Region Krabi jest jednym z najbardziej atrakcyjnych celów podróży do południowej Tajlandii. Prowincja leżąca na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Malajskiego, zachwyci nas baśniowym pięknem swych wybrzeży i bogactwem różnorodnych atrakcji.

Tajlandia | Wspaniałe klify są charakterystycznym elementem krajobrazu Krabi
Tajlandia | Wspaniałe klify są charakterystycznym elementem krajobrazu Krabi (by flydime )

Gdzie leży Krabi?

Krabi znajduje się w odległości ok. 180 km od Phuket i około 800-900 km na południe od Bangkoku (odległość od miasta do miasta drogą lądową). Obszar prowincji zajmuje 4708 km2 i zamieszkuje go ponad 330 tys. ludzi.

Prowincja Krabi jest administracyjnie podzielona na 8 okręgów (amphoe): Amphoe Muang, Ao Luk, Khao Phanom, Khlong Thom, Ko Lanta, Plai Phraya, Lam Thap i Nua Khlong. W granicach prowincji znajdują się nie tylko okręgi na lądzie stałym, ale także ponad 130 mniejszych i większych wysp.

Krabi sąsiaduje z prowincjami: Phang Nga i Surat Thani od północy, Nakhon Si Thammarat od wschodu  i Trang od strony południowo-wschodniej.

Od zachodu prowincję Krabi okala Morze Andamańskie, którego wybrzeża obfitują w niezliczone atrakcje, jak np.: plaże pokryte złotym piaskiem, fascynujące rafy koralowe, liczne mniejsze i większe wysepki, zielone lasy mangrowe, tajemnicze jaskinie i malownicze wodospady.

Krajobraz Krabi

Krabi jest krainą górzystą, pełną skał i wzniesień, przepasaną błękitnymi wstęgami rzek, z których największą jest rzeka Krabi (5 km), łącząca stolicę prowincji z Morzem Andamańskim. Gleby występujące na terenie prowincji są raczej piaszczyste, co odpowiada różnorodnym uprawom rolniczym, m.in.: drzew kauczukowych, palm kokosowych, orzechów nerkowca i kawy.

Tajlandia | Krabi - prowincja leżąca u wybrzeży Morza Andamańskiego
Tajlandia | Krabi - prowincja leżąca u wybrzeży Morza Andamańskiego (by ssedro )

Atrakcje i noclegi

Baza turystyczna Krabi jest świetnie rozwinięta i bardzo zróżnicowana, dzięki czemu każdy przyjezdny znajdzie tu coś dla siebie. Wypocząć możemy zarówno w niedużych pensjonatach kosztujących ok. 500-100 THB (czyli ok. 20-30 USD) za dobę, jak i w wygodnych bungalowach czy hotelach, w których pobyt będzie wydatkiem od 100 do 700 USD.

Krabi przyciąga turystów przede wszystkim swoją baśniową scenerią. Tropikalna przyroda regionu jest niezwykle piękna i nietknięta ręką człowieka. Tutejsze wybrzeża porastają namorzynowe gaje, zaś w parkach narodowych prowincji znajdziemy gęste, dziewicze lasy, zapierające dech w piersiach wodospady i gorące źródła, w których temperatura dochodzi do 40°C.

Plaże i wyspy

Największą atrakcją Krabi są białe, piaszczyste plaże, malownicze zatoki i niezliczone wysepki, które z zachwytem można odkrywać. Najbardziej popularne z nich to: Ko Phi Phi, Ko Lanta, Ao Nang i Laem Phra Nang.

Wspinaczka na Krabi

Do Krabi tłumnie przybywają pasjonaci wspinaczki skałkowej i grotołazi. Region obfituje w fantazyjne formacje skalne (np. okolice zatoki Ao Pra Nan), wapienne wzgórza, groty i jaskinie. Znajdziemy tu szlaki i skałki idealne zarówno dla amatorów, jak i doświadczonych wspinaczy.

Nurkowanie

Krabi jest także rajem dla nurków. Wspaniałe rafy koralowe, wysepki i błękitne laguny przyciągają obserwatorów życia podwodnego. Liczne centra nurkowania oferują zorganizowane wycieczki do pobliskich raf koralowych (np. okolice wysp Ko Phi Phi).

Tajlandia | Krabi to przede wszystkim świetne warunki do nurkowania z rurką
Tajlandia | Krabi to przede wszystkim świetne warunki do nurkowania z rurką (by nicolagourlay )

Kultura i tradycje

Mieszkańcy prowincji Krabi są bardzo gościnną nacją. W regionie zamieszkuje wielu imigrantów, przez co ludność prowincji jest bardzo zróżnicowana etnicznie, a jednocześnie niezwykle otwarta i tolerancyjna W tutejszym społeczeństwie kobiety zajmują znaczącą pozycję: cieszą się takimi samymi przywilejami jak mężczyźni i np. negocjują większość transakcji handlowych.
Udając się na zakupy w prowincji Krabi, należy zwrócić uwagę na wspaniałe, misternie wykonane rękodzieła. Do najpopularniejszych produktów lokalnych należą m.in.: jedwabne szale, ręcznie wyrabiane hamaki i leżaki, przepiękna biżuteria z rubinów i szafirów, jak również meble wyplatane z ratanu i drzewa różanego. W niektórych sklepach można zamówić sobie meble z tych materiałów, zaprojektowane według własnego pomysłu.

W prowincji Krabi na dużą skalę wyrabiane są także naczynia z cyny, głównie: misy, talerze, pudełka i niewielkie butelki. Przedmioty te, wykonane z wielką skrupulatnością, są zwykle gładko polerowane lub pokryte delikatnymi reliefami.

Pogoda

W Krabi wyróżnia się właściwie dwie pory roku: deszczową i suchą. W porze suchej, trwającej od listopada do marca, maleje wilgotność powietrza i łagodnieją temperatury, co znacznie ułatwia wypoczynek turystom (zwłaszcza ten aktywny). Najtrudniejsze miesiące to wrzesień i październik, kiedy panują obfite opady deszczu i burze. Krabi znajduje się w rejonie zagrożonym tsunami: w grudniu 2004 r. potężna fala wyrządziła ogromne szkody na wybrzeżu prowincji.

Tajlandia | Krajobrazy Krabi
Tajlandia | Krajobrazy Krabi (by hectorgarcia )
Zainteresować Cię również mogą ...