Zwiedzając zakątki Koh Samui (Ko Samui) możemy natknąć się na świątynię, której wnętrze, jeśli nas nie przestraszy, to na pewno trochę zaskoczy. Trudno bowiem uwierzyć własnym oczom, widząc ukryte za szybką zmumifikowane ciało mnicha odzianego w szafranowe szaty i... w słonecznych okularach na nosie. Jak już jednak zdążyliśmy się przekonać wielokrotnie, w Tajlandii nie ma rzeczy niemożliwych.

Tajlandia | Wat Kunaram na Koh Samui
Tajlandia | Wat Kunaram na Koh Samui (by qsimple )

Zmumifikowane ciało szacownego mnicha o imieniu Luang Pho Daeng*, który zmarł w 1973 r., znajduję się we wnętrzu świątyni Wat Khunaram (Wat Kunaram, Wat Khun Aram) na Koh Samui.

Luang Pho Daeng został mnichem już wieku 20 lat, zgodnie z buddyjską tradycją nakazującą każdemu mężczyźnie, choć raz w życiu spędzić trochę czasu w klasztorze. Nim po latach ponownie wstąpił w mniszy stan, wiódł zwykłe, spokojne życie na Koh Samui, ożeniwszy się i spłodziwszy sześcioro dzieci. W trudnych czasach II wojny światowej Luang Pho Daeng pomagał jak mógł swoim sąsiadom, zapewniając im odzież, wyżywienie i niezbędne lekarstwa.

W pewnym momencie życia Luang Pho Daeng, już jako zamożny i wielodzietny mieszkaniec wyspy, postanowił odrzucić wszelkie dobra doczesne i całkowicie poświęcić się zgłębianiu nauk Buddy i medytacji. Właśnie w takiej medytacyjnej pozie jego ciało utrwalone zostało na wieki. Mnich zmarł w wieku 79 lat.

Tajlandia | Zmumifikowane ciało mnicha w Wat Kunaram na Koh Samui
Tajlandia | Zmumifikowane ciało mnicha w Wat Kunaram na Koh Samui (by klg19 )

O szacownym mnichu krąży wiele legend, jak np. ta, że zmarł on właśnie w czasie medytacji. Luang Pho Daeng spodziewając się śmierci i – dzięki poznaniu najgłębszych tajemnic medytacji – znając jej datę, polecił zbudować dla siebie pionową trumnę, by mógł odjeść z tego świata medytując. Przekazał on także pobratymcom swoją ostatnią wolę, by jego ciało pozostało w świątyni i umacniało w wierze innych.

Naturalną konserwację ciała mnicha w kraju o tak gorącym i wilgotnym klimacie, wyznawcy buddyzmu uważają za cud.

Wizyta w niezwykłej świątyni Wat Kunaram na Koh Samui sprzyja kontemplacji nad zasadami buddyzmu i życiem w mniszym stanie.

Tajlandia | Wat Kunaram znajduje się w odległości ok. 8 km na południe od Lami Beach
Tajlandia | Wat Kunaram znajduje się w odległości ok. 8 km na południe od Lami Beach (by klg19)

Jak dotrzeć do Wat Kunaram?

Świątynia znajduje się na wyspie Ko Samui, na trasie 4169, między wodospadami Na Muang a miejscowością Hua Thanon (w odległości mniej więcej 8 km na południe od Lami Beach).

Ciekawostka

Wnikliwi turyści zauważyli, że mumia mnicha ma na sobie słoneczne okulary znanej firmy Ray Ban.

* Spotykane zapisy imienia mnicha, obok Luang Pho Daeng, to: Luang Pho Daeng Piyasilo; Luang Phor Daeng Piyasilo; Leung Pordaeng; Dang Piyasilo (Luang Phor to w tłumaczeniu: "jegomość", "czcigodny mnich").

Tajlandia | Phra Khru Samathakittikhun (Dang Piyasilo), zwany też Loung Por Daeng, to jeden z najsłynniejszych tajskich mnichów
Tajlandia | Phra Khru Samathakittikhun (Dang Piyasilo), zwany też Loung Por Daeng, to jeden z najsłynniejszych tajskich mnichów (by kohsamui)
Zainteresować Cię również mogą ...