184
(Głosy: 2, średnia ocena 5.00 na 5)
Rocznica koronacji Króla Tajlandii5.00 out of 5 based on 2 voters.

W Tajlandii 5 maja każdego roku uroczyście obchodzony jest Dzień Koronacji Bhumibola Adulyadeja – najdłużej panującego monarchy na świecie. Ponieważ jest to narodowe święto Tajów, należy się wówczas spodziewać znacznych ograniczeń w funkcjonowaniu urzędów, banków i biur.

Tajlandia | Bhumibol Adulyadej jest najdłużej panującym królem Tajlandii
Tajlandia | Bhumibol Adulyadej jest najdłużej panującym królem Tajlandii (by iamagenious )

Król zasiadł na tronie 5 maja 1950 r. Uroczystość koronacyjna odbyła się na terenie Wielkiego Pałacu w Bangkoku.

Poprzedni monarchowie

Bhumibol Adulyadej jest przedstawicielem dynastii Czarki. Jego panowanie poprzedza dość burzliwa i tajemnicza historia następców tronu.

Warto wspomnieć, iż ostatnim monarchą absolutnym kraju był Prajadhipok (Rama VII; wuj dzisiejszego króla), który ustąpił z tronu w 1935 r., niedługo po obwołaniu Tajlandii monarchią konstytucyjną. Ów władca, w wyniku licznych niepokojów politycznych, udał się na wygnanie nie wyznaczając następcy tronu.

Królem Tajlandii został wówczas bardzo młody (niespełna dziesięcioletni) siostrzeniec Prajadhipoka – Ananda Mahidol (Rama VIII). Władca ten zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w 1946 r., na terenie swej własnej rezydencji. Zabójstwo króla do dziś pozostaje niewyjaśnioną tajemnicą.

Panujący obecnie Bhumibol Adulyadej (Rama IX) jest bratem Anandy Mahidol. Choć odziedziczył on koronę już w czerwcu 1946 r. nie od razu oddał się pełni królewskich obowiązków. Oficjalna koronacja króla nastąpiła w 1950 r.

Tajlandia | Królewskie flagi specjalnie zaprojektowane na obchody 60. rocznicy koronacji
Tajlandia | Królewskie flagi specjalnie zaprojektowane na obchody 60. rocznicy koronacji (by iamagenious )

Król

Bhumibol Adulyadej urodził się 5 XII 1927 r. Jest on do tej pory najdłużej panującym królem Tajlandii. Jego małżonka, Królowa Sirikit, jest uwielbiana i szanowana przez lud Tajlandii. 28 kwietnia przypada rocznica ślubu monarchów. Para królewska ma czworo dzieci.

Król uważany jest za monarchę niezwykle troskliwego, dbającego nie tylko o szeroko pojęte interesy państwa, ale i poszczególnych, najuboższych obywateli. W ramach monarchii konstytucyjnej pełni on głownie rolę reprezentacyjną, jednak karty tajskiej historii wielokrotnie pokazały jak duży ma on wpływ na politykę państwa.

60. rocznica koronacji Króla Tajlandii

Rok 2010 był czasem szczególnym w życiu królewskiej rodziny Tajlandii, obchodzono bowiem wówczas okrągłą 60. rocznicę koronacji Jego Wysokości Bhumibola Adulyadeja.

Źródło:

The Government Public Relations Department
http://thailand.prd.go.th.

Podyskutuj o tym na forum.
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)