183
(Głosy: 8, średnia ocena 4.00 na 5)
Songkran - Tajski Nowy Rok (13-15 kwietnia 2019)4.00 out of 5 based on 8 voters.

Tajski Nowy Rok obchodzony jest niezwykle hucznie na terenie całego kraju. To słynne święto, podczas którego wszyscy oblewają się wodą na szczęście, jest wspaniałą atrakcją nie tylko dla samych mieszkańców Tajlandii, ale także dla przybywających tu tłumnie turystów.

Tajlandia | Podczas noworocznych obchodów ulice tajkich miast spływają strumieniami wody
Tajlandia | Podczas noworocznych obchodów ulice tajskich miast spływają strumieniami wody (by wyndham)

Tajski Nowy Rok

Songkarn to święto rozpoczynające się wraz z chwilą przejścia słońca ze znaku Ryb do znaku Barana, co jednocześnie oznacza symboliczne wkroczenie w Nowy Rok.

Słowo „Songkran” znaczy tyle, co „ruch” lub „zmiana miejsca”, w nawiązaniu właśnie do zmiany położenia słońca.

Sonkran trwa zwykle przez trzy dni: 13, 14 i 15 kwietnia.

Święto rodzinne

Jest to także niezwykle ważne święto rodzinne. Wielu Tajów powraca w tym czasie w swoje rodzinne strony, aby wraz z bliskimi świętować ten szczególny czas.

Turyści przybywający w tym czasie do Tajlandii muszą liczyć się z większymi tłumami w środkach komunikacji i hotelach, a co za tym idzie - z wyższymi cenami.

Woda na szczęście

Woda we wszystkich kulturach pojmowana jest jako źródło życia i oczyszczenia, a jednocześnie jeden z najpotężniejszych żywiołów. Ma ona także bardzo bogatą symbolikę w kulturze Tajlandii i stanowi motyw przewodni święta Songkran.

Omawiana uroczystość zwana jest także „Festiwalem Wodnym”, ponieważ ludzie wierzą, iż woda ma moc „zmycia” złego losu. Nie jest to wierzenie nam zupełnie obce, gdyż w czasie świąt Wielkiej Nocy także kultywujemy obyczaj oblewania się wodą na znak „zapobiegania chorobom i zapewnienia płodności”.

Tajlandia | Radosnym zabawom i przebierankom nie ma końca
Tajlandia | Radosnym zabawom i przebierankom nie ma końca (by sandyapple)

Nowy Rok jest oczywiście świętem ogólnokrajowym, a najhuczniej obchodzi się je w następujących miejscowościach:

Bangkok

W Bangkoku, na największych ulicach i w najbardziej uczęszczanych punktach miasta, m. in.: Ratchadamnoen Avenue, Khao San Road, Phra Athit Road, Bang Lamphu, Santi Chai Park i Sanam Luang, niezwykle ochoczo kultywuje się zwyczaj oblewania wodą na znak oczyszczenia, następującego wraz z Nowym Rokiem.

Nakhon Si Thammarat

W prowincji Nakhon Si Thammarat obchody Nowego Roku zbliżone są do tradycji indyjskiej. Uroczystość urozmaicają występy teatralne, koncerty, wyprzedaże antyków oraz pokazy związane z symboliką światła i dźwięku.

Chiang Mai

Chiang Mai, zwane „Różą Północy”, słynie z najwspanialszych obchodów uroczystości Songkran w całej Tajlandii. Można wówczas wziąć udział we wspaniałych procesjach z posągiem Buddy, zapoznać się z obyczajem składania ofiar mnichom (głównie jedzenia), wszelkimi szczegółami dotyczącymi buddyjskiego rytuału oczyszczenia i uzyskania błogosławieństwa oraz z najpiękniejszymi tradycjami ludu Lanna. Zmęczeni świętowaniem chętnie skosztują specjałów północnej kuchni.

Songkhla

W Hat Yai (prowincja Songkhla), w czasie noworocznego święta trwającego od 13 do 15 kwietnia, można wziąć udział w zapierającej dech w piersiach procesji, wspaniałych pokazach ogni oraz kibicować lokalnym pięknościom w wyborach miss.

Tajlandia | Ważnym elementem noworocznych uroczystości jest błogosławieństwo mnichów
Tajlandia | Ważnym elementem noworocznych uroczystości jest błogosławieństwo mnichów (by thesuperstar)

Phra Nakhon Si Ayutthaya

W tym rejonie największy nacisk kładzie się na rytuały składania ofiar i czynienia jałmużny. Poza tym dokonuje się symbolicznego uwolnienia zwierząt, głównie ryb i ptaków dla zapewnienia pomyślności karmy, czyli „przeznaczenia”. Niesamowitym widokiem będzie z pewnością noworoczna procesja z udziałem słoni.

Chon Buri

Podczas uroczystości odbywającej się na wybrzeżu Bang Saen, zaproszeni z różnych świątyń mnisi symbolicznie skrapiają wodą gospodarstwa domowe mieszkańców prowincji. Owo błogosławieństwo zapewnia pomyślność na przyszłość. Poza tym podniosłym rytuałem, omawiane święto wiąże się z przeróżnymi ludowymi i sportowymi imprezami, a także wyborami Miss Songkran.

Phuket

Noworoczny festiwal w Puket odbywa się w pięknej scenerii Patong Beach. Z racji, iż jest to miejscowość przede wszystkim turystyczna, odchodzi się tu od zwyczaju skrapiania wodą mieszkań, gdyż pojawia się problem hoteli. W zamian za to obyczaj oblewania się wodą kultywowany jest przez cały dzień na gorącej plaży, co niesie ze sobą dwie korzyści: symboliczne „oczyszczenie” i zapewnienie pomyślności oraz skuteczne zwalczanie upału.

Samut Prakan

W dystrykcie Phra Pradaeng niniejszej prowincji festiwal Songkran obchodzony jest szczególnie malowniczo. Zamieszkujący ten region Monowie kultywują przede wszystkim tradycję symbolicznego uwalniania ptaków i ryb, co ma na celu zapewnienie pomyślności. Mieszkańcy zwykle ubierają się w czasie Songkran w swoje najlepsze stroje i uczestniczą w uroczystych procesjach (niosąc klatki z ptakami i pojemniki z rybami), których celem jest najczęściej Wat Prot Ket Chettharam. W paradzie obowiązkowo uczestniczą laureatki konkursu Miss Songkran.

Tajlandia | Wybory Miss Songkram
Tajlandia | Wybory Miss Songkran (by thesuperstar)

Archiwum

Songkran 2017

W roku 2017, ze względu na trwającą żałobę po śmierci króla, noworoczne szaleństwa na Khao San Road mają być w znacznym stopniu ograniczone. Nie przewiduje się ulicznych scen koncertowych, wyborów miss, bitew wodnych i alkoholu, a właściciele lokalnych biznesów zostali poproszeni o niepuszczanie zbyt głośnej muzyki. To wszystko dlatego, że ta najpopularniejsza, turystyczna ulica Bangkoku znajduje się w niedalekiej odległości od Wielkiego Pałacu Królewskiego i Placu Sanam Luang, gdzie w tym szczególnym czasie ludzie mogą gromadzić się tłumnie, by oddać cześć zmarłemu królowi. Uroczystości festiwalowe jak najbardziej mogą mieć jednak miejsce, ale w bardziej tradycyjnej, wyciszonej i "grzecznej" formie. W pozostałych festiwalowych lokalizacjach obchody Tajskiego Nowego Roku powinny przebiegać bez zmian.

Songkran 2015

W roku 2015 festiwal trwał od poniedziałku do środy, Tajowie mogli więc cieszyć się długim weekendem. Choć esencja świętowania zawiera się w trzech dniach, zazwyczaj wesołe witanie nowego roku przeciąga się w Tajlandii do dni pięciu.

Songkarn 2014

Noworoczne wakacje w 2014 roku trwały od soboty 12 do środy 16 kwietnia. Środa 16 kwietnia była dodatkowym dniem wolnym, ponieważ jeden ze świątecznych dni wypadał w niedzielę. Niektóre biura i urzędy od soboty do środy były więc zamknięte .

Źródło:

The Government Public Relations Department
http://thailand.prd.go.th.

Podyskutuj o tym na forum.
Zainteresować Cię również mogą ...Zmień język Thailand Thailand (English) Tailandia Tailandia (Español) Tailandia Тайланд (Русский) Thailand Thailand (Deutsch) Tajlandia Tajlandia (Polski)