrojów w państwie. MSZ radzi unikać rejonów szczególnie niebezpiecznych (centrum Bangkoku, okolice budynków rządowych), natychmiastowe opuszczanie miejsc demonstracji, nieustanne śledzenie sytuacji politycznej i dostosowanie do niej swojego planu podróży. Zarówno na terenie stolicy kraju, jak i w jej okolicach należy zachowywać szczególną ostrożność. W maju b.r. wstrzymano funkcjonowanie kolejki nadziemnej BTS i metra, co spowodowało istotne utrudnienia w komunikacji w obrębie Bangkoku.

Wydarzenia ostatnich miesięcy w skrócie:

  • 14 marca – początek protestów, które przybierają na sile z każdym dniem
  • 7 kwietnia 2010 r. – rząd ogłasza stan wyjątkowy
  • 10 kwietnia - na terenie Bangkoku dochodzi do krwawych starć pomiędzy protestującymi a siłami bezpieczeństwa. Grupy protestujących zbierają się na głównych ulicach Bangkoku, co skutkuje znacznymi utrudnieniami w ruchu ulicznym. Odnotowuje się także zamieszki w okolicach Chiang Mai oraz Udon Thani.
  • 22 kwietnia – w dzielnicy finansowej Bangkoku eksploduje 5 granatów. 3 osoby giną, kilkadziesiąt zostaje rannych.
  • 26-27 kwietnia – kolejne starcia pomiędzy osobami należącymi do obozu antyrządowego i siłami bezpieczeństwa. Incydenty nie omijają także popularnych miejscowości turystycznych (Pattaya, Chiang Mai, Chiang Rai, Ajuthaja).
  • 13 maja – siły porządkowe podejmują próbę siłowego usunięcia demonstrantów z centrum Bangkoku.
  • 16 maja – stan wyjątkowy ogłoszono już w 22 prowincjach (głównie w okolicach Bangkoku, ale także w regionach znacznie oddalonych, lecz wspierających opozycję, np.: Udon Thani, Khon Kaen, Nakhon Ratchasima).
  • 16-17 maja – zamieszki wciąż przybierają na sile, a demonstranci opanowują kolejne rejony Bangkoku.
  • 19-28 maja - wprowadzenie godziny policyjnej w Bangkoku i 23 prowincjach kraju.

  • 29 maja - decyzja o zakończeniu godziny policyjnej. Wciąż utrzymuje się stan wyjątkowy.

Źródło:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Bangkoku
http://www.bangkok.polemb.net

Podyskutuj o tym na forum.
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)