Kanchanaburi – jedna z najczęściej odwiedzanych zachodnich prowincji Tajlandii, słynąca z przepięknej przyrody, pysznej kokosowej galaretki i... tragicznych wydarzeń z czasów

Tajlandia | Wieczór w Kanchanaburi
Tajlandia | Wieczór w Kanchanaburi (by minikin )

Położenie geograficzne

Kanchanaburi jest trzecią co do wielkości prowincją Tajlandii (zaraz po Chiang Mai i Nakhon Ratchasima). Znajduje się ona w odległości ok. 130 kilometrów na zachód od Bangkoku. Powierzchnia prowincji wynosi ok. 19 480 km², a zamieszkuje ją ok. 735 tysięcy osób. Od strony północno-zachodniej Kanchanaburi graniczy z Birmą, zaś od wschodu i południa sąsiaduje z takimi prowincjami, jak: Tak, Uthai Thani, Suphan Buri, Nakhon Patchom i Ratchaburi. Prowincja podzielona jest na 13 okręgów: Tha Muang, Phanom Thuan, Tha Maka, Dan Makham Tia, Sai Yok, Thong Pha Phum, Sangkhla Buri, Si Sawat, Bo Phloi, Nong Prue, Huai Krachao, Lao Khwan, Tha Maka.

Warunki naturalne

Większość terenów prowincji Kanchanaburi, w szczególności obszary północne i  zachodnie, pokrywają góry. Na samym zachodzie znajduje się Thanon Thongchai – pasmo górskie o szczególnym znaczeniu, które stanowi swego rodzaju naturalną granicę pomiędzy Tajlandią i Birmą. Tu także znajdują swe źródła dwie najważniejsze rzeki prowincji: Kwai Yai („duży dopływ”) i Kwai Noi („mały dopływ”), które łączą się na obszarze stolicy regionu, tworząc rzekę Mae Klong. Błękitne wstęgi rzek przemierzające zróżnicowane  ukształtowanie terenu, malownicze wapienne wzgórza i gęste dziewicze lasy, współtworzą wspaniały krajobraz prowincji. Gdzieniegdzie opadają one kaskadami wód wprost do rozległych, malowniczych dolin.

Tajlandia | Łodzie przycumowane u wybrzeży rzeki Kwai
Tajlandia | Łodzie przycumowane u wybrzeży rzeki Kwai (by 8227580@N08 )

Produkty lokalne

Jednym z najczęściej kupowanych w Kanchanaburi produktów jest galaretka z orzechów kokosowych. To typowy przysmak tego regionu. Jest to niezwykle pyszna, orzeźwiająca i egzotyczna przekąska, a najlepiej smakuje w postaci schłodzonej. Godnym polecenia, charakterystycznym smakołykiem regionu, są także konserwowane owoce mango.
Dużą popularnością cieszy się tu również wysokiej jakości biżuteria. Z jej wyrobu słynie przede wszystkim okręg Bo Phloi, gdzie w każdym niemal sklepie nabyć można piękne i oryginalne błyskotki. Warto odwiedzić także wystawę biżuterii w Bo Phloi. Do najpiękniejszych, wprawnie i misternie wykonanych rękodzieł, należą wyroby biżuteryjne zawierające czarne i niebieskie szafiry.


 
Zainteresować Cię również mogą ...