Stolica prowincji leży u zbiegu rzek Kwai Yai i Kwai Noi, w miejscu ich ujścia do Mae Klong. Tutaj też mieści się znany z czarnych kart historii – most  na rzece Kwai.

Tajlandia | Most na rzecze Kwai
Tajlandia | Most na rzece Kwai (by
elisfanclub )

Most na rzece Kwai

Miasto Kanchanaburi liczy ok. 54 tysiące mieszkańców. Założone zostało przez króla Ramę I, jako główna linia obrony przed atakami Birmańczyków. Jest ono stolicą prowincji o tej samej nazwie i znajduje się w jej południowej części.

Pod względem ekonomicznym, miasto to jest bardzo dobrze rozwinięte w skali kraju. Do głównych źródeł dochodów tutejszej ludności należą: przemysł cukrowniczy, uprawy rolne oraz wyrób biżuterii. Ponadto, mieszkańcy miasta czerpią znaczne profity z turystyki, Kanchanaburi jest bowiem najczęściej odwiedzaną i uważaną za najpiękniejszą z zachodnich prowincji Tajlandii.

Większa część lokalnej ludności Kanchanaburi prowadzi typowo wiejski tryb życia, ściśle związany z rolnictwem. Wśród mieszkańców miasta wyodrębnić można znaczące grupy mniejszości etnicznych, jak np. Monowie i Karenowie. Tutejsze społeczności wiejskie odnajdują radość w spokojnym i prostym bytowaniu w zgodzie z naturą i w poszanowaniu rządzących nią praw. Mieszkańcy Kanchanaburi posiadają bogate, liczące ponad pięć stuleci tradycje ludowe, przejawiające się przede wszystkim w ich charakterystycznej muzyce i tańcu.

Tajlandia | Źródłem utrzymania wielu mieszkańców Kanchanaburi jest turystyka
Tajlandia | Źródłem utrzymania wielu mieszkańców Kanchanaburi jest turystyka (by yeowatzup )

Historia

Historia Kanchanaburi związana jest w szczególności z pewnymi tragicznymi wydarzeniami z czasów II wojny światowej. W latach 1943-1945 ponad 60 tysięcy alianckich jeńców wojennych i ok. 250 tysięcy mieszkańców Tajlandii, Birmy, Kambodży i Indonezji, zmuszonych zostało do niewolniczej pracy nad budową monumentalnej kolei, mającej połączyć Bangkok ze stolicą Birmy. W trakcie prac trwających przez rok, śmierć poniosło ok. 12 tysięcy jeńców wojennych (pochodzących głównie z Wielkiej Brytanii, Australii i Stanów Zjednoczonych), a także ponad 100 tys. miejscowej ludności.
Historia tej tragicznej budowy opisana została przez Pierre’a Boulle, zaś w latach 50. na podstawie książki nakręcono film Most na rzece Kwai. Zarówno powieść, jak i film Davida Leana, przyczyniły się do utrwalenia tragicznej legendy rzeki Kwai. Ruiny drewnianego mostu, jego stalowy następca z 1943 r., a także cmentarz wojenny alianckich żołnierzy, są magnesem przyciągającym rok rocznie tysiące turystów do Kanchanaburi. Zarówno w pobliżu stacji kolejowej, jak i przy cmentarzu wojskowym, znajdują się muzea ilustrujące historię danego obiektu.

Tajlandia | Stacja kolejowa w Kanchanaburi
Tajlandia | Stacja kolejowa w Kanchanaburi (by yeowatzup )

Stare miasto Kanchanaburi

Zgodnie z twierdzeniem historyków, pierwotnie miasto Kanchanaburi nie było tożsame z dzisiejszą miejscowością noszącą tę samą nazwę. Znajdowało się ono w pobliżu małej wioski Ban Lat Ya, która położona jest w odległości ok. 16 kilometrów na północ, od współczesnego miasta.

Stare miasto znajduje dokładnie pomiędzy 2-3 kilometrem autostrady 3199. Miejsce to było niegdyś placówką wojskową, mającą na celu powstrzymywanie wojsk birmańskich w okresie Rattanakosin (ok. 1548 – 1784 rok). Wokół miasta można do dziś oglądać pozostałości po murach obronnych, a raczej ziemnych okopach na planie prostokąta, z fortecami umieszczonymi w każdym z narożników.
W sąsiedztwie znajduje się wiele wspaniałych budowli i świątyń.

 
Zainteresować Cię również mogą ...